Kapsulotomia

Kapsulotomia to rodzaj zabiegu medycznego przeprowadzanego u pacjentów po operacji zaćmy, u których doszło do pogorszenia widzenia w wyniku pojawienia się tzw. zaćmy wtórnej. W klinikach Optegra zabieg kapsulotomii przeprowadzamy przy pomocy lasera, dzięki czemu jest to procedura małoinwazyjna, szybka i bezbolesna dla pacjenta. 

Kapsulotomia – kiedy się ją wykonuje?

Kapsulotomia jest zabiegiem, który stosuje się u pacjentów z powikłaniami po przeprowadzeniu operacji usunięcia zaćmy. Zaćma jest schorzeniem powodującym zmętnienie soczewki oka, a z czasem nawet utratę wzroku. W trakcie leczenia zaćmy lekarz usuwa zmętniałą soczewkę i zastępuję ją sztuczną, co pozwala przywrócić pacjentowi pierwotną ostrość widzenia. Zdarza się jednak, że po wszczepieniu nowej soczewki (zazwyczaj po ok. 12-14 miesiącach) rozwija się problem zaćmy wtórnej, który polega na zmętnieniu torebki tylnej soczewki tzw. kapsuły. Następuje wtedy ponownie pogorszenie wzroku. W takiej sytuacji niezbędne jest przeprowadzenie kapsulotomii – szybkiego i bezbolesnego zabiegu, który pozwala przywrócić prawidłowy przepływ światła do siatkówki oka.

Ryzyko rozwoju zaćmy wtórnej może być większe u osób, które zmagają się z cukrzycą, krótkowzrocznością, stanami zapalnymi narządu wzroku czy stanami po urazach gałki ocznej. U wymienionych grup pacjentów mamy do czynienia ze zwiększoną skłonnością do namnażania się komórek nabłonkowych.  

Kapsulotomia laserowa – na czym polega zabieg?

W naszych klinikach kapsulotomię wykonujemy metodą laserową, dzięki czemu jesteśmy w stanie uzyskać najwyższy poziom precyzji, a zarazem bezpieczeństwa przeprowadzanej procedury. Zabieg usunięcia zaćmy wtórnej polega na bardzo dokładnym przecięciu zmętniałej części tylnej torebki soczewki przy pomocy światła laserowego. Pozostawienie niewielkiego otworu w zmętniałej torebce sprawia, że światło może ponownie dotrzeć do siatkówki oka, a pacjent odzyskuje prawidłową ostrość wzroku. Cała procedura trwa od kilku do kilkunastu minut, nie wymaga hospitalizacji, a po zabiegu pacjent może wrócić bezpośrednio do domu.

Kapsulotomia tylna krok po kroku

  1. Kapsulotomia to zabieg, do którego pacjent nie musi się specjalnie przygotowywać. W dniu zabiegu nie należy jednak nakładać makijażu w okolicach oczu. Trzeba też usunąć soczewki kontaktowe przed rozpoczęciem procedury zabiegowej. 
  2. Kapsulotomię poprzedza wykonanie badania u okulisty, który ocenia ogólny stan obszaru zabiegowego m.in. typ soczewki wszczepionej podczas operacji, grubość torebki czy pozostałe cechy gałki ocznej.
  3. W początkowym etapie zabiegu lekarz aplikuje do oczu pacjenta krople rozszerzające źrenice, co pozwala uzyskać lepszy widok na soczewkę torebki. Mogą one powodować zaburzenia widzenia i nasilać światłowstręt do kilku godzin po zabiegu. Specjalista podaje też miejscowe znieczulenie gałki ocznej i umieszcza na oku specjalną soczewkę kontaktową, dzięki której promień lasera może się skupić bezpośrednio na torebce soczewki.
  4. Lekarz przekazuje pacjentowi szczegółowe zalecenia dotyczące dalszego przebiegu zabiegu: powinien on siedzieć nieruchomo przed lampą szczelinową i patrzeć w jeden wskazany punkt. Podczas procedury nie należy poruszać głową ani okiem – może to wywołać nieodwracalne uszkodzenie tkanek oka. 
  5. W klinikach Optegra do wykonania kapsulotomii wykorzystuje się innowacyjny laser YAG, który generuje dwa promienie laserowe. Przekazywane są one bezpośrednio do precyzyjnego urządzenia sterującego, w które została wyposażona lampa szczelinowa. Dzięki temu możliwe jest zarówno uwidocznienie zgrubiałej torebki, jak i skierowanie światła laserowego w miejsce, w którym ma zostać wykonany otwór. Wyzwolone promienie spotykają się w jednym miejscu, prowadząc do przecięcia tkanki i powstania niezbędnego otworu. Cały proces kontrolowany jest przez specjalistę, który decyduje o tym, w jakim momencie uwalniane są promienie laserowe.  
  6. Kapsulotomia laserowa YAG jest zabiegiem bardzo krótkim – trwa średnio od kilku do kilkunastu minut. Po zabiegu specjalista sprawdza ciśnienie wewnątrzgałkowe i ocenia stan oka po przeprowadzonej procedurze. W razie potrzeby może on przepisać pacjentowi krople do oczu, by zapobiec ewentualnym infekcjom czy zapaleniu. 
  7. Po zabiegu pacjent może wrócić do domu. Ze względu na przeciwwskazania do prowadzenia pojazdów czy obsługiwania maszyn, rekomendujemy, by podczas powrotu do domu towarzyszyła pacjentowi inna osoba. Przez kilka godzin po zabiegu należy też unikać czynności wymagających czytania czy pisania – mogą być one w tym czasie znacznie utrudnione. 

