Jeśli Twój wzrok zawsze był dobry, a dzisiaj oddalasz telefon czy książkę, aby cokolwiek przeczytać, to znak, że prawdopodobnie dopadła Cię starczowzroczność – prezbiopia. Jest to pogorszenie ostrości widzenia z bliska, które pojawia się wraz z wiekiem. Problem ten można korygować za pomocą odpowiednio dobranych okularów. Natomiast rozwiązaniem, które uchroni Cię przed noszeniem okularów po czterdziestce, również tych do czytania, jest zabieg laserowej korekcji wzroku. Dowiedz się więcej na temat przyczyn, objawów i dostępnych metod leczenia starczowzroczności!
Zapewne pamiętasz moment, w którym Twoi rodzice nagle zaczęli używać okularów do czytania, chociaż wcześniej ich nie potrzebowali. Diagnoza problemu – starczowzroczność, inaczej prezbiopia, określana także jako wada “krótkiej ręki”. Starcza wada wzroku to nie choroba, czy wada refrakcji, a efekt naturalnego starzenia się organizmu, którego nie da się powstrzymać.
Wyjaśniając, czym jest starczowzroczność, warto wspomnieć, że to wada wynikająca ze spadku elastyczności soczewki oka. Ze względu na swoją nazwę, kojarzy się ona z problemami widzenia u osób w podeszłym wieku. W rzeczywistości jednak elementy oka stopniowo starzeją się przez całe życie. Wada ta nie występuje więc nagle, a rozwija się powoli. Pierwsze objawy starczowzroczności mogą wystąpić już u osób po 40 roku życia, niekiedy znacznie później.
Jeżeli jesteś jeszcze w pełni sił, aktywny sportowo i zawodowo, a jednak już teraz daleko wyciągasz rękę, aby zobaczyć ekran swojego smartfona, to niestety niedługo możesz być zmuszony do zakupu pierwszych okularów do czytania. Wcześniej jednak możesz odczuwać inne objawy, np. zmęczenie, problemy z koncentracją, a nawet senność po długim czytaniu. W średnim stadium obraz może się zamazywać, a Pacjent często mruży oczy w celu lepszego dostrzeżenia obiektu czy rozpoznania liter.
Osoby z prezbiopią mają problem z ostrością widzenia z bliskiej odległości. Nie należy jednak mylić tego z krótkowzrocznością czy dalekowzrocznością – są to zupełnie różne dysfunkcje. Na przykład w przypadku krótkowzroczności Pacjent źle widzi z dalekiej odległości. Pacjent z dalekowzrocznością (nadwzrocznością), może widzieć gorzej z bliskiej lub zarówno z bliskiej i z dalekiej odległości (jest to zależne od wielkości wady nadwzrocznej), przed wystąpieniem prezbiopii.
W przypadku Pacjentów bez wady wzroku , w momencie pojawienia się prezbiopii, Pacjent odczuwa pogorszenie widzenia tylko w bliskiej odległości, dal nie ulega zmianie.
Prezbiopia prędzej czy później dotyka wszystkich, nawet osób, które wcześniej nie potrzebowały okularów. Jednak występuje ona jednocześnie z innymi wadami wzroku. Objawy starczowzroczności zwykle pojawiają się wcześniej u osób, które mają zdiagnozowaną dalekowzroczność. Najczęściej pierwszym rozwiązaniem są tzw. słabsze moce plusowych okularów do dali i mocniejsze do bliży. Natomiast przy krótkowzroczności pojawienie się prezbiopii może początkowo dawać mylne wrażenie poprawy wzroku do bliży, przez co Pacjenci zaczynają zdejmować okulary, ponieważ “łatwiej” jest przeczytać tekst w bliskiej odległości bez okularów.
Za dobre widzenie w oku odpowiada między innymi soczewka. Jej rolę możemy porównać do zoomu w aparacie fotograficznym – w zależności od tego, czy patrzymy w dal, czy oglądamy coś z bliska, soczewka wyostrza obraz, zmieniając odpowiednio swój kształt. Zjawisko to nazywa się akomodacją. Udział biorą w nim wspomniana soczewka, a także źrenica, mięsień rzęskowy i połączenia nerwowe.
Co to oznacza w praktyce? Wyjaśnijmy działanie soczewki na przykładzie jazdy samochodem. Brak akomodacji soczewki oka powoduje, że gdy patrzymy w dal, nie możemy swobodnie przenieść wzroku na deskę rozdzielczą – nasze oko nie jest w stanie dostosować się szybko z patrzenia w dal na bliż i dlatego potrzebujemy okularów do czytanie, tzw. „plusów”.
Młoda, elastyczna soczewka dostosowuje się do potrzeb, czyli odległości, na jakiej znajduje się obserwowany przedmiot. Dzięki temu promienie światła padają w plamce żółtej, czyli punkcie skupienia światła znajdującego się na siatkówce oka. Niestety wraz z wiekiem zdolność do zmiany skupienia spada.
Spadek elastyczności i nadmierne twardnienie soczewki wynikają z naturalnego procesu starzenia się organizmu. Wraz z upływem czasu dochodzi m.in. do spowolnienia metabolizmu, przez komórki wszystkich narządów nie odnawiają się tak efektywnie, jak to ma miejsce w młodości. Ponadto zmianie ulega struktura białek, które są ważnym elementem budulcowym soczewki – wzrasta ilość elementów nierozpuszczalnych w wodzie, co skutkuje zwiększeniem sztywności jądra soczewki. Grubsza i mniej elastyczna soczewka, ma mniejsze możliwości zmiany kształtu i napięcia, przez co zmniejsza się jej moc, a czytany tekst staje się nieostry.
