LASEK to tzw. powierzchniowa metoda laserowej korekcji wzroku, stosowana do korygowania krótkowzroczności i astygmatyzmu.
Metoda LASEK pozwala, by głębokie struktury oka pozostały nienaruszone. Zabieg rozpoczyna się od podania Pacjentowi znieczulenia w postaci kropli. Następnie powieki unieruchamiane są za pomocą tzw. rozwórek. Mają one zapobiegać mimowolnemu odruchowi mrugania.
W czasie laserowej korekcji wzroku LASEK, nabłonek rogówki jest usuwany przy użyciu roztworu alkoholu. Następnie lekarz modeluje rogówkę za pomocą lasera excimerowego. Czas pracy lasera zależy od wielkości wady – zazwyczaj procedura ta trwa od kilku do kilkudziesięciu sekund. Aby zabezpieczyć operowane oko i chronić je przed powikłaniami, po zabiegu okulista zakłada na nie specjalną soczewkę opatrunkową. Pacjent powinien też zakraplać oczy kroplami nawilżającymi i preparatem z antybiotykiem.
Przed laserową korekcją wzroku metodą LASEK konieczne jest odbycie wizyty kwalifikacyjnej u okulisty.
W jej trakcie specjalista przeprowadza szczegółowy wywiad z Pacjentem oraz weryfikuje, czy jego stan zdrowia pozwala na wykonanie zabiegu. Ponadto, aby wybrać najlepszą dla Pacjenta metodę leczenia, lekarz kieruje Pacjenta na specjalistyczne badania. Należą do nich między innymi:
Należy również pamiętać, że do wykonania laserowej korekcji wzroku trzeba się odpowiednio przygotować. Dotyczy to zwłaszcza osób, które noszą soczewki kontaktowe. Z korzystania z soczewek miękkich sferycznych trzeba zrezygnować na 7 dni, a z soczewek miękkich torycznych na 14 dni przed planowanym zabiegiem, z soczewek twardych – na minimum 4 tygodnie przed korekcją wzroku z użyciem lasera.
W przypadku wykrycia u Pacjenta chorób rogówki, zbyt dużej średnicy źrenic czy bardzo cienkiej rogówki, laserowa korekcja wzroku metodą LASEK może okazać się niemożliwa. Jej wykonanie mogłoby bowiem zwiększyć ryzyko wystąpienia powikłań pooperacyjnych. W takim przypadku lekarz zaproponuje alternatywne rozwiązanie.
Laserowa korekcja wzroku metodą LASEK jest zazwyczaj wykonywana u Pacjentów posiadających niewielkie wady wzroku oraz cienkie rogówki.
Jej stosunkowo niewielka inwazyjność pozwala uniknąć powikłań płatkowych oraz ogranicza ryzyko wystąpienia zespołu suchego oka. Obecnie jednak lekarze wybierają metodę LASEK coraz rzadziej, bowiem dostępne są bardziej nowoczesne sposoby korygowania wad refrakcji, takie jak ReLEx Smile, czyli Lentivu, femtoLASIK czy Presbyond/Clearvu.
Przez kilka pierwszych dni po zabiegu laserowej korekcji wzroku metodą LASEK u Pacjenta mogą wystąpić dolegliwości bólowe.
Wraz z regeneracją nabłonka następuje stopniowa poprawa widzenia. Efekty zabiegu odczuwalne są zazwyczaj po upływie trzech, czterech tygodni. Wada wzroku stabilizuje się do dwunastu miesięcy od wykonania zabiegu. W tym czasie niektórzy Pacjenci zgłaszają okresowe problemy z suchością oczu oraz efektem halo – okręgami świetlnymi widzianymi po zmroku wokół źródeł światła. W wielu przypadkach zabieg LASEK przynosi trwałą poprawę widzenia i nie ma potrzeby wykonywania rekorekcji.
Po zabiegu LASEK zaleca się chronić oczy przed kurzem i urazami mechanicznymi. W słoneczne dni należy koniecznie używać okularów przeciwsłonecznych z filtrem. Na kilka miesięcy warto zrezygnować również z intensywnego uprawiania sportu. Postępy gojenia należy sprawdzać podczas regularnych, wyznaczonych przez lekarza wizyt kontrolnych.
Przed każdym zabiegiem wykonujemy badanie kwalifikacyjne, które pozwala określić rodzaj i stopień wady, oraz możliwość przeprowadzenia zabiegu.
Jesteśmy do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 20:00