Metody leczenia stożka rogówki

Zabiegi, który przeprowadzają doświadczeni i wykwalifikowani specjaliści w klinikach Optegra, są bardzo bezpieczne, a ich rezultaty bywają bezcenne. Dzięki niemu chorzy wracają do normalnego życia
i mogą znów cieszyć się urodą świata.

Cross-linking/
Sieciowanie rogówki (CXL)

Sieciowanie rogówki to mało inwazyjny zabieg, który po raz pierwszy wykonał prof. Theo Seilera w 1998 r. w Dreźnie. Metoda skutecznie hamuje progresję stożka rogówki, pozwala usztywnić rogówkę. Zabieg opiera się na miejscowej aplikacji ryboflawiny i naświetlaniu tkanki rogówkowej promieniami UVA. Ryboflawina działa jako fotouczulacz, który przyczynia się do tworzenia nowych wiązań krzyżowych między blaszkami kolagenu.

Dzięki zabiegowi wiązania włókien kolagenu znacznie się wzmacniają, co ma wpływ na zachowanie prawidłowego kształtu rogówki. Część pacjentów po wykonaniu CXL nie potrzebuje już szkieł korekcyjnych ani soczewek kontaktowych.

Nasi specjaliści szczegółowo informują Pacjentów, jak przygotować się do zabiegu. W terminie 2-3 tygodnie przed jego przeprowadzeniem chorzy powinni zaprzestać noszenia twardych soczewek kontaktowych.

Zanim lekarz rozpocznie sieciowanie rogówki, najpierw aplikuje pacjentowi lek przeciwbólowy i znieczulający (w postaci tabletek lub kropli). Potem podaje środek fotouczulający (wit. B2). Po upływie paru minut specjalista wykonuje naświetlanie oka specjalistyczną lampą. Zabieg trwa ok. 1 godz. Po jego zakończeniu lekarz zaleca Pacjentowi przyjmowanie odpowiednich dawek leków. Przez kilka tygodni chory może odczuwać znaczny światłowstręt. Przez 8 do 12 miesięcy po CXL Pacjent przebywa pod opieką i ścisłą kontrolą lekarską. W tym czasie nasi specjaliści monitorują stan jego zdrowia oraz udzielają odpowiedzi na wszelkie pytania.

Pierwsze rezultaty zabiegu chory dostrzega zwykle już po 3 tygodniach, ale na ostateczny efekt zabiegu trzeba poczekać ok 6 do 8 miesięcy. W większości przypadków obserwuje się też regresję stożka. CXL pozwala uniknąć lub odłożyć termin przeszczepu rogówki.

Na sieciowanie rogówki bardzo często kieruje się osoby, u których schorzenie rozpoznano we wczesnej fazie. Zabieg umożliwia zachowanie aktualnej jakości widzenia i nie pozwala na dalsze pogarszanie się stanu rogówki.

CXL jest obecnie „złotym standardem” w leczeniu stożka rogówki.

Nowoczesna lampa, którą dysponują Kliniki Optegra, pozwala na wykonanie tzw. szybkiego cross-linkingu (ok. 10 min.), a także zabiegu bez zdjęcia nabłonka rogówki.

Pierścienie śródrogówkowe

Metodę często stosowaną w leczeniu stożka rogówki stanowi wszczepienie pierścieni śródrogówkowych. W czasie zabiegu chirurg tworzy tunele rogówkowe, w których lokuje przejrzysty implant – tzw. ring, dzięki czemu jej kształt staje się prawidłowy, a widzenie poprawia się. Dzięki pierścieniom stożek zostaje nieco spłaszczony, a nieregularny astygmatyzm wyrównany.

Specjaliści dobierają rodzaj pierścienia indywidualnie do każdego pacjenta, na podstawie wyników precyzyjnych pomiarów: refrakcji, keratometrii oraz topografii.

Pierścienie śródrogówkowe są przeznaczone do zmniejszania krótkowzroczności i astygmatyzmu u chorych, którzy nie widzą dobrze, używając soczewek okularowych lub kontaktowych.

Pierścienie nie niwelują stożka, pomagają zmniejszyć nieregularności rogówki, dzięki temu pacjent może poprawnie widzieć przez szkła korekcyjne lub soczewki kontaktowe.

Rezultat zabiegu ocenia się po upływie 7 dni. Już po 4 tygodniach oko „przyzwyczaja się” do pierścieni, a Pacjent może samodzielnie pisać, czytać i prowadzić zwyczajny tryb życia.

Co istotne – metoda jest odwracalna – segmenty można usunąć. Zaletą jest także krótka rehabilitacja wzrokowa, która trwa ok. 3 miesiące.

Zabieg wszczepienia pierścieni często łączy się z zabiegiem CXL.

Stożek rogówki

więcej
Stożek rogówki – pierwsze objawy, diagnoza i leczenie

Stożek rogówki – pierwsze objawy, diagnoza i leczenie

Stożek rogówki (keratoconus) jest schorzeniem, które prowadzi do zmiany kształtu rogówki...
więcej
Stożek rogówki – leczenie w Klinikach Okulistycznych Optegra

Stożek rogówki – leczenie w Klinikach Okulistycznych Optegra

Nasi lekarze, nim podejmą się leczenia stożka rogówki, przeprowadzają szereg specjalistycznych...
kalendarz rezerwacji wizyt

Sprawdź dostępne terminy:

Przed każdym zabiegiem wykonujemy badanie kwalifikacyjne, które pozwala określić rodzaj i stopień wady, oraz możliwość przeprowadzenia zabiegu.

Więcej informacji pod numerem: 222 426 260

Jesteśmy do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 20:00