Badania przesiewowe niemowląt pod kątem występowania schorzeń siatkówki – retinopatii – są prowadzone wśród wcześniaków, dzieci o niskiej masie urodzeniowej oraz tych, które tuż po porodzie były poddane terapiom dodatkowym, np. tlenoterapii. Retinopatia bardzo szybko postępuje, dlatego należy jak najwcześniej diagnozować ją za pomocą badań przesiewowych. Najlepiej, aby były one wykonywane przez lekarza wyspecjalizowanego w badaniu wcześniaków, z pomocą specjalnego sprzętu.
Pierwsze badanie w kierunku retinopatii powinno być wykonane w 4 tygodniu po urodzeniu. Kolejne kontrole ustala lekarz, w zależności od wyniku pierwszego badania. Skierowanie na badanie przesiewowe rodzice otrzymują w szpitalu lub od lekarza pediatry. Wizyta trwa około 1,5 godziny. Samo badanie zajmuje niewiele czasu, mniej więcej 5-10 minut. Pozostały czas przeznaczony jest na rozszerzenie źrenic dziecka, które w zależności od przypadku, trwa zazwyczaj od 40 do 60 minut.
Przed każdym zabiegiem wykonujemy badanie kwalifikacyjne, które pozwala określić rodzaj i stopień wady, oraz możliwość przeprowadzenia zabiegu.
Jesteśmy do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 20:00