Astygmatyzm – leczenie

Astygmatyzm to wada wzroku (zaburzenie symetrii obrotowej gałki ocznej), która objawia się nieostrym i zamglonym widzeniem z rozmytymi konturami. Szacuje się, że problem astygmatyzmu może dotyczyć nawet 40% populacji dorosłych, w tym tych osób, które zmagają się z dalekowzrocznością lub krótkowzrocznością. Tradycyjnie astygmatyzm koryguje się za pomocą odpowiednio dobranych soczewek okularowych lub soczewek kontaktowych, jednak pacjenci coraz chętniej sięgają po trwałe rozwiązania w zakresie korekcji astygmatyzmu. W klinice Optegra oferujemy szybki i bezbolesny zabieg laserowy.

Czym jest astygmatyzm?

Astygmatyzm, czyli inaczej niezborność, to wada układu optycznego, którą wywołuje dysproporcja w sile załamywania promieni świetlnych na osiach układu optycznego oka. Problem ten wynika z nieregularnej krzywizny rogówki, która wywołuje występowanie zaburzonego obrazu. Dla lepszego zobrazowania tego problemu można porównać zdrową powierzchnię rogówki do idealnie zaokrąglonej piłki nożnej. Astygmatyzm pojawia się natomiast w momencie, gdy powierzchnia naszego oka przybiera kształt piłki do rugby – w konsekwencji tego widziany przez nas obraz nie skupia się na siatkówce, co powoduje niewyraźne widzenie. Do postawienia jednoznacznej diagnozy na temat tego, czy dana osoba cierpi na astygmatyzm, niezbędna jest wizyta u okulisty lub optometrysty i wykonanie badania przy użyciu specjalnego urządzenia okulistycznego` `. 

Astygmatyzm – objawy i leczenie

Objawy astygmatyzmu dają o sobie znać przede wszystkim jako zaburzenia widzenia. Przy niewielkich wadach wzroku widzenie jest lekko zamglone, zaś w bardziej zaawansowanych przypadkach osoby z astygmatyzmem zmagają się z wyraźnie zmniejszoną ostrością wzroku – kontury przedmiotów często odbierane są przez nie jako zniekształcone lub zakrzywione.

Jeśli masz astygmatyzm, możesz posiadać zaburzone wyczucie przestrzeni, źle postrzegać płaszczyzny i widzieć linie proste jako zakręcone. Dodatkowo przy astygmatyzmie możesz znacznie częściej uskarżać się na bóle głowy i oczu, zmęczenie, gorsze widzenie w nocy, nadwrażliwość na światło reflektorów, mrużenie oczu, a nawet zawroty głowy. Dolegliwości, jakie powoduje nieprawidłowy kształt rogówki, są w dłuższej perspektywie bardzo uciążliwe dla pacjenta. Dlatego warto zadbać o skorygowanie tej wady za pomocą odpowiednio dobranych okularów lub soczewek kontaktowych bądź też pozbyć się tego problemu raz na zawsze, dzięki sprawdzonej metodzie laserowej korekcji astygmatyzmu.

Jak korygować astygmatyzm?

Astygmatyzm można korygować za pomocą specjalnych szkieł w okularach korekcyjnych. Wykorzystuje się wtedy tzw. soczewki cylindryczne, które mają wspomagać proces skupiania światła przez wadliwy układ optyczny pacjenta. Alternatywnym rozwiązaniem dla osób, które z różnych powodów nie chcą nosić okularów, są toryczne soczewki kontaktowe. Niemniej, w przypadku astygmatyzmu korygowanego metodami zachowawczymi, znaczenie mają nie tylko indywidualne preferencje pacjenta, ale przede wszystkim rodzaj astygmatyzmu, z którym ma on do czynienia. 

Astygmatyzm można podzielić na kilka typów, wyróżnianych ze względu na ułożenie osi astygmatycznych. Podstawowy podział obejmuje astygmatyzm regularny i nieregularny.

