Okuloplastyka to dziedzina medycyny, która łączy w sobie dwie specjalizacje: chirurgię plastyczną i okulistykę. Okolice oczu to bardzo delikatny i wrażliwy obszar, dlatego każde działanie lekarzy w tym rejonie wymaga precyzji chirurga i kwalifikacji okulisty. Dzięki temu możliwe jest przeprowadzenie dokładnej i bezpiecznej procedury medycznej bez szkody dla narządu wzroku pacjenta. Okuloplastyka pomaga rozwiązać problemy związane z nieprawidłowym ustawieniem powiek czy ze zmianami na powierzchni lub w okolicach oczu. Często stanowią one nie tylko defekt kosmetyczny, ale przede wszystkim problem zdrowotny, wpływający na jakość i komfort widzenia.
Istnieje wiele możliwych wskazań do przeprowadzania zabiegów z zakresu okuloplastyki. Wskazania te dzielimy na funkcjonalne i estetyczne – niektóre ze zmian pojawiających się w okolicy oczu wpływają bowiem nie tylko na pogorszenie wzroku, ale też negatywnie odbijają się na naszym wyglądzie. Oto najczęstsze powody, dla których pacjenci decydują się na zabiegi okuloplastyczne.
Nadmierna wiotkość i opadanie skóry na powiekach dolnych lub górnych (dermatochalazja) to problem, który zwykle związany jest z postępującym procesem starzenia się skóry. Opadanie górnych powiek (ptoza) może jednak stanowić defekt wrodzony lub nabyty w wyniku działania różnych czynników, np. dysfunkcji mięśni dźwigacza powieki czy zmian pourazowych. Plastyka powiek (blefaroplastyka) to jeden z częściej wykonywanych zabiegów okuloplastycznych. Wykonywany jest on zarówno w celu uzyskania efektu odmłodzenia okolic oczu, jak i usunięcia nadmiaru wiszącej skóry, która powoduje ograniczenie pola widzenia u pacjenta lub uczucie nadmiernej ciężkości powieki.
Chirurgiczną korekcję powiek wykonuje się w znieczuleniu miejscowym za pomocą skalpela lub elektronoża. Lekarz dokonuje cięcia w miejscu schowanym pod fałdką powieki (w linii naturalnego załamania skóry), dzięki czemu blizna po zabiegu jest praktycznie niezauważalna. Szwy zdejmuje się po około 7 dniach po zabiegu, zaś pełen okres rekonwalescencji trwa ok 2-4 tygodnie (przebieg procesu gojenia się ran uzależniony jest od wielu indywidualnych czynników).
Podwinięciem powieki nazywamy odwrócenie brzegu powieki w kierunku gałki ocznej, które powoduje uporczywe podrażnienie spojówki i rogówki przez niewłaściwie ułożone rzęsy. Skutkiem takiego ułożenia skóry powiek są: ból oka, nadmierne łzawienie, pogorszenie ostrości widzenia, a także większa skłonność do powstawania stanów zapalnych. Długotrwałe utrzymywanie się entropionu może doprowadzić do innych powikłań np. owrzodzenia rogówki czy zmian zwyrodnieniowych. Podwinięcie powieki stanowi wskazanie do chirurgicznej korekcji głównie ze względów funkcjonalnych. Zabieg wykonujemy w znieczuleniu miejscowym. Po zakończonej procedurze zalecany jest kilkudniowy odpoczynek, zaś po 7 dniach odbywa się wizyta kontrolna, podczas której specjalista zdejmuje szwy.
Odwinięcie powieki to schorzenie, przy którym brzeg powieki nie przylega do powierzchni gałki ocznej. Przerwany kontakt powieki lub jej części z powierzchnią gałki ocznej sprawia, że przestaje ona pełnić rolę naturalnego aparatu ochronnego oka. W rezultacie u pacjenta rozwija się przewlekły stan zapalny spojówki i powierzchni gałki ocznej – bardzo trudny do wyleczenia za pomocą środków farmakologicznych. Zaburzenia transportu łez, które spływają po powiece, zamiast wzdłuż brzegu powieki w kierunku punktów łzowych, sprawiają, że u pacjenta pojawia się tzw. zespół suchego oka, a gałka oczna jest bardziej narażona na infekcje wirusowe, bakteryjne i grzybicze. Możliwym powikłaniem długotrwałego i nieleczonego ektropionu jest natomiast zwyrodnienie rogówki. Zarówno przebieg zabiegu korekcji odwiniętego oka, jak i zalecenia po jego zakończeniu, wyglądają podobnie, jak w przypadku zabiegu usunięcia entropionu.