Gdy soczewka stopniowo traci zdolność akomodacji, a Pacjent zauważa pierwsze problemy ze wzrokiem, wskazana jest wizyta u lekarza okulisty lub optometrysty. Nie należy samodzielnie kupować okularów do bliży w aptece lub drogerii. Najlepszym rozwiązaniem jest korekcja okularowa po wcześniejszym, dokładnym badaniu okulistycznym. Odpowiednio dobrane okulary do bliży lub soczewki kontaktowe mogą umożliwić dobre widzenie z bliska, ale niestety nie eliminują problemu.
Pacjenci, którzy chcą zrezygnować z konieczności używania okularów, mają do dyspozycji również inne metody: laserową korekcję rogówki oraz refrakcyjną wymianę soczewek wewnątrzgałkowych.
Okulary po 38. roku życia? Stop! Mamy lepsze rozwiązanie na leczenie prezbiopii. Starość nie jest dla Ciebie – musi poczekać, a my wiemy, jak ją zatrzymać! Clearvu® to najnowsza usługa w ofercie Optegra, dostępna dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych w dziedzinie okulistyki. To świetny sposób leczenia prezbiopii! Pacjentom po 38. roku życia oferujemy laserową korekcję wzroku, przeznaczoną do usuwania starczowzroczności.
Clearvu® to metoda laserowej korekcji starczowzroczności, dostępna wyłącznie w Klinikach Optegra. Obejmuje pełny proces diagnostyczny i terapeutyczny, począwszy od procesu kwalifikacji, poprzez zabieg Presbyond®, aż po kompleksową opiekę pooperacyjną. Pomożemy Ci wyleczyć starczowzroczność laserem!
W kilka minut możesz skutecznie i bezboleśnie pozbyć się wady wzroku, dokonać korekcji starczowzroczności i na zawsze uwolnić od okularów, bez względu na wiek. Usunięcie starczowzroczności laserem to zabieg mało inwazyjny, przeprowadzany najnowszym sprzętem firmy Zeiss. Laserowa korekcja wzroku po czterdziestce sprawi, że poczujesz się młody duchem i ciałem.
Pewnie już się o tym przekonałeś, na przykład podczas porównywania swoich uszu, stóp czy dłoni. Ludzkie ciało nie jest idealnie symetryczne i jest to zupełnie naturalne. Przez setki lat ewolucji nasz organizm nauczył się wyrównywać te niedoskonałości, dążąc do osiągnięcia balansu. Właśnie w oparciu o tę wiedzę powstała najnowsza metoda korekcji starczowzroczności, Clearvu®. Polega ona na laserowej korekcji wzroku w taki sposób, aby jedno oko lepiej widziało to, co daleko, a drugie to, co blisko. Dodatkowo, odpowiednie wykorzystanie naturalnej asymetrii naszych oczu w połączeniu z pracą lasera, umożliwia stworzenie tzw. strefy „połączonej”, dzięki czemu każde oko widzi dobrze, również na odległość pośrednią. A starczowzroczność znika!
Podsumowując, laserowa korekcja starczowzroczności metodą Clearvu® sprawia, że Pacjent po czterdziestym roku życia widzi dobrze na wszystkie odległości bez wspomagania się soczewkami okularowymi.
Jakie wady mogą być skorygowane poprzez leczenie metodą Clearvu® ?
Jeśli jesteś po czterdziestce i odczuwasz dolegliwości opisane w powyższym artykule, które wskazują na występowanie starczowzroczności – nie czekaj i umów się na wizytę kwalifikacyjną do laserowej korekcji wzroku 38+ u nas i wspólnie z lekarzem wybierz dla siebie laserową korekcję starczowzroczności. Leczeniem starczowzroczności laserem jest szybkie i daje fantastyczne rezultaty. Nie pozwól, by starcza wada wzroku odebrała Ci radość z życia.
Ponieważ prezbiopia wynika z naturalnego postępu procesów starzenia się organizmu, nie można jej uniknąć. Niemniej jednak problem ten u każdego występuje w innym wieku, tym samym styl życia i jakość diety ma istotne znaczenie także w kwestii kondycji narządu wzroku.
Warto ograniczać długotrwałe przebywanie przed ekranami komputerów, smartfonów i telewizorów, dbać o odpowiednie oświetlenie w miejscu pracy, a także zapewniać oczom odpoczynek.
Do okulisty należy wybrać się bezwzględnie przy objawach sugerujących problemy ze wzrokiem. Badania warto traktować również jako element profilaktyki i poddawać się im w celach kontrolnych nawet przy prawidłowym widzeniu.
Obecnie dzięki laserowej korekcji wzroku wyraźne widzenie można osiągnąć bez okularów czy soczewek. Konieczne jest jednak wykluczenie ewentualnych przeciwwskazań i zakwalifikowanie się do zabiegu.
Przed każdym zabiegiem wykonujemy badanie kwalifikacyjne, które pozwala określić rodzaj i stopień wady, oraz możliwość przeprowadzenia zabiegu.
Jesteśmy do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 20:00