8 października 2020
Czy będzie bolało? Ile potrwa? Kiedy wrócę do pracy? Czy na pewno kwalifikuję się do zabiegu? Jeśli pytania wokół laserowej korekcji wzroku nadal hamują cię przed umówieniem się na wstępną konsultację, to za chwilę udzielimy ci wszystkich potrzebnych odpowiedzi…
Czy zabieg laserowej korekcji wzroku jest bezpieczny?
Tak! Zabiegi laserowej korekcji wzroku obarczone są niskim ryzykiem powikłań i uznawane są za najbezpieczniejsze chirurgiczne metody korekcji krótkowzroczności, nadwzroczności i astygmatyzmu. Co więcej to jedne z najczęściej wykonywanych procedur na świecie.
Czy laserowa korekcja wzroku boli?
Nie, to jeden z krążących mitów! Twoje oczy zostaną znieczulone silnie działającymi kroplami, które mają natychmiastowe działanie. W pierwszych dniach po zabiegu możesz odczuwać delikatny dyskomfort, obrzęk powiek, łzawienie, uczucie ciała obcego w oku, nadwrażliwość na światło czy wahania ostrości widzenia.
Jakie skutki uboczne mogą wystąpić po zabiegu laserowej korekcji wzroku?
Podobnie jak każdy inny zabieg, laserowa korekcja wzroku niesie ze sobą pewne ryzyko powikłań. Jest ono jednak relatywnie niskie – powikłania odnotowywane są zaledwie w 2-3 proc. zabiegów. Do najczęstszych dolegliwości, które można odczuwać należą: pieczenie i łzawienie oka czy przejściowy brak pełnej ostrości widzenia. Zabieg może powodować również uczucie tzw. suchego oka, efekt zamglenia i osłabienie jakości widzenia po zmroku.
Czy w przypadku niewystarczającej korekcji zabieg można powtórzyć?
W zdecydowanej większości przypadków zabieg skutkuje całkowitym pozbyciem się wady, a jego rezultaty są trwałe – nie wymagają poprawek czy powtórek. Jeśli ze względów medycznych nie jest to jednak możliwe, może się to wiązać z koniecznością przeprowadzenia dodatkowego zabiegu, który wykonywany jest już bez dodatkowych opłat.
Czy po zabiegu korekcji przysługuje zwolnienie L4?
Zabiegi laserowej korekcji wzroku są bezbolesne i nie wiążą się z dużą ingerencją w strukturę oka. Dlatego okres rekonwalescencji jest krótki i stosunkowo szybko można wrócić do pracy czy codziennych obowiązków. Niemniej jednak twoim oczom należy się odpoczynek i przez kilka dni po zabiegu warto skorzystać ze zwolnienia lekarskiego.
Jaki jest okres powrotu do pełnej ostrości po zabiegu?
Pełna stabilizacja wzroku po zabiegu laserowej korekcji wad wzroku trwa od jednego do kilku miesięcy. W trakcie rekonwalescencji należy zgłaszać się regularnie na wizyty kontrolne według ustalonego schematu. Wahania ostrości widzenia mogą jednak występować do 12 miesięcy po zabiegu.
Czym jest tzw. ,,efekt halo’’?
„Efekt halo” polega na tym, że wokół źródeł światła widzi się okrągłe obwódki tzw „aureole”. Jest to efekt świetlny obserwowany przez pacjenta tylko w nocy. Doświadczany jest on tylko przez niewielki odsetek pacjentów i związany jest z naturalnym procesem gojenia oraz szerokością źrenic oka o zmierzchu. Z reguły efekt ten ustępuje w ciągu paru miesięcy po zabiegu, a jedynie u mniej niż 1 proc. pacjentów może utrzymywać się dłużej – mówi lek. med. Estera Igras Specjalista okulistyki Optegra Szczecin.
Jakie są przeciwskazania do zabiegu laserowej korekcji wzroku?
Dobra wiadomość jest taka, że do zabiegu kwalifikuje się zdecydowana większość pacjentów. Zabiegu nie wykonuje się u dzieci i młodzieży poniżej 18 roku życia, natomiast górna granica wieku nie istnieje. Granicą jest jednak wielkość wady i ewentualne przeciwskazania medyczne: niestabilna wada wzroku, ciąża i karmienie piersią, patologiczne zmiany na rogówce, zwyrodnienie plamki żółtej (AMD), zaćma, jaskra, zaburzenia siatkówki w przebiegu cukrzycy, choroby autoimmunologiczne czy silne alergie. Co ważne wszyscy pacjenci przed zabiegiem laserowej korekcji wzroku poddawani są badaniom kwalifikacyjnym, podczas których wykonuje się szczegółowe pomiary, mające na celu wykluczenie innych współistniejących schorzeń mogących mieć wpływ na powodzenie zabiegu.
Czy laserowa korekcja wzroku usuwa wady na stałe?
Zabieg laserowej korekcji wzroku wykonuje się raz i wada nie powinna się odnawiać. Jeśli miałaś lub miałeś bardzo dużą wadę, to po kilku – kilkunastu latach może (ale wcale nie musi) wystąpić regresja na poziomie do jednej dioptrii.
Czy laserowa korekcja wzroku usuwa duże wady?
Tak, zabieg laserowej korekcji wzroku koryguje dalekowzroczność do +6,0 dioptrii, krótkowzroczność do -10,0 dioptrii i astygmatyzm do 5,0 dioptrii. Co więcej dzięki zastosowaniu najnowocześniejszej technologii (zabieg Clearvu®) możliwe jest także skorygowanie starczowzroczności, która pojawia się już po 40 roku życia.
Jak szybko po zabiegu mogę wsiąść za kierownicę?
Wszystko zależy od twojej ostrości wzroku. Zazwyczaj z prowadzeniem samochodu trzeba odczekać kilka dni – po zabiegu twoje widzenie będzie przymglone, możliwy jest także światłowstręt. Jeśli miałeś dużą wadę wzroku, to w początkowym okresie gojenia mogą przeszkadzać ci także pewne efekty świetlne po zmierzchu – aureole, poświata, silniejsze rozbłyski. Dlatego warto zachować ostrożność.
Czy po zabiegu będę stosować leki?
Przez pierwsze tygodnie po zabiegu będziesz stosować leki w postaci kropli. Dodatkowo przez około 3-6 miesięcy zalecane będą sztuczne łzy.
Kiedy będę mogła się umalować?
Najlepiej odczekać około dwóch tygodni.