Jakie wady wzroku skoryguje laserowa korekcja wzroku?

21 stycznia 2021

Chciałbyś pożegnać się z wadą wzroku raz na zawsze? Zapomnieć o zaparowanych szkłach czy stresującej konieczności wkładania soczewek kontaktowych do oka? To możliwe – podczas krótkiego zabiegu możesz zapewnić sobie dobre widzenie i zmienić własne życie.

Miliony oczu w Polsce

Są naszym najważniejszym zmysłem i jedną z najdelikatniejszych części organizmu. Ważą tylko 16 gramów, a odpowiadają za 80 proc. informacji odbieranych przez nasz mózg. To dzięki nim wiemy, jak wygląda świat i potrafimy się w nim odnaleźć. Niestety, nie każdy z nas ma sprawnie funkcjonujący wzrok.

Według statystyk blisko połowa Polaków (42 proc.) w wieku 16-54 lat potrzebuje korekcji wzroku, z czego 29 proc. nawet o tym, nie wie. Do wad wzroku, nazywanych inaczej wadami refrakcji, należą krótkowzroczność, nadwzroczność i astygmatyzm. Osoby po 40. roku życia zmagają się natomiast z prezbiopią, wynikiem fizjologicznych procesów zachodzących w naszych oczach. Objawia się ona trudnościami z wyraźnym widzeniem z bliska, szczególnie przy słabym oświetleniu. Dla prezbiopów prawdziwym wyzwaniem jest napisanie SMS-a, przeczytanie restauracyjnego menu czy praca przy laptopie. Mimo pogorszenia ostrości widzenia wielu z nich decyzję o założeniu okularów do czytania traktuje jako punkt graniczny między młodością, a starością i odkłada ją w czasie…

Marzenie o ostrości

Skąd właściwie biorą się wady wzroku? Wynikają z nieprawidłowych proporcji w budowie oka. W oku miarowym, czyli nieobarczonym wadą refrakcji obraz skupia się na siatkówce, co pozwala widzieć ostro i wyraźnie. U krótkowidzów światło skupiane jest przed siatkówką, a u osób z nadwzrocznością za nią. Natomiast przy astygmatyzmie ze względu na nierównomierną krzywiznę rogówki promienie przechodzące przez rogówkę skupiają się w dwóch płaszczyznach – zamiast w jednym punkcie.

Jak widzą osoby z wadami wzroku? Bardzo różnie – krótkowidze dobrze widzą to, co jest blisko, natomiast obiekty znajdujące dalej – nieostro. Mają również problem z widzeniem nocnym. Osoby cierpiące na nadwzroczność w zależności od wielkości wady mogą mieć trudności z widzeniem zarówno z bliska, jak i z daleka. Z kolei astygmatycy widzą obraz nieostry, z rozmytymi konturami, czasem zdeformowany jak w krzywym zwierciadle.

Popularne i nieidealne

Istnieje wiele metod korekcji wad wzroku, a do najpowszechniejszych z nich należą okulary korekcyjne i soczewki kontaktowe. Obie korygują widzenie, ale żadna z nich nie usuwa problemów na stałe. Mają też swoje ograniczenia.

Każdy, kto nosi okulary, zgodzi się, że nie zawsze można na nich polegać. Są zdecydowanie mniej pomocne, kiedy planujemy wakacje nad morzem, ferie w górach czy zwyczajnie chcemy uprawiać sport. Zazwyczaj do braku komfortu dochodzi jeszcze zmora zaparowanych szkieł. Dla wielu kobiet noszących okulary problemem jest wykonanie codziennego makijażu. Bez korekcji nie widzimy ostro i malujemy się na wyczucie, co sprawia, że zwykłe tuszowanie rzęs czy namalowanie idealnej kreski staje się nie lada wyzwaniem. Dodatkowo obraz widziany przez okulary jest dobrej jakości przy patrzeniu przez ich centralną część, a widzenie peryferyjne nie jest idealne.

W odróżnieniu do nich, nakładane bezpośrednio na rogówkę soczewki gwarantują nieograniczone pole widzenia, co nie znaczy, że nie mają wad. Tak ułatwiają uprawianie sportów, ale w przypadku pływania obowiązują restrykcyjne zasady, których nieprzestrzeganie grozi poważnymi chorobami. Jedną z nich jest zapalenie rogówki, które objawia się ostrym bólem, obniżeniem ostrości widzenia, obrzękniętymi powiekami i wydzieliną śluzowo-ropną w worku spojówkowym.

