EBK to metoda laserowej korekcji wzroku, w której cały nabłonek jest delikatnie usuwany z powierzchni rogówki, a następnie chirurg dokonuje korekcji wady wzroku.
Laserowa korekcja wzroku EBK jest wykonywana w znieczuleniu miejscowym. Na początku lekarz zapuszcza Pacjentowi krople znieczulające, a potem z użyciem specjalnego noża delikatnie usuwa cały nabłonek i przygotowuje rogówkę do właściwej części zabiegu – modelowania laserem excimerowym. Praca lasera trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu sekund, a cała procedura jest niezwykle precyzyjna, bezpieczna i zajmuje mniej niż dwie minuty dla każdego oka. Po zabiegu nabłonek rogówki naturalnie się regeneruje. Zazwyczaj trwa to 3-4 dni. Aby przyspieszyć proces gojenia i zabezpieczyć operowane oko, po zabiegu zakładana jest opatrunkowa soczewka kontaktowa.
Przed wykonaniem laserowej korekcji wzroku metodą EBK konieczne jest odbycie wizyty kwalifikacyjnej.
W trakcie tej wizyty lekarz przeprowadza dokładny wywiad z Pacjentem, podczas którego padają m.in. pytania o wiek, styl życia, oczekiwania pozabiegowe oraz obecność u Pacjenta chorób współistniejących. Panie powinny być także przygotowane na pytania o planowaną ciążę i stosowane metody antykoncepcji.
Następnie lekarz kieruje Pacjenta na specjalistyczne badania. Należą do nich m.in.:
W zależności od wyników badań i stanu zdrowia Pacjenta, lekarz zaproponuje najlepszą, indywidualnie dobraną metodę laserowej korekcji wzroku. W klinikach Optegra wizyta kwalifikacyjna oraz badania trwają zazwyczaj od 1,5 do 3 godzin.
EBK jest metodą laserowej korekcji wzroku, która jest odpowiednia dla stosunkowo wąskiej grupy Pacjentów.
Wynika to z faktu, że zakres wad korygowanych za pomocą tej metody jest mały. Przyjmuje się, że z korekcji wzroku EBK mogą skorzystać Pacjenci z wadą do –3,00 dioptrii oraz astygmatyzmem do 2,00 dioptrii.
Laserowa korekcja wzroku metodą EBK jest stosowana przede wszystkim u Pacjentów z cienką, ale prawidłową rogówką. EBK można wykonać również wtedy, gdy Pacjent ma głębokie oczodoły, wąskie szpary powiekowe lub nietypowo płaską lub stromą rogówkę. Laserowa korekcja wzroku EBK to dobre rozwiązanie także dla osób z nawracającymi erozjami oraz ze zwyrodnieniami błony podstawnej nabłonka. Metodę EBK poleca się również Pacjentom narażonym na urazy oka (np. policjantom, żołnierzom, strażakom oraz osobom uprawiających sporty kontaktowe).
Lekarze w Optegra od wielu lat przeprowadzają zabiegi laserowej korekcji wzroku metodą EBK i mają w tym ogromne doświadczenie. Coraz częściej wykonują jednak korekcję wad refrakcji z wykorzystaniem innych, nowoczesnych metod leczenia: ReLEx SMILE®, czyli Lentivu®, femtoLASIK czy PRESBYOND® / Clearvu®.
Po zabiegu EBK soczewka kontaktowa, którą lekarz zakłada bezpośrednio po zabiegu, powinna pozostać na operowanym oku przez ok. 5 dni.
W dniu zabiegu Pacjent nie może prowadzić samochodu. Po powrocie do domu najlepiej położyć się w ciemnym pomieszczeniu i odpocząć. Oczy mogą być bardzo wrażliwe na światło – sen przyspieszy regenerację i proces gojenia operowanego oka. W pierwszych 2-3 dobach mogą pojawić się takie objawy jak: pieczenie czy łzawienie, również ból oczu, dlatego warto w tym czasie zrezygnować z pracy przy komputerze czy oglądania telewizji.
Przez kilka tygodni po laserowej korekcji wzroku metodą EBK zaleca się unikanie intensywnego wysiłku fizycznego, przebywania w zadymionych i zakurzonych pomieszczeniach oraz palenia tytoniu. Panie powinny zrezygnować z wykonywania makijażu oczu.
Wada wzroku, korygowana metodą EBK stabilizuje się przez około trzy miesiące. W tym czasie warto otoczyć oczy szczególną troską.
Przed każdym zabiegiem wykonujemy badanie kwalifikacyjne, które pozwala określić rodzaj i stopień wady, oraz możliwość przeprowadzenia zabiegu.
Jesteśmy do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 20:00