  • Astygmatyzm regularny – korygowany za pomocą okularów ze szkłami cylindrycznymi. W ramach tego typu wyróżnia się astygmatyzm niezłożony i złożony, astygmatyzm prosty, astygmatyzm mieszany, astygmatyzm odwrotny oraz skośny.
  • Astygmatyzm nieregularny – w przypadku jego wystąpienia najczęściej zaleca się korekcję za pomocą soczewek kontaktowych, ponieważ okulary zwykle nie zapewniają skutecznej korekcji tego rodzaju astygmatyzmu.

Zarówno soczewki, jak i okulary ze szkłami cylindrycznymi poprawiają widzenie jedynie częściowo. Skutecznym i trwałym rozwiązaniem tego problemu jest natomiast laserowe leczenie astygmatyzmu, które przeprowadzamy w naszych klinikach Optegra. 

Jak wyleczyć astygmatyzm?

Możesz uwolnić się od okularów na astygmatyzm i uzyskać znacznie lepszą ostrość widzenia dzięki laserowej korekcji wzroku. Ze względu na ciągły rozwój medycyny w zakresie chirurgii i okulistyki, zabieg jest nie tylko szybki i bezbolesny, ale także bezpieczny. Przed jego przeprowadzeniem wykonywana jest seria dokładnych badań, mających na celu wykluczenie wszelkich przeciwwskazań, które mogłyby prowadzić do powikłań czy niepożądanych skutków ubocznych. W klinikach Optegra zabieg przeprowadzamy w znieczuleniu miejscowym przy użyciu specjalnych kropli znieczulających. Zabieg jest krótki i trwa zaledwie kilkanaście minut. W trakcie procedury laser modeluje rogówkę, nadając jej pożądany kształt, który umożliwia prawidłowe załamywanie światła. Pozwala to na uzyskanie idealnej ostrości widzenia.

FAQ

Całkowite wyleczenie astygmatyzmu jest dziś możliwe, dzięki innowacyjnym urządzeniom laserowym. Leczeniu laserowemu można poddawać zarówno astygmatyzm krótkowzroczny, jak i astygmatyzm nadwzroczny. Przed zabiegiem wymagana jest jednak uprzednia kwalifikacja pacjenta do zabiegu. Dowiedz się więcej na temat astygmatyzmu i znaczenia wizyty kwalifikacyjnej.

Astygmatyzm nie jest klasyfikowany jako choroba oczu, ale bardzo powszechne zaburzenie, z którym ma do czynienia blisko połowa naszej populacji. Jej przyczyna nie jest dokładnie znana, ale z pełną odpowiedzialnością można stwierdzić, że wpływ na jej pojawienie się mają czynniki genetyczne. Najczęściej wada ta występuje od urodzenia, choć możliwe jest także wystąpienie astygmatyzmu wtórnego np. w wyniku mechanicznego urazu oka lub wraz ze współistniejącymi schorzeniami narządu wzroku.

Brak podjęcia leczenia astygmatyzmu może doprowadzić do stopniowego pogarszania się wzroku i wielu nieprzyjemnych dolegliwości, które mogą obniżyć komfort życia. Zaniedbanie leczenia może skutkować częstymi bólami głowy, pieczeniem oczu czy zwiększoną skłonnością do mrużenia oczu. Do niepokojących objawów, związanych z nieleczonym astygmatyzmem, można zaliczyć także przewlekłe zapalenie spojówek oraz brzegów powiek, co objawia się silnym zaczerwienieniem w obrębie oczu.

Obecnie laserową korekcję astygmatyzmu można wykonać jedynie prywatnie – nie jest to zabieg refundowany w ramach NFZ. Cena zabiegu jest uzależniona od zastosowanej metody korekcji. Poznaj szczegółowy cennik zabiegów laserowych przeprowadzanych w sieci klinik okulistycznych Optegra.