Laseroterapia siatkówki oka

Laseroterapia to nowoczesny zabieg wykonywany w terapii różnych chorób i dolegliwości, również tych związanych z narządem wzroku. Procedura znajduje zastosowanie m.in. w leczeniu zmian w siatkówce oka, które są częstą przyczyną częściowej lub całkowitej utraty wzroku. Jakie choroby można leczyć tą metodą i jak wygląda taki zabieg? Dowiedz się, czytając poniższy artykuł.

Jakie schorzenia siatkówki można wyleczyć zabiegiem laserowym?

Laseroterapia, nazywana też fotokoagulacją lub koagulacją laserową, należy do najskuteczniejszych metod terapeutycznych w leczeniu chorób oczu. Za pomocą lasera można m.in. usuwać zmiany zwyrodnieniowe, wpływać na wyrównanie ciśnienia wewnątrzgałkowego czy też oddziaływać pozytywnie na naczynia krwionośne odżywiające gałkę oczną i sąsiadujące z nią struktury. Wszystko to może przyczynić się do utrzymania i/lub przywrócenia zdrowia oczu.

Istnieje wiele przypadłości, które można leczyć na drodze laseroterapii siatkówki. Poniżej przedstawiamy niektóre z nich.

  1. Retinopatia cukrzycowa – powikłanie cukrzycy, które dotyka siatkówki oka. Prowadzi do uszkodzenia żył siatkówki, co może powodować obrzęk, krwotoki, a w zaawansowanych przypadkach nawet utratę wzroku. Laseroterapia jest jedną z metod leczenia tego schorzenia. W trakcie zabiegu okulista traktuje laserem uszkodzone naczynia krwionośne, co zapobiega ich dalszemu pękaniu i ogranicza ryzyko powikłań. Dzięki temu możliwe jest zachowanie prawidłowej ostrości wzroku oraz spowolnienie postępu choroby.
  2. Odwarstwienie siatkówki – poważna choroba wrodzona lub nabyta, najczęściej (choć nie zawsze) mająca charakter przedarciowy. Polega na oddzieleniu nabłonka barwnikowego siatkówki od ciała szklistego oka i może prowadzić do trwałej utraty wzroku. Operacja laserowa oczu często jest tu stosowana jako metoda zapobiegawcza, zmniejszając ryzyko wystąpienia choroby z 90% do ok. 5%. W miejscu ogniskowania światła lasera powstają trwałe zrosty siatkówki, nabłonka barwnikowego oraz naczyniówki. Oprócz tego światło lasera niszczy niedokrwione części siatkówki. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko jej dalszego odwarstwienia i poprawia się ostrość wzroku.
  3. Zwyrodnienie plamki związane z wiekiem – degradacja plamki żółtej, która prowadzi do pogorszenia widzenia, a w dalszej perspektywie do jego całkowitej utraty. Jego niewysiękowa postać w niektórych przypadkach może być leczona za pomocą fotokoagulacji laserowej.
  4. Jaskra – choroba związana z patologicznie zwiększonym ciśnieniem wewnątrzgałkowym. Występuje w różnych postaciach – niektóre z nich (te cechujące się zamkniętym kątem przesączania) mogą być leczone laserowo. Zabieg polega na wykonaniu otworu w tęczówce, co poprawia przepływ cieczy wodnistej w oku i zapobiega dalszemu uszkodzeniu siatkówki oraz innych struktur narządu.
  5. Obwodowe zmiany proliferacyjne siatkówki – niedokrwienie obwodu siatkówki, często wywołane zapaleniem naczyń siatkówki i rozwojem zakrzepów żylnych, które prowadzi do powstania zmian neowaskularnych. Leczenie ich na wczesnym etapie może ograniczyć ryzyko powikłań.

Jak przebiega zabieg laseroterapii siatkówki oka?

Laseroterapia siatkówki oka to zabieg okulistyczny, który ma na celu leczenie różnych schorzeń siatkówki, takich jak retinopatia cukrzycowa, jaskra czy odwarstwienie siatkówki. Procedura polega na zastosowaniu precyzyjnych impulsów świetlnych, które stabilizują strukturę narządu i zapobiegają dalszemu pogorszeniu wzroku.

Zabieg rozpoczyna się zwykle od podania przez okulistę kropli rozszerzających źrenice oraz kropli znieczulających. Ma to na celu uzyskanie pełnego dostęp do siatkówki oka pacjenta. Laseroterapię wykonuje się na siedząco lub leżąco, a na leczone oko nakłada się specjalną soczewkę, która umożliwia precyzyjne skierowanie wiązki laserowej na odpowiednią część siatkówki.

Terapia polega na emitowaniu krótkich, precyzyjnych impulsów laserowych, które przez pacjenta są zwykle rejestrowane jako błyski światła. Cały proces trwa od kilku do kilkunastu minut i może być wykonany jedno- lub obustronnie.

Laserowe leczenie siatkówki jest uważane za procedurę bezpieczną i skuteczną. Jak każdy zabieg medyczny, może się jednak wiązać z pewnymi skutkami ubocznymi, których trzeba mieć świadomość. Należy do nich przede wszystkim dyskomfort spowodowany lekkim podrażnieniem oka. W niektórych przypadkach może też dojść do powstania obrzęku siatkówki lub efektu obrzęku plamki, które skutkują tymczasową utratą ostrości wzroku lub ograniczeniem pola widzenia.

FAQ

Laseroterapia siatkówki to zabieg okulistyczny, który wykorzystuje precyzyjne impulsy świetlne do leczenia takich chorób, jak m.in. retinopatia cukrzycowa, odwarstwienie siatkówki czy zaćma. Dowiedz się więcej o metodach leczenia chorób siatkówki w klinice Optegra.

Po zabiegu zwykle zaleca się tymczasowe unikanie intensywnego wysiłku fizycznego, pocierania oka, a także ekspozycji na jasne światło bez odpowiedniej ochrony, np. okularów przeciwsłonecznych. Aby otrzymać pełną diagnostykę, plan terapii i zalecenia, umów wizytę konsultacyjną w klinice Optegra.

W naszych gabinetach koszt takiego zabiegu wynosi 450 zł. Zapoznaj się z cennikiem usług okulistycznych w klinice Optegra.

Sama procedura laseroterapii trwa zwykle od kilku do kilkunastu minut. Skorzystaj z konsultacji w klinice Optegra, aby poznać dalsze szczegóły.

Źródła:

https://journalsmededu.pl/index.php/ophthatherapy/article/view/1121/1061

https://www.mp.pl/pacjent/okulistyka/chorobyoczu/chorobysiatkowki/73312,odwarstwienie-siatkowki-przedarciowe

https://www.mp.pl/pacjent/okulistyka/chorobyoczu/chorobysiatkowki/93574,rozwarstwienie-siatkowki

https://www.mp.pl/pacjent/okulistyka/aktualnosci/219885,spotkanie-z-amd