Problemy związane z nieprawidłowym ustawieniem powiek, a także zmiany na ich powierzchni oraz w okolicach oczu nie są wyłącznie defektami estetycznymi. Powyższe problemy mogą mieć również istotny wpływ na jakość i komfort widzenia.
To tylko kilka przykładów problemów, które mogą być spowodowane nieodpowiednim ułożeniem powiek. Warto wiedzieć, że ich pozycja może wpływać m.in. na to, że dana osoba będzie zmuszona odpowiednio ustawiać głowę za każdym razem, gdy będzie chciała się czemuś przyjrzeć. Co więcej, zmiany w obrębie powiek, takie jak na przykład skrzydlik, mogą sprawić, że widzenie będzie znacznie ograniczone, a to z kolei nie tylko utrudnia codzienne funkcjonowanie, ale też tworzy realne zagrożenie zdrowia i życia osoby, która np. prowadzi samochód.
Każdą dolegliwość najlepiej skonsultować z lekarzem zajmującym się okuloplastyką. W trakcie wizyty specjalista zbada Pacjenta, odpowie na wszystkie pytania oraz zaproponuje odpowiednie i bezpieczne metody leczenia. Zabiegi okuloplastyczne mogą poprawić wygląd i odmłodzić okolice oczu, jak również w wybranych przypadkach – mają wpływ na poprawę widzenia oraz podwyższają samoocenę.
Stosowane w naszej klinice zabiegi z dziedziny okuloplastyki to m.in.: szycie spojówki, odwinięcie i podwinięcie powieki, korekta opadającej powieki, korekta niedomykalności powiek, zabiegi rekonstrukcyjne w zakresie powiek po przebytych urazach, plastyka punktów łzowych, skrócenie szpary powiekowej oraz elektroepilacja rzęs.
Podczas wizyty kwalifikacyjnej lekarz stara się poznać oczekiwania Pacjenta co do efektów leczenia oraz szczegółowo omawia przebieg zabiegu.
Większość zabiegów przeprowadzana jest w ramach chirurgii jednego dnia, w znieczuleniu miejscowym. Podczas rekonwalescencji Pacjenci zazwyczaj stosują ogólnodostępne leki przeciwbólowe. Konieczna jest również konsultacja pozabiegowa, która najczęściej odbywa się po 7-10 dniach od zabiegu.
Najczęściej wykonywanym zabiegiem okuloplastycznym jest blefaroplastyka tzn. korekcja opadających powiek. Problem dotyczy najczęściej osób starszych, u których skóra powiek górnych traci jędrność i wiotczeje, tworząc tzw. nawisy na powiekach. Zaawansowane opadanie powiek górnych może ograniczać pole widzenia. Nadmierne fałdy skórne w obrębie powiek górnych sprawiają również wrażenie przemęczenia. Cięcie chirurgiczne wykonywane jest skalpelem w linii zmarszczki i naturalnego załamania skóry, co istotnie eliminuje ryzyko wystąpienia blizny.
Odwinięcie powieki (ektropion) występuje w sytuacji, gdy brzeg powieki z różnych przyczyn nie przylega do powierzchni gałki ocznej. W konsekwencją u Pacjenta występuje przewlekły, trudny do leczenia farmakologicznego stan zapalny spojówki i powierzchni gałki ocznej oraz zespół suchego oka. Gałka oczna pozbawiona naturalnej bariery ochronnej narażona jest na infekcje wirusowe, bakteryjne i grzybicze. Długotrwały ektropion może prowadzić nawet do zwyrodnienia rogówki.
Podwinięcie powieki (entropion) to odwrócenie brzegu powieki w kierunku gałki ocznej, czego konsekwencją jest stałe, uporczywe drażnienie spojówki i rogówki przez nieprawidłowo ułożone rzęsy. Prowadzi do bólu oka, nadmiernego łzawienia, pogorszenia ostrości wzroku, a także sprzyja stanom zapalnym. Długotrwały entropion może prowadzić do owrzodzenia rogówki oraz jej zmian zwyrodnieniowych.
Kępki żółte potocznie zwane żółtakami, pojawiające się najczęściej na powiekach górnych, mogą świadczyć o podwyższonym poziomie lipidów w organizmie i odkładaniu się “złego” cholesterolu w skórze. Zmiany te są łagodne, nie wykazują skłonności do złośliwienia, są jedynie defektem estetycznym.
Skrzydlik jest natomiast zmianą degeneracyjną spojówki, polegającą na wrastaniu tkanki włóknisto-naczyniowej na rogówkę, głównie w części przyśrodkowej oka (od nosa). Najczęściej dochodzi do niej w wyniku stałej ekspozycji na promieniowanie UV czy drażniącego wpływu wiatru i kurzu.
Gradówka (chalazion) to kolejna zmiana w obrębie gałki ocznej, która może występować zarówno na powiece górnej jak i dolnej. Jest to miejscowy, przewlekły stan zapalny o charakterze ziarniniaka tłuszczowego, na skutek zablokowania ujścia gruczołu łojowego. Zmiana zwykle nie jest bolesna, ale przeszkadza, powodując podrażnienie i zaczerwienienie oka, czasem z towarzyszącym obrzękiem powieki.
W zależności od potrzeb każdy zabieg okuloplastyczny planowany jest indywidualnie. Wynika to z budowy anatomicznej każdego pacjenta oraz stanu miejscowego aparatu ochronnego i powierzchni oka, a także możliwości i potrzeb.
Przed każdym zabiegiem wykonujemy badanie kwalifikacyjne, które pozwala określić rodzaj i stopień wady, oraz możliwość przeprowadzenia zabiegu.
Jesteśmy do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 20:00