Skrzydlik to zmiana degeneracyjna spojówki gałkowej, która narasta na rogówkę i wyglądem przypomina skrzydło owada (stąd wzięła się nazwa tej zmiany). Za przyczynę występowania skrzydlika uznaje się nadmierną ekspozycję na promienie UV oraz predyspozycje genetyczne. Pacjenci, którzy mają do czynienia z zaawansowaną odmianą skrzydlika, często skarżą się na zaczerwienienie, swędzenie i podrażnienie oka, a niekiedy też pogorszenie ostrości wzroku.
Jedyną słuszną metodą leczenia skrzydlika jest przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego, polegającego na usunięciu zmiany w postaci tkanki włóknisto-naczyniowej z powierzchni oka. Samo usunięcie skrzydlika może jednak okazać się nieskuteczne i wiązać się z dużym ryzykiem jego nawrotu. Dlatego współcześnie najczęściej stosuje się operację połączoną z autoprzeszczepem zdrowej spojówki gałkowej w miejsce usuniętej zmiany. Płatek przeszczepu mocowany jest za pomocą kleju tkankowego lub szwów. Najczęściej stosowanym w tym przypadku wariantem jest jednak klej tkankowy, który pozwala skrócić czas zabiegu, poprawić komfort pooperacyjny oraz przyspieszyć gojenie rany. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, a po jego zakończeniu oko zakrywane jest opatrunkiem na 24 godziny. Po operacji niezbędny jest kilkudniowy odpoczynek i unikanie intensywnego wysiłku fizycznego.
Kępki żółte, potocznie nazywane żółtakami, to zmiany koloru żółtego, które pojawiają się na powiekach – najczęściej w okolicach ich wewnętrznych kątów. Powstają w wyniku zaburzeń gospodarki lipidowej i odkładania się tzw. złego cholesterolu w skórze. Ich usuwanie odbywa się głównie ze względów kosmetycznych, choć niekiedy kępki żółte przybierają nieco większe rozmiary, prowadząc do nieprawidłowej pozycji powieki.
Zabieg, w którym usuwane są kępki żółte, polega na wycięciu tych zmian i zszyciu rany. Przy bardziej rozległych zmianach może być konieczne zastosowanie zaawansowanej plastyki skóry wokół rany. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, a szwy usuwa się zwykle po 7 dniach. Pacjent może wrócić do codziennych aktywności tuż po zabiegu, unikając jedynie bardzo intensywnego wysiłku fizycznego.
Gradówka to zapalna zmiana pojawiająca się w obrębie gałki ocznej, która przyjmuje początkowo postać niewielkiego, a z czasem powiększającego się guzka. Nie jest to bolesna ani złośliwa zmiana, jednak może ulegać podrażnieniom i przyczyniać się do zaczerwienienia czy obrzęku powiek. Gradówka jest wynikiem zablokowania ujść gruczołów łojowych znajdujących się na powiece, do czego przyczynia się nieprawidłowa higiena powiek lub schorzenia skóry, jak łojotokowe zapalenie skóry, trądzik różowaty czy przewlekłe zapalenie brzegów powiek.
Usuwanie gradówki jest prostym i szybkim zabiegiem chirurgicznym, który wykonujemy w znieczuleniu miejscowym. Polega on na nacięciu zmiany (od zewnętrznej lub wewnętrznej strony powieki), a następnie na wyłyżeczkowaniu jej zawartości. Przez ok. 3 godziny po zakończeniu procedury pacjent musi nosić specjalny opatrunek uciskowy, a potem może już wrócić do swoich codziennych aktywności.
Zabiegi chirurgiczne okolic oczu, które możemy wykonać w ramach chirurgii jednego dnia:
Wszystkie powyższe procedury są wykonywane w znieczuleniu miejscowym, nie wymagają hospitalizacji ani długiego i uciążliwego okresu rekonwalescencji. Po zakończonym zabiegu pacjent może udać się domu, a w przypadku dolegliwości bólowych zastosować ogólnodostępne leki przeciwbólowe.
