Podprogowa terapia mikropulsowa (ang. micropulse laser treatment) to procedura medyczna podejmowana w celu przywrócenia sprawności widzenia. Wykonuje się ją u pacjentów, u których stwierdzono określone schorzenia okulistyczne. W jaki sposób zabieg ten różni się od tradycyjnej laseroterapii i kiedy może być zastosowany? Dowiedz się, czytając poniższy artykuł.
Laseroterapia mikropulsowa siatkówki oka to nowoczesna metoda leczenia schorzeń okulistycznych. Wykorzystuje ona zaawansowaną technologię, aby zapewnić jak najlepsze efekty terapeutyczne przy jednoczesnym zminimalizowaniu ryzyka skutków ubocznych.
Laser mikropulsowy to rodzaj lasera, który emituje energię w krótkich impulsach (tzw. mikropulsach), a nie w sposób ciągły, jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnych laserów stosowanych w okulistyce. Dzięki temu tkanki siatkówki nie są poddawane ciągłemu działaniu wysokiej temperatury (są schładzane w czasie odstępów między impulsami), co zmniejsza ryzyko ich uszkodzenia.
Procedura jest bezbolesna (wykonywana w znieczuleniu miejscowym), a jej czas trwania wynosi zaledwie kilka minut. Podczas zabiegu pacjent może zauważyć delikatne błyski światła, które są wynikiem działania lasera. Nie powinny one jednak powodować fizycznego dyskomfortu.
Fotokoagulację siatkówki można bezpiecznie stosować w terapii różnych schorzeń okulistycznych, w tym m.in.:
Pacjent może zostać zakwalifikowany do zabiegu po wykluczeniu przeciwwskazań. Warto wiedzieć, że nowoczesna technologia mikroimpulsów często umożliwia leczenie laserowe nawet w tych przypadkach, w których tradycyjna laseroterapia nie jest zalecana.
Fotokoagulację laserem mikropulsowym poprzedza wywiad medyczny i kwalifikacja do zabiegu. Standardowo wykonuje się również badanie OCT (badanie tomograficzne siatkówki), które polega na analizie morfologicznej przedniego odcinka oka. Pozwala to dokładnie ocenić stan narządu i zlokalizować zmiany chorobowe wymagające interwencji medycznej. Dzięki OCT lekarz jest w stanie precyzyjnie zaplanować swoją pracę, dostosowując parametry urządzenia do indywidualnych potrzeb danego pacjenta.
Przed przystąpieniem do wykonywania laseroterapii mikropulsowej lekarz często zakrapia oczy pacjenta kroplami, które pomagają w rozszerzeniu źrenic. Ma to na celu umożliwienie dokładnego wglądu w siatkówkę oka i precyzyjne przeprowadzenie zabiegu. Krótkotrwałym efektem ubocznym tej części procedury są tymczasowe zaburzenia widzenia. Z tego powodu w dniu zabiegu zaleca się rezygnację z prowadzenia samochodu, a jeśli to możliwe, zorganizowanie sobie prywatnego transportu z centrum okulistycznego do domu.
Podprogowy laser mikropulsowy to nowoczesne urządzenie medyczne, które znajduje zastosowanie w leczeniu schorzeń okulistycznych, takich jak retinopatia cukrzycowa czy też związany z cukrzycą obrzęk plamki żółtej oka.
Leczenie laserem jest uważane za bezpieczną metodę przywracania ostrości wzroku. Jak każdy zabieg medyczny, laseroterapia wiąże się jednak z niewielkim ryzykiem powikłań. Przeczytaj więcej o metodach leczenia chorób siatkówki w klinice Optegra.
Typowe zalecania po laseroterapii siatkówki obejmują zakaz pocierania oka oraz ekspozycji na jasne światło bez odpowiedniej ochrony (np. okularów przeciwsłonecznych), a także unikanie intensywnego wysiłku fizycznego przez kilka dni po zabiegu. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej, umów wizytę konsultacyjną w klinice Optegra.
W gabinetach Optegra zabieg kosztuje 450 zł. Zapoznaj się z cennikiem usług okulistycznych w klinice Optegra.
Źródła:
https://podyplomie.pl/okulistyka/39310,laseroterapia-mikropulsowa-praktyczna-wiedza-dla-praktykow?srsltid=AfmBOop4YPkTedCGoCb8HIcyfAMMxj4rg_owM0KlIAM1IS2NVwbPWXye
https://citeseerx.ist.psu.edu/document?repid=rep1&type=pdf&doi=5a39644a7eb5e08f05f3d64a9d5d3024a33db95b (art. Optyczna koherentna tomografia w diagnostyce i monitorowaniu chorób siatkówki)