Po przeprowadzeniu zabiegu zalecane są regularne kontrole okulistyczne w celu monitorowania stanu oka i wczesnego zapobiegania ewentualnym powikłaniom. 

Kapsulotomia laserem – skutki uboczne i powikłania po zabiegu

Jak większość procedur medycznych, kapsulotomia za pomocą lasera YAG wiąże się z pewnym ryzykiem wystąpienia niepożądanych skutków ubocznych. Przy prawidłowo wykonanej kapsulotomii powikłania występują rzadko i zwykle posiadają łagodny charakter. U pacjentów po usunięciu zaćmy wtórnej najczęściej występujące powikłania to:

  • odwarstwienie siatkówki,
  • zwiększenie ciśnienia wewnątrz oka,
  • obrzęk plamki żółtej lub rogówki,
  • krwawienie z przedniej części oka,
  • przemieszczenie soczewki wewnątrzgałkowej,
  • zapalenie błony naczyniowej oka. 

W przypadku wystąpienia jakichkolwiek niepokojących objawów po wykonaniu kapsulotomii laserowej, np. bólu lub zaczerwienienia oka, pogorszenia się ostrości wzroku czy błysków lub plamek w polu widzenia należy pilnie skonsultować się z okulistą. 

Kapsulotomia a wysiłek fizyczny – zalecenia po zabiegu

Choć kapsulotomia jest bezpieczną i małoinwazyjną procedurą, po jej przeprowadzeniu należy unikać podejmowania intensywnego wysiłku fizycznego – maksymalnie do tygodnia po zabiegu. Wzmożony wysiłek fizyczny, podnoszenie ciężarów czy sporty kontaktowe mogą zwiększać ryzyko powikłań pozabiegowych. Po wykonaniu zabiegu należy też unikać intensywnego oświetlenia, które może podrażnić oczy. 

FAQ

Objawy zaćmy wtórnej są bardzo zbliżone do objawów, które pojawiają się pierwotnie przy występowaniu katarakty. Zaćma wtórna najczęściej objawia się jako: zamglone widzenie, problemy z widzeniem nocnym, podwójne widzenie, problemy z rozróżnianiem barw czy światłowstręt. Dowiedz się więcej na temat przebiegu zaćmy wtórnej.

Kapsulotomia laserowa nie wymaga długiego i uciążliwego okresu rekonwalescencji. Przez kilka dni pacjent może odczuwać łagodne objawy w postaci lekkiego zaczerwienienia czy podrażnienia oczu, które zwykle ustępują samoistnie. Poprawa wzroku następuje natomiast w przeciągu 24 godzin od zakończenia zabiegu. Poznaj szczegółowe informacje na temat przebiegu leczenia zaćmy wtórnej, umawiając się na wizytę konsultacyjną w klinice Optegra.

W klinikach Optegra kapsulotomia YAG to koszt rzędu 450 zł. Zapoznaj się ze szczegółowym cennikiem zabiegów wykonywanych w klinikach w Twoim mieście lub dzielnicy. Dowiedz się też, czy możesz ten zabieg wykonać w ramach NFZ.

Bezpośrednio przed zabiegiem lekarz okulista aplikuje do oczu specjalne krople znieczulające, dzięki czemu pacjent nie odczuwa żadnych dolegliwości bólowych podczas zabiegu. Pacjent nie zauważa promienia lasera i nie doznaje efektu olśnienia. W czasie trwania procedury pacjent może jedynie słyszeć różne sygnały dźwiękowe, które wydaje aparatura okulistyczna.

Bezpośrednio po zabiegu nie należy prowadzić samochodu, obsługiwać maszyn, podejmować nadmiernego wysiłku fizycznego czy wykonywać czynności, które wymagają czytania lub pisania. Należy też unikać przebywania w mocno oświetlonych pomieszczeniach, zaś na zewnątrz trzeba chronić oczy przed intensywnym słońcem za pomocą okularów przeciwsłonecznych. Po zabiegu specjaliści z kliniki Optegra przekazują pacjentowi dokładne zalecenia dotyczące m.in. pielęgnacji okolic oczu, ochrony oczu przed działaniem czynników atmosferycznych czy częstotliwości odbywania wizyt kontrolnych.