Leczenie zeza

Zez (strabismus) jest chorobą oczu, której leczenie stanowi złożony, trudny i wymagający proces. Korzystając jednak z doświadczenia wyspecjalizowanych lekarzy z klinik okulistycznych Optegra, pacjent może liczyć nie tylko na dopasowanie odpowiedniej dla siebie metody leczenia, ale też uzyskać pełen sukces w pokonaniu tego schorzenia. 

Metody leczenia zeza u dzieci i dorosłych

Problem choroby zezowej ma zwykle innych charakter u dorosłych i u dzieci, dlatego też często rekomenduje się im odmienne metody leczenia zeza. Kluczem do sukcesu jest w tej sytuacji konsultacja z dobrym specjalistą (strabologiem), który weźmie pod uwagę wszystkie czynniki występujące u danego pacjenta, wykona odpowiednie badania diagnostyczne i zaproponuje optymalną dla niego terapię. 

Zachowawcze i operacyjne leczenie zeza u dzieci

W przypadku leczenia zeza u dzieci na początku zwykle wdrażane jest leczenie zachowawcze, a gdy nie przyniesie ono oczekiwanych rezultatów, proponowanym rozwiązaniem jest leczenie operacyjne. Leczenie zachowawcze obejmuje m.in. właściwy dobór szkieł okularowych w celu wyrównania wady refrakcji wzroku. Zadowalające efekty leczenia zeza przynosi niekiedy metoda polegająca na obturacji, czyli zasłanianiu wiodącego oka. Takie postępowanie wymusza na chorym oku intensywniejszą pracę, a tym samym właściwe ustawienie gałek ocznych.

Lekarze zwykle starają się wykorzystać wszystkie nieoperacyjne metody leczenia zeza, zanim zaproponują zabieg operacyjny. Niekiedy jednak jego przeprowadzenie jest po prostu konieczne, by przywrócić właściwe funkcjonowanie narządu wzroku. Celem operacji zeza rozbieżnego lub zbieżnego jest poprawa równowagi mięśniowej i siły działania tzw. mięśni okoruchowych. Takie działanie sprawia, że gałki oczne mogą się poruszać równolegle. W zależności od rodzaju zeza leczenie chirurgiczne polega na wzmocnieniu tych mięśni, które działają zbyt słabo, lub osłabieniu tych, które są nadmiernie napięte. Operacja przeprowadzana jest tradycyjnie w znieczuleniu ogólnym. Podczas zabiegu zakładane są szwy rozpuszczalne, zaś okres rekonwalescencji i gojenia się ran po zabiegu wynosi 3-5 tygodni. 

Leczenie i operacja zeza u dorosłych

W przypadku leczenia zeza u dorosłych pacjentów bardzo duże znaczenie ma właściwe rozpoznanie przyczyny, jaka doprowadziła do jego pojawienia się. Dlatego lekarz podczas badania ocenia nie tylko narząd wzroku, ale też ogólny stan zdrowia pacjenta – wystąpienie zeza u pacjentów dorosłych może być bowiem związane z chorobami współistniejącymi, np. zaćmą czy chorobami układu nerwowego. W takim przypadku konieczne jest wyleczenie schorzenia pierwotnego, a dopiero w następnej kolejności podjęcie decyzji o operacji zeza. 

Procedura chirurgicznego leczenia zeza u dorosłych wygląda podobnie, jak u dzieci, jednak rokowania są w tym przypadku nieco gorsze. Zdarza się, że efektem ubocznym zabiegu jest podwójne widzenie, utrata ostrości wzroku czy przekształcenie się zeza zbieżnego w rozbieżny. Dlatego w przypadku zeza u osób dorosłych decyzję o korekcji wzroku z zakresu chirurgii podejmuje się z dużą ostrożnością. Specjaliści z naszej kliniki przeprowadzają wcześniej szereg różnorodnych badań, by wykluczyć ewentualne powikłania pozabiegowe, a tym samym zakończyć leczenie z pozytywnym rezultatem.  

Jakie są zalecenia po operacji zeza?

Operacja usunięcia zeza nie wymaga hospitalizacji, dlatego pacjent jest wypisywany do domu jeszcze tego samego dnia. Rekonwalescencja nie jest uciążliwa dla pacjenta, jednak musi on przestrzegać zaleceń lekarza podczas jej trwania. Przede wszystkim powinien on przez ok. 2-3 tygodnie po zabiegu prowadzić oszczędzający tryb życia (brak nadmiernego wysiłku fizycznego), unikać zabrudzeń oka i jaskrawego światła słonecznego. Po zabiegu należy też stosować specjalne krople przeciwzapalne zgodnie z zaleceniami specjalisty. Bardzo ważne jest także regularne monitorowanie przebiegu procesu gojenia się rany po zabiegu – w przypadku dostrzeżenia jakichkolwiek niepokojących objawów, np. obrzęku, zaczerwienienia, utraty widzenia czy silnego bólu, należy pilnie skontaktować się z lekarzem. 

FAQ

Niestety, zez to schorzenie, które nie ulega samoistnemu wyleczeniu czy „cofnięciu się”. Zdarza się, że z czasem zez może być mniej widoczny, jednak w większości przypadków choroba ta raczej się rozwija, prowadząc do zaburzeń widzenia. Istotne jest jak najszybsze rozpoznanie i wdrożenie odpowiedniego leczenia zeza – w szczególności u najmłodszych pacjentów. Niemniej, należy pamiętać, że zez może pojawić się w każdym wieku, nie tylko w przypadku dzieci, ale też u dorosłych. Istotne jest wtedy poznanie przyczyny powstawania zeza i podjęcie kompleksowego leczenia.

Tak, istnieje kilka dostępnych metod leczenia tego schorzenia – w tym tradycyjna operacja przeprowadzana przez chirurga okulistę. Zanim jednak lekarz podejmie decyzję o zabiegu operowania oka, zwykle wykorzystuje wszelkie inne możliwe metody nieoperacyjne. W wielu przypadkach leczenie zeza może wymagać operacji, jednak współcześnie zabiegi tego typu nie wymagają hospitalizacji i są wykonywane w ramach chirurgii jednego dnia. Zespół lekarzy z naszych klinik okulistycznych zawsze stara się zaproponować najskuteczniejsze rozwiązanie dla danego pacjenta.

Koszt operacji zeza w ramach prywatnej opieki medycznej wynosi kilka tysięcy złotych. W naszej klinice Optegra w Poznaniu możliwe jest przeprowadzenie operacji w znieczuleniu ogólnym, w ramach refundacji NFZ. Operację wykonują doświadczeni i cenieni chirurdzy z wieloletnią praktyką. Zabieg w ramach refundacji NFZ obejmuje leczenie zeza zarówno u dzieci, jak i dorosłych.

Zez to wbrew pozorom nie tylko problem kosmetyczny, ale przede wszystkim zdrowotny. Jeśli istnieją wskazania do chirurgicznego leczenia tego schorzenia oczu, nie należy zwlekać z podjęciem decyzji o wykonaniu zabiegu. Jest to niekiedy jedyna metoda likwidacji zaburzeń wzroku, które utrudniają codzienne funkcjonowanie. Brak podjęcia leczenia może natomiast doprowadzić do zespołu leniwego oka, zaburzeń widzenia przestrzennego czy problemów z właściwą percepcją głębi. Dowiedz się więcej na temat diagnostyki i leczenia różnych typów zeza.

Jedną z możliwych metod leczenia zeza jest także terapia przy użyciu toksyny botulinowej. Jest to substancja dobrze znana w medycynie estetycznej, która po wprowadzeniu bezpośrednio do mięśnia gałkoworuchowego ogranicza jego zbyt silne działanie. Nie jest to jednak trwała metoda leczenia zeza – jej efekty utrzymują się zaledwie przez kilka miesięcy, po czym procedurę należy powtórzyć, by przedłużyć pożądany efekt.

Leczenie zeza: warto wiedzieć

więcej
Operacyjne leczenie zeza u dzieci i dorosłych

Operacyjne leczenie zeza u dzieci i dorosłych

Zez (łac. strabismus) jest schorzeniem polegającym na nierównoległym ustawieniu gałek ocznych....
więcej
Zez – przyczyny, objawy, diagnostyka i leczenie zeza

Zez – przyczyny, objawy, diagnostyka i leczenie zeza

Zez jest chorobą oczu, która wiąże się z nieprawidłowym ustawieniem gałek...
więcej
Leczenie i operacja zeza u dzieci

Leczenie i operacja zeza u dzieci

Dostrzeżenie przez rodziców zeza u dziecka jest bardzo częstym powodem wizyty...
więcej
Konsultacje okulistyczne i zabiegi w ramach kontraktu z NFZ

Konsultacje okulistyczne i zabiegi w ramach kontraktu z NFZ

Kliniki Okulistyczne Optegra cieszą się ogromnym zaufaniem pacjentów. W codziennej pracy...
kalendarz rezerwacji wizyt

Sprawdź dostępne terminy:

Przed każdym zabiegiem wykonujemy badanie kwalifikacyjne, które pozwala określić rodzaj i stopień wady, oraz możliwość przeprowadzenia zabiegu.

Więcej informacji pod numerem: 222 426 260

Jesteśmy do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 20:00