Od kwietnia 2024r. w Klinice Okulistycznej Optegra Warszawa Ochota rozpoczęliśmy współpracę z NFZ. Oferujemy konsultacje okulistyczne dla dorosłych realizowane w ramach ubezpieczenia NFZ.
Jeśli chcesz zapisać się na konsultację lekarską w poradni okulistycznej, możesz skontaktować się z infolinią NFZ lub poprzez zgłoszenie się osobiście do rejestracji Kliniki Optegra na Ochocie, przedstawiając skierowanie wystawione przez lekarza Podstawowej Opieki Medycznej (POZtu).
W ramach NFZ wykonujemy również zabiegi okulistyczne:
Infolinia dla Pacjentów: 22 699 95 78
pon. – pt. 8.00-18.00
Czym jest laseroterapia siatkówki?
Laseroterapia siatkówki, inaczej fotokoagulacja laserowa, to zabieg wykonywany w celu leczenia schorzeń siatkówki, takich jak uszkodzenia, zwyrodnienia, czy zatory. To innowacyjna i bardzo skuteczna metoda leczenia chorób oczu, która hamuje ich postępowanie.
Jak wygląda zabieg laseroterapii siatkówki?
Zabieg laseroterapii siatkówki jest bezbolesny i szybki. Odbywa się w znieczuleniu miejscowym, przy użyciu kropli znieczulających. Trwa od kilku do kilkunastu minut, a cała procedura około 1,5 godziny. Na oko Pacjenta zostaje nałożona specjalna soczewka, która umożliwia precyzyjne zogniskowanie wiązki lasera oraz ogranicza ruchy oka i utrzymuje jego otwarcie. Pacjent podczas zabiegu nie odczuwa bólu, jedynie widzi rozbłyski lasera.
Po zabiegu oko może być bardziej wrażliwe na światło, dlatego zaleca się noszenie okularów przeciwsłonecznych. Czas rekonwalescencji jest uzależniony od stopnia zaawansowania schorzenia oraz jego lokalizacji. W tym okresie Pacjent powinien stosować się do wytycznych lekarza.
Wskazania do laseroterapii siatkówki
Wskazania do zabiegu to między innymi:
Czym jest kapsulotomia?
Kapsulotomia jest zaawansowaną metodą leczenia zaćmy wtórnej przy użyciu lasera. To skuteczne rozwiązanie, które przynosi szybkie rezultaty, jakich nie można osiągnąć stosując farmakoterapię czy też nosząc okulary.
Zaćma wtórna objawia się zmętnieniem i przymgleniem tylnej torebki soczewki..To schorzenie, do którego może dojść po pewnym czasie od usunięcia zaćmy pierwotnej. Daje objawy, takie jak pogorszenie ostrości widzenia.
Przebieg zabiegu kapsulotomii
Procedura jest bezbolesna i trwa kilka minut. Po znieczuleniu oka kroplami, lekarz nakłada specjalną soczewkę kontaktową. Dzięki temu promień lasera precyzyjnie skupia się na miejscu zabiegowym i rozcina zmętniałą torebkę oka. Pacjent pozostaje w klinice kilka godzin, a po zabiegu mierzone jest ciśnienie wewnątrzgałkowe. Zaleca się odpoczynek, noszenie okularów przeciwsłonecznych oraz stosowanie kropli przeciwzapalnych w ciągu najbliższych dni.
Przyczyny wystąpienia zaćmy wtórnej
Oprócz powikłań powstałych po zabiegu usuwania zaćmy pierwotnej, innymi przyczynami zamglenia tylnej torebki oka mogą być: uszkodzenia, np. na skutek infekcji wewnętrznych oka, urazy oka, choroby metaboliczne, cukrzyca, niedoczynność przytarczyc oraz atopowe zapalenie skóry.
Laser YAG (Yttrium-Aluminum-Garnet) to nowoczesne i precyzyjne urządzenie, stosowane do leczenia różnych schorzeń oczu. Działa on poprzez emitowanie krótkich, intensywnych impulsów światła laserowego, które mogą precyzyjnie usuwać lub modyfikować tkankę w oku. Do najczęściej stosowanych zabiegów przy użyciu lasera YAG należą irydotomia i kapsulotomia.
Zarówno irydotomia, jak i kapsulotomia laserem YAG to skuteczne i mało inwazyjne procedury. Dzięki precyzyjnej technologii laserowej, Pacjenci mogą liczyć na szybkie i trwałe efekty przy minimalnym ryzyku powikłań.
Irydotomia jest zabiegiem stosowanym głównie w leczeniu jaskry zamkniętego kąta. Polega na stworzeniu małego otworu w tęczówce, aby umożliwić przepływ płynu między przednią a tylną komorą oka, co pomaga obniżyć ciśnienie wewnątrzgałkowe.
Kapsulotomia wykonywana jest w celu leczenia zaćmy wtórnej. Polega na utworzeniu otworu w zmętniałej, tylnej torebce soczewki. Zabieg ten przywraca ostrość widzenia.
Oba zabiegi, wykonywane przy użyciu lasera YAG są procedurami szybkimi i mało inwazyjnymi. Są przeprowadzane w znieczuleniu miejscowym, przy użyciu kropli i nie wymagają hospitalizacji. Choć ich rezultaty są odczuwalne natychmiastowo, ze względu na tymczasowy dyskomfort po zabiegu, Pacjent powinien się oszczędzać oraz stosować do zaleceń lekarza.
Refundacja zabiegów przez NFZ