Kolejną kwestią jest uczucie dyskomfortu podczas ich noszenia. Dla wielu osób już sam proces wkładania i zakładania soczewek kontaktowych jest stresogenny i nieprzyjemny. Jednak ich największą wadą pozostaje zwiększone ryzyko infekcji oczu. Soczewka to ciało obce, a do ciała obcego zawsze lgną drobnoustroje. Dlatego tak ważna jest higiena , której po żadnym pozorem nie wolno zaniedbywać! Konieczność ciągłej pielęgnacji soczewek kontaktowych staje się problemem, zwłaszcza jeśli dużo podróżujemy. Poza tym biorąc pod uwagę, że ich zakup trzeba na stałe wpisać do domowego budżetu, nie wydają się być ekonomicznym rozwiązaniem.

Inwestycja na całe życie

Na szczęście osoby z wadami wzroku mogą skorzystać z jeszcze jednej metody leczenia – laserowej korekcji wzroku, okrzykniętej 30 lat temu „rewolucją w okulistyce”. Krótki zabieg pomoże Ci skutecznie i bezboleśnie odzyskać ostrość widzenia w każdych warunkach, bez względu na to, czy jesteś krótkowidzem, zmagasz się z nadwzrocznością czy astygmatyzmem. Z innowacyjnego rozwiązania mogą skorzystać także prezbiopii wybierając zabieg Clearvu®, dostępny wyłącznie w klinikach Optegra.

Co ważne do laserowej korekcji wzroku kwalifikuje się zdecydowana większość pacjentów. Wystarczy mieć ukończone 21 lat i stabilną wadę wzroku w ciągu minionego roku. Możliwe jest skorygowanie nawet dużych wad wzroku: krótkowzroczności do – 12.00 dioptrii, nadwzroczność do +6 dioptrii i astygmatyzmu do 6 dioptrii.

Zalet laserowej korekcji wzroku jest naprawdę wiele – po pierwsze jest to metoda szybka, bezbolesna i pozwala w krótkim czasie wrócić do pracy czy codziennych obowiązków. Po drugie: to najbezpieczniejszy sposób ingerencji chirurgicznej w gałkę oczną. Zabieg wykonuje się wyłącznie na zewnętrznej części oka, czyli na rogówce, a ryzyko powikłań jest mniejsze niż w przypadku noszenia soczewek kontaktowych! To, dlatego laserowa korekcja wzroku należy do najczęściej wykonywanych procedur medycznych na świecie.

Podsumowując: jeśli szukasz metody, która pozwali ci zapomnieć o wadzie wzroku raz na zawsze już dziś umów się na badanie kwalifikacyjne do zabiegu laserowej korekcji wzroku w klinice Optegra. Nie trać życia – w 2021 roku zapewnij sobie komfort zdrowych oczu i ostrość widzenia!

[Źródło: https://www.medonet.pl/zobacz-wiecej/laserowa-korekcja-wzroku,jakie-wady-wzroku-skoryguje-laserowa-korekcja-wzroku-,artykul,90094762.html, dostęp 19.02.2021r.]

Zobacz również:

więcej

„Po laserowej korekcji wzroku świat stał się piękniejszy…”

28 kwietnia 2021
Inwestujemy w telewizory i laptopy z dobrą jakością obrazu, zapominając, że...
więcej

Laserowa korekcja wzroku – czy obawy przed zabiegiem są uzasadnione? Eksperci odpowiadają

12 marca 2021
Jakie ograniczenia niosą ze sobą okulary i soczewki kontaktowe? Czy laserowa...
więcej

Laserowa korekcja wzroku – co musisz wiedzieć przed i po zabiegu?

27 stycznia 2021
Zdecydowałeś się zmienić swoje życie i wiedzieć dobrze w każdych warunkach?...
więcej

Mrużysz oczy? Widzisz niewyraźnie? To może być wada wzroku!

26 stycznia 2021
Twój wzrok przestał być sokoli? Od niedawna powiększasz czcionkę podczas pracy...
więcej

Czym jest laserowa korekcja wzroku?

21 stycznia 2021
Twój dzień rozpoczyna się od szukania okularów lub zakładania soczewek kontaktowych,...