Leczenie i operacja zeza u dzieci

Dostrzeżenie przez rodziców zeza u dziecka jest bardzo częstym powodem wizyty w gabinecie okulistycznym. Zez jest chorobą oczu, która może pojawić się na każdym etapie dzieciństwa, a w efekcie prowadzić do istotnych zaburzeń czynnościowych i problemu niedowidzenia w przyszłości. Leczenie zeza u dzieci wymaga zwykle przeprowadzenia operacji, jednak podstawą w tym przypadku jest konsultacja ze specjalistą, który zajmuje się wszystkimi aspektami zeza, by móc dobrać najlepszą metodę leczenia. W klinikach okulistycznych Optegra na małych pacjentów czeka zespół doświadczonych i wykwalifikowanych specjalistów, którzy mają za sobą tysiące udanych operacji zeza u dzieci. 

Leczenia zeza u dziecka a u osoby dorosłej

Zez u osoby dorosłej ma nieco inne podłoże niż zez u dziecka. Nagłe pojawienie się zeza u dorosłych może wynikać z problemów neurologicznych lub postępujących chorób oczu, np. zaćmy, i powinno być leczone w zależności od przyczyny tego schorzenia. Wpływ na pojawienie się zeza u najmłodszych mają zwykle czynniki genetyczne, urazy okołoporodowe, wady wzroku, choroby ogólnoustrojowe (np. cukrzyca), występowanie porażenia mózgowego czy nowotworu wewnątrzgałkowego. Czynniki te prowadzą do nieprawidłowego działania mięśni oczu, złego ustawienia gałek ocznych i często zaburzeń widzenia obuocznego. W przypadku dzieci zez wymaga zwykle przeprowadzenia leczenia operacyjnego w połączeniu z odpowiednimi ćwiczeniami i korekcją wady wzroku. Takie postępowanie zapewnia pełen sukces prowadzonego procesu leczenia. Co więcej, im wcześniej rozpoczniemy odpowiednią metodę leczenia zeza, tym lepsze efekty przyniesie wdrożona terapia. 

Na czym polega operacja zeza u dzieci?

Operacyjne leczenie zeza ma na celu przywrócenie pacjentowi prawidłowej pracy mięśni, które odpowiedzialne są za sterowanie ruchem i położeniem gałek ocznych. W zależności od rodzaju wady, z jaką mamy do czynienia, zabieg operacyjny skupia się na jednym z dwóch podejść: na osłabieniu nadmiernie napiętego i skróconego mięśnia lub na wzmocnieniu i skróceniu mięśnia, który jest zbyt słaby, by z odpowiednią siłą wpływać na położenie oka. W trakcie procedury operacyjnej lekarz dąży do uzyskania pożądanego efektu poprzez zmianę miejsca przyczepu mięśnia np. w wyniku jego skrócenia czy częściowego usunięcia. 

Jak wygląda zabieg korekcji zeza?

  • Przed przystąpieniem do operacji niezbędne jest wykonanie szczegółowych badań diagnostycznych, które dostarczą lekarzowi istotnych informacji na temat samej wady, jak również ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Poza badaniem ostrości wzroku czy zmierzenia kąta zeza niezbędne jest także wykonanie morfologii, poziomu cukru na czczo i EKG. 
  • Do operacji zeza należy odpowiednio przygotować dziecko – musi być ono na czczo, to znaczy nie powinno nic jeść przynajmniej przez 6 godzin przed planowanym zabiegiem ani też pić przynajmniej na 4 godziny przed operacją. 
  • Pacjent powinien pojawić się z rodzicem w klinice na ok. godzinę przed umówionym zabiegiem.
  • Dziecko udaje się na salę operacyjną wraz z opiekunem, który towarzyszy pacjentowi tylko do momentu wprowadzenia go w pierwszą fazę znieczulenia (przepisy sanitarne wykluczają obecność rodzica podczas operacji).
  • Operacje zeza przeprowadzane są w narkozie, to znaczy w znieczuleniu ogólnym. Procedura trwa zwykle od 30 minut do 2 godzin, podczas której chirurg okulista dokonuje skorygowania długości i położenia jednego lub kilku mięśni, ale tylko w obrębie jednego oka. Na ranę pooperacyjną zakładane są szwy rozpuszczalne
  • Po zabiegu dziecko przebywa w sali wybudzeń przez około 30-60 minut, po czym jest przewożone na oddział. Zarówno w sali wybudzeń, jak i na oddziale mogą z dzieckiem przebywać rodzice, by złagodzić u dziecka stres związany z procedurą.  
  • O tym, kiedy pacjent może opuścić oddział, decyduje anestezjolog – jest to zależne od przebiegu operacji oraz rodzaju zastosowanego znieczulenia. Zwykle jednak następuje to po ok. 6 godzinach. Specjaliści informują też rodziców o możliwości podania dziecku jedzenia lub picia.

W pierwszej dobie od zabiegu konieczna jest konsultacja w ramach wizyty kontrolnej, by lekarz mógł ocenić przebieg gojenia się ran oraz stan funkcjonowania narządu wzroku po operacji. Przez kilka dni po operacji pacjent będzie musiał też stosować leki przeciwzapalne (najczęściej w postaci kropli do oczu). 

FAQ

Bezpieczeństwo naszych pacjentów, w szczególności tych najmłodszych, jest dla nas najwyższym priorytetem. Przede wszystkim pacjent musi być zdrowy, dlatego przed zabiegiem wykonywane są wszelkie niezbędne badania, które potwierdzają, że pacjent posiada pozytywną kwalifikację do operacji. Nad całym procesem czuwa natomiast doświadczony zespół lekarzy z odpowiednimi kwalifikacjami, dzięki czemu zabieg przebiega sprawnie i zachowaniem najwyższego poziomu bezpieczeństwa.

Gojenie się rany po operacji u najmłodszych pacjentów trwa zwykle kilka tygodni. W tym czasie należy powstrzymywać dziecko przed nadmierną aktywnością i wysiłkiem fizycznym, by zapewnić prawidłowy proces gojenia się rany. Oczywiście należy też unikać dotykania oka i bardzo ostrożnie obchodzić się z codzienