To najnowocześniejsza i najbardziej przyjazna dla pacjenta metoda operacyjnego leczenia wad refrakcji. Wykorzystuje najnowsze technologie, pozwalające na stosowanie precyzyjnie dobranych dawek światła o niskiej i bezpiecznej dla oka energii. Zabieg wykonywany jest przy użyciu lasera. Lentivu® to jedyna metoda, przy której po zabiegu nie ma ograniczeń w uprawianiu sportu, podróżach czy hobby.
Tak. Większość pacjentów decyduje się na takie rozwiązanie. Najczęściej wykonuje się zabiegi na obojgu oczach, bezpośrednio jedno po drugim.
Pierwsza wizyta kontrolna odbywa się następnego dnia po zabiegu. Na kolejne Pacjent zgłasza się w terminach: tydzień, dwa miesiące, osiem miesięcy i na koniec – rok po zabiegu. Harmonogram kolejnych spotkań ustala lekarz.
Zabieg nie boli. Oczy są znieczulone specjalnymi kroplami, które mają natychmiastowe działanie. Może być jedynie odczuwalny niewielki ucisk na oku ze względu na przytrzymywanie powiek.
Rezultaty korekcji mają charakter stały i rzadko zdarza się, że zabieg trzeba powtórzyć. Zazwyczaj operacja zapewnia poprawę widzenia lub pozwala na całkowite pozbycie się wady.
Zabieg mikrosoczewkowej korekcji wady wzroku trwa kilkanaście minut i jest wykonywany w warunkach ambulatoryjnych, tzn. nie wymaga pobytu Pacjenta w naszej Klinice. Czas przygotowania do zabiegu zajmuje ok. 2 godzin. Pobyt po operacji trwa ok. 1 godziny. Sam zabieg na jednym oku trwa zaledwie 20 sekund.
Po zabiegu Lentivu® Pacjenci nie muszą rezygnować z pracy, uprawiania sportu, wykonywania makijażu czy spotkań z przyjaciółmi. Dzień po operacji na wizycie kontrolnej lekarz bada Pacjenta oraz przekazuje dalsze zalecenia. Możliwe jest wystawienie zwolnienia lekarskiego. Harmonogram kolejnych wizyt kontrolnych ustala lekarz.
Wszystkie zabiegi korekcji wad wzroku wykonywane są przez doświadczony i wyspecjalizowany zespół lekarzy, zatrudniony w klinikach Optegra.
Operacja metodą Lentivu® polega na zmianie kształtu przezroczystej części oka, zwanej rogówką. Podczas zabiegu przy użyciu lasera, z rogówki zostaje wyodrębniony jej mikroskopijny fragment o soczewkowatym kształcie. Całkowicie bezbolesne wydobycie tej mikrosoczewki lub „lenticuli” (stąd nazwa Lentivu) przez kilkumilimetrową kieszonkę co skutkuje zmianą parametrów optycznych oka, co w rezultacie prowadzi do trwałej korekcji wady wzroku.
Zabieg mikrosoczewkowej korekcji wzroku wykonywany jest przy użyciu wyłącznie jednego lasera femtosekundowego. Do Lentivu® nie używamy lasera excimerowego (tak jak jest w przypadku laserowej korekcji). Oznacza to o wiele mniejszą inwazyjność, krótszy czas zabiegu, mniejszą energię aplikowaną do oka oraz mniejszą zależność od czynników środowiskowych. Podczas zabiegu nie usuwa się części powierzchni rogówki oraz nie wykonuje się jej okrężnego nacięcia. Ingerencja w powierzchnię rogówki jest ograniczona do minimum – dzięki temu zabieg jest mało inwazyjny i praktycznie bezbolesny!
Z zabiegu Lentivu® skorzystać mogą:
– Pacjenci z krótkowzrocznością od -0,75 dioptrii do -10,00 dioptrii
– Pacjenci z astygmatyzmem (do 5,00 dioptrii)
Zabiegowi mogą zostać poddane osoby powyżej 21. roku życia, które maja ustabilizowaną wadę wzroku. Przeciwwskazaniem do laserowej korekcji wzroku jest szybki postęp/rozwój wady w ciągu roku przed planowaną operacją. Przeciwwskazaniami do wykonania zabiegu są: zaćma, jaskra, zespół suchego oka, skłonności do zapalnych schorzeń oczu, alergie. Operacji nie mogą poddać się również kobiety w ciąży lub w trakcie karmienia, osoby z rozrusznikiem serca oraz cierpiące na choroby autoimmunologiczne lub z nieustabilizowaną gospodarką hormonalną. Co ważne, choroby tarczycy nie są przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu!
Zabieg mikrosoczewkowej korekcji wzroku wykonywany jest przy użyciu wyłącznie jednego lasera – femtosekundowego. Oznacza to o wiele mniejszą inwazyjność, krótszy czas zabiegu, mniejszą energię aplikowaną do oka oraz mniejszą zależność od czynników środowiskowych.
Podczas wizyty kwalifikacyjnej w naszej Klinice wykonane zostaną następujące badania diagnostyczne:
• komputerowe badanie wady refrakcji i ocena ostrości wzroku,
• badanie w biomikroskopie, pozwalające ocenić stan przedniego i tylnego odcinka oka oraz przezierność ośrodków optycznych,
• badanie topografii rogówki, czyli dokładne badanie kształtu, grubości oraz krzywizny rogówki,
• badanie rogówki w mikroskopie śródbłonkowym,
• badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego,
• badanie dna oka: ocena plamki, naczyń siatkówki i obwodu siatkówki.
Przed planowanym zabiegiem Lentivu® nie należy:
• używać miękkich soczewek kontaktowych co najmniej przez 1 tydzień przed zabiegiem,
• używać twardych soczewek kontaktowych co najmniej przez 4 tygodnie przez zabiegiem,
• spożywać alkoholu co najmniej przez 48 godzin przed zabiegiem,
• odstawiać tabletek antykoncepcyjnych później niż 6 miesięcy przed zabiegiem.
Ciąża i połóg są przeciwskazaniem do zabiegu korekcji wzroku.
W dniu zabiegu Pacjent powinien:
• zjeść lekkostrawny posiłek,
• założyć wygodne ubranie,
• zabrać ze sobą okulary przeciwsłoneczne,
• zrezygnować ze stosowania kremów do twarzy/wykonania makijażu,
• zaplanować na pobyt w klinice około 3 godzin,
• poprosić bliską osobę o odebranie z kliniki – po zabiegu nie można prowadzić samochodu.
Pierwsza wizyta kontrolna odbywa się w następnym dniu po operacji laserowej korekcji wzroku.
Metoda mikrosoczewkowej korekcji wzroku jest najmniej inwazyjnym sposobem leczenia. Zabieg wykonujemy przy użyciu urządzenia najnowszej technologii. Sprzęt wyróżnia się wyjątkową precyzją. W przypadku, kiedy Pacjent na chwilę odwróci wzrok i przestanie patrzeć przed siebie, laser automatycznie się wyłączy. Zabiegi przeprowadzają lekarze z wieloletnim doświadczeniem.
Przed każdym zabiegiem wykonujemy badanie kwalifikacyjne, które pozwala określić rodzaj i stopień wady, oraz możliwość przeprowadzenia zabiegu.
Jesteśmy do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 20:00