Pachymetria – badanie grubości rogówki

Pachymetria to jedno z badań okulistycznych, które pozwala na ocenę wartości ciśnienia wewnątrzgałkowego. Jest ważnym elementem diagnostyki jaskry – podstępnej choroby oczu, która nieleczona może doprowadzić do ślepoty. Dowiedz się, jak przebiega pachymetria. Przekonaj się, czy badanie grubości rogówki jest bolesne.

Pachymetria – kilka słów o badaniu pomiaru grubości rogówki

Pachymetria umożliwia szczegółową ocenę grubości rogówki. Dzięki tej metodzie diagnostycznej okulista może poznać rzeczywiste wartości ciśnienia wewnątrzgałkowego. Do oceny grubości rogówki wykorzystujemy specjalne urządzenie zwane pachymetrem. Czy to boli? Nie, ponieważ lekarz wykonujący badanie odpowiednio wcześnie aplikuje do gałki ocznej Pacjenta krople znieczulające.

Warto dodać, że wyróżniamy:

  • pachymetrię kontaktową (USG),
  • pachymetrię bezkontaktową (optyczną). 

Zastanawiasz się, czy pachymetria to badanie refundowanej? Jeśli placówka ma podpisaną umowę z NFZ, istnieje możliwość wykonania badania w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia.

 Jak wygląda badanie pomiaru grubości rogówki?

Przed rozpoczęciem badania metodą kontaktową specjalista aplikuje do oczu krople znieczulające, następnie  przykłada głowicę urządzenia, mierzy ciśnienie śródgałkowe i grubość rogówki.  Metoda optyczna jest całkowicie bezdotykowa, nie ma więc potrzeby stosowania znieczulenia. W tym przypadku w celu pomiaru grubości rogówki używamy nowoczesnego tomografu optycznego. Ile trwa to badanie? Maksymalnie kilka minut.

Pachymetria – przygotowanie do badania

Pachymetria bezdotykowa, jak i ultrasonograficzna to badanie, które nie wymaga specjalnych przygotowań. Nie musisz być na czczo ani odstawiać regularnie przyjmowanych leków. Pamiętaj jednak, że jeśli nosisz soczewki kontaktowe, powinieneś zdjąć je minimum 2 godziny przed procedurą. Zabierz też do kliniki aktualną dokumentację medyczną. 

Wiedz, że z uwagi na bezinwazyjność metody, od razu po pachymetrii możesz prowadzić samochód i powrócić do wykonywania innych codziennych czynności.

Pachymetria – normy 

Badanie pachymetryczne ocenia grubość rogówki w mikrometrach (µm). Zastanawiasz się, jak gruba powinna być rogówka? Dla osób rasy białej za prawidłowy uznajemy wynik pachymetrii 545 μm z tolerancją ± 40 μm. Należy zaznaczyć, że wartości te dotyczą środka rogówki (im bliżej obwodu, tym grubsza jest rogówka).

Wiedz, że wynik badania grubości rogówki wpływa na wartość ciśnienia wewnątrzgałkowego (tutaj normą jest zakres od 10 do 21 mm Hg). U osób z fizjologicznie grubszą rogówką (niż średnia populacyjna), wartości ciśnienia wewnątrzgałkowego są zaniżone, a u osób z cieńszą rogówką – zawyżone. W ramach ciekawostki warto dodać, że grubość rogówki 540 μm jest typowa dla ludności afrykańsko-karaibskiej.  Jakie są wskazania do pachymetrii?

Wskazania do badania grubości rogówki

Pachymetria to bardzo ważne badanie okulistyczne, przydatne m.in. w diagnostyce jaskry, nadciśnienia ocznego, stożka rogówki i innych schorzeń narządu wzroku. Wskazaniem do precyzyjnego pomiaru grubości rogówki jest również podejrzenie obrzęku rogówki i ocena funkcji śródbłonka rogówki. Kiedy jeszcze warto ocenić grubość rogówki? Lekarz zleca badanie pachymetryczne przed różnymi zabiegami chirurgicznymi w obszarze rogówki (np. keratoplastyką), a także przed laserową korekcją wad wzroku. 

FAQ

Zbyt cienka rogówka może być objawem jaskry, blizn lub stożka rogówki. Tego typu problem występuje też u Pacjentów z krótkowzrocznością.

Badanie pachymetryczne trwa kilka minut. Chcesz skorzystać z tego narzędzia i sprawdzić, czy masz prawidłową grubość rogówki? Nasi doświadczeni eksperci z chęcią zbadają tę część oka, korzystając z nowoczesnego sprzętu diagnostycznego.

Interpretację wyników pachymetrii najlepiej pozostawić lekarzowi. Jeśli chcesz sprawdzić grubość rogówki oka i poddać się diagnostyce, skorzystaj z pomocy naszych specjalistów. Zapraszamy serdecznie do naszej kliniki okulistycznej.

Źródła:

https://www.mp.pl/pacjent/okulistyka/chorobyoczu/jaskra/73325,jaskra [20.03.2024 r.]