Zez jest chorobą oczu, która wiąże się z nieprawidłowym ustawieniem gałek ocznych. Schorzenie to może dotknąć zarówno dzieci, jak i dorosłych. Wbrew pozorom zez nie jest jedynie defektem estetycznym, ale może też być poważnym zaburzeniem widzenia jednoocznego lub obuocznego. Skuteczne wyleczenie zeza jest bardzo złożonym procesem, który wymaga przede wszystkim pogłębionej diagnostyki. Na tej podstawie dobiera się metodę leczenia odpowiednią dla danego pacjenta.
Zez objawia się przede wszystkim jako nierównoległe ustawienie gałek ocznych, co oznacza, że oczy nie patrzą w tym samym kierunku. W przypadku zeza jedno oko może być skierowane na wprost, podczas gdy drugie odchylać się w kierunku nosa lub skroni, na dół lub do góry.
Osoba z chorobą zezową inaczej też odbiera widziany przez siebie obraz. Zaburzenie to sprawia, że mózg, który w tej sytuacji odpowiada za prawidłowe przetwarzanie obrazów, nie potrafi złożyć ich w całość. Pojawia się wtedy problem z dwojeniem widzenia, w którym obrazy mogą znajdować się obok siebie, jedno pod drugim lub przesuwać się pod różnym kątem. W wyniku tych nieprzyjemnych i uciążliwych dolegliwości u osoby z zezem uruchamia się mechanizm obronny, który sprawia, że chory, by poprawić ostrość wzroku, nienaturalnie skręca twarz lub przechyla głowę. U dzieci, u których mechanizmy obronne nie są jeszcze w pełni wykształcone, następuje tłumienie jednego z obrazów, co w efekcie prowadzi do niedowidzenia.
Klasyfikacja poszczególnych typów zeza opiera się na kierunku odchylenia oka zezującego i okoliczności jego występowania u danego pacjenta (zez stały lub okresowy).
W diagnostyce klinicznej stosuje się także podział zeza na ukryty i jawny (zez towarzyszący).
Przyczyny wystąpienia zeza u dzieci i dorosłych nie zawsze są takie same. U dzieci nieprawidłowe ustawienie oczu może wynikać m.in. z predyspozycji genetycznych, wad wzroku czy urazów okołoporodowych. U dorosłych rozwój zeza może być natomiast efektem ubocznym chorób neurologicznych czy postępujących chorób oczu np. zaćmy. U obu grup wiekowych ryzyko wystąpienia zeza wzrasta wraz z przebytymi lub trwającymi chorobami ogólnoustrojowymi, np. cukrzycą, chorobami mięśni i nerwów ocznych czy chorobami ośrodkowego układu nerwowego.
Metody leczenia zeza u dzieci i dorosłych mogą się różnić od siebie ze względu na odmienne przyczyny i charakterystykę schorzenia w tych grupach wiekowych. Kluczowym elementem terapii jest konsultacja ze specjalistą (strabologiem), który przeprowadzi odpowiednią diagnostykę i dobierze optymalną metodę leczenia, dostosowaną do indywidualnych potrzeb pacjenta.
W klinikach Optegra leczenie zeza rozpoczyna się zwykle od wdrożenia odpowiednich metod zachowawczych. W przypadku braku uzyskania zadowalających rezultatów rozważa się natomiast leczenie operacyjne. Leczenie zachowawcze opiera się m.in. na korekcji wzroku za pomocą odpowiednio dobranych okularów czy metody obturacji, która polega na zasłanianiu zdrowego oka, aby pobudzić do pracy oko zezujące i wyrównać ustawienie gałek ocznych. Dla właściwego przebiegu leczenia zeza bardzo duże znaczenie ma także ustalenie przyczyny tego schorzenia. Jeśli za zezem stoi np. inna choroba, niezbędne jest wdrożenie kompleksowego leczenia choroby pierwotnej i współistniejącej.
Przed podjęciem decyzji o operacji nasi lekarze starają się wyczerpać wszystkie możliwości leczenia nieoperacyjnego. Operację zeza stosuje się, gdy jest ona konieczna do przywrócenia prawidłowego funkcjonowania oka. Celem zabiegu jest poprawa równowagi mięśniowej poprzez wzmocnienie lub osłabienie odpowiednich mięśni okoruchowych, co pozwala na równoległe ruchy gałek ocznych.