Nie oznacza to jednak, że przed wykonaniem zabiegu nie jest wymagana konsultacja z lekarzem. W klinikach Optegra każdy przypadek rozpatrujemy indywidualnie, dzięki czemu jesteśmy w stanie zaproponować pacjentowi najskuteczniejszą, a zarazem najbezpieczniejszą, dla niego formę leczenia. Podczas wizyty kwalifikacyjnej staramy się poznać oczekiwania pacjenta co do formy leczenia i pożądanych efektów, a następnie omawiamy z nim szczegółowo przebieg procedury i informujemy, jak powinien się do niej przygotować. Po około 7-10 dniach od zabiegu odbywa się zwykle konsultacja pozabiegowa, podczas której lekarz m.in. zdejmuje szwy, monitoruje proces gojenia się ran, a także ocenia uzyskane rezultaty zabiegu.
Ceny poszczególnych zabiegów mogą różnić się od siebie i być uzależnione od rodzaju i wielkości zmiany zakwalifikowanej do usunięcia. W naszej klinice drobne zabiegi, jak np. szycie spojówki czy usunięcie niewielkich zmian na powiekach, to koszt rzędu kilkuset złotych. Przy bardziej złożonych procedurach, np. plastyce powiek czy zabiegach rekonstrukcyjnych, ceny zabiegów mogą sięgać nawet kilku tysięcy złotych.
Ceny zabiegów przeprowadzanych w ramach okulistyki i chirurgii plastycznej w klinice Optegra są przejrzyste i czytelne dla pacjentów. W przypadku wątpliwości udzielamy wyczerpujących odpowiedzi na pytania dotyczące kosztów dodatkowych w postaci konsultacji czy badań. Nasz cennik charakteryzuje brak ukrytych kosztów – tak, aby pacjenci mogli świadomie podjąć decyzję o zabiegu lub zaplanować jego przeprowadzenie w przyszłości.
Przed rozpoczęciem terapii szczegółowo informujemy pacjentów o pełnych kosztach leczenia, które odzwierciedlają jakość i najwyższe standardy zapewniane przez naszych specjalistów. Cena obejmuje również doświadczenie i umiejętności naszych chirurgów okulistów oraz dostęp do innowacyjnych technologii, w które nieustannie inwestujemy. Dążymy do najwyższej satysfakcji pacjentów, oferując im dostęp do najnowszych rozwiązań i światowego know-how.
Okuloplastyką nazywamy dział medycyny, który skupia się na przywróceniu wyglądu powiek i oczodołów do stanu pierwotnego, to znaczy sprzed pojawienia się niekorzystnych zmian. W zależności od potrzeb pacjenta może być to zabieg mający na celu poprawę jego wyglądu lub przywrócenie prawidłowej funkcji powiek, a tym samym poprawę komfortu życia. Zabiegi okuloplastyczne wykonywane są u pacjentów w różnym wieku i różnymi problemami w obrębie powiek i okolic oczu. Dowiedz się, czy Twój problem może zostać rozwiązany w ramach okuloplastyki w Klinice Optegra.
W zależności od tego, czy pacjent decyduje się na zabieg jednostronny czy obustronny, z wewnętrzną fiksacją łuków brwiowych lub bez, cena korekcji plastycznej powiek waha się pomiędzy ok. 3000 a 5000 złotych. Poznaj szczegółowy cennik zabiegów przeprowadzanych w ramach chirurgii jednego dnia.
W przypadku, gdy plastyka powiek wykonywana jest ze względów estetycznych, usługa nie jest refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Jeśli jednak istnieją wskazania medyczne do przeprowadzenia tego typu zabiegu, np. gdy opadanie powieki zaburza widzenie, zabieg może zostać wykonany w ramach umowy z NFZ.
W niektórych przypadkach powrót do codziennej aktywności możliwy jest bezpośrednio po zakończeniu procedury zabiegowej. Zwykle jednak potrzeba ok. 5-10 dni, aby pacjent mógł wrócić do pracy czy też wykonywania innych obowiązków. W okresie trwania rekonwalescencji bardzo ważne jest stosowanie się do wszelkich zaleceń specjalisty np. unikania nadmiernego wysiłku.
Przed każdym zabiegiem wykonujemy badanie kwalifikacyjne, które pozwala określić rodzaj i stopień wady, oraz możliwość przeprowadzenia zabiegu.
Jesteśmy do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 20:00