Operacyjne leczenie zeza jest niekiedy jedynym sposobem na przywrócenie prawidłowej pracy mięśni kontrolujących ruchy i położenie gałek ocznych. W zależności od przyczyny i rodzaju wady operacja może odbywać się poprzez osłabienie nadmiernie napiętego mięśnia lub wzmocnienie mięśnia, który jest zbyt słaby, by odpowiednio sterować położeniem oka. Podczas zabiegu chirurg okulista dokonuje korekty miejsca przyczepu mięśnia poprzez jego skrócenie lub częściowe usunięcie, dzięki czemu uzyskuje pożądane ustawienie oka.
Przed operacją konieczne jest przeprowadzenie szczegółowych badań diagnostycznych. Procedurę przeprowadza się pod narkozą (w znieczuleniu ogólnym) i trwa ona zwykle od 30 minut do 2 godzin. Po operacji pacjent musi przez pewien czas stosować specjalne krople przeciwzapalne do oczu, unikać wysiłku fizycznego i nadmiernej ekspozycji na promieniowanie UV oraz trzymać się ścisłych zasad higieny w obrębie operowanego oka.
Zeza możemy rozpoznać po jego specyficznych objawach, np. nierównoległym ułożeniu gałek ocznych czy podwójnym widzeniu. Często jednak zez występuje w formie ukrytej, która wiąże się z mało charakterystycznymi i występującymi również przy innych schorzeniach symptomami, np. bólem głowy. Aby zdiagnozować zeza, należy udać się do gabinetu okulisty lub optometrysty. Podczas wizyty lekarz wykona podstawowe badania okulistyczne, dokona oceny ostrości wzroku i przeprowadzi specjalny test w kierunku rozpoznania zeza, który polega na naprzemiennym zasłanianiu i odsłanianiu oczu. Specjalista zbada także kąt zeza w stopniach za pomocą specjalnych listew pryzmatycznych i synoptoforu, a także podda ocenie jakość widzenia u pacjenta.
Zez może wynikać z problemów z mięśniami kontrolującymi ruchy oka, zaburzeń neurologicznych, predyspozycji genetycznych lub być efektem ubocznym innych schorzeń. U dzieci częstą przyczyną choroby zezowej są nieleczone wady wzroku, takie jak niedowidzenie lub astygmatyzm, które jeśli nie zostaną w porę zdiagnozowane i skorygowane, mogą doprowadzić do rozwoju zeza. Przyczynę powstania zeza pomogą Ci ustalić doświadczeni lekarze z kliniki Optegra. Na tej podstawie zaproponują też najskuteczniejszą metodę leczenia tego schorzenia.
Osoby z zezem inaczej odbierają obrazy niż osoby ze zdrowymi oczami. Jest to zaburzenie, które sprawia, że mózg nie jest w stanie połączyć widzianych obrazów w spójną całość. W rezultacie pojawia się dwojenie, przy którym obrazy mogą znajdować się w różnych konfiguracjach, np. obok siebie lub jedno pod drugim. Aby zminimalizować te uciążliwe dolegliwości, osoba z zezem często skręca twarz lub przechyla głowę, by poprawić jakość widzenia. W przypadku zeza u dzieci częściej następuje efekt tłumienia obrazu z jednego oka, co może prowadzić do niedowidzenia.
Wszystko zależy od rodzaju, przyczyny i stopnia zaawansowania tego schorzenia. U wielu pacjentów, po wdrożeniu odpowiedniego leczenia, udało się całkowicie wyeliminować ten stan. W niektórych przypadkach możliwe jest jednak tylko skorygowanie tej wady. Dlatego leczenie tej choroby zawsze wymaga indywidualnego podejścia doświadczonego specjalisty. Dowiedz się więcej na temat metod leczenia zeza u dzieci i dorosłych.
Przed każdym zabiegiem wykonujemy badanie kwalifikacyjne, które pozwala określić rodzaj i stopień wady, oraz możliwość przeprowadzenia zabiegu.
Jesteśmy do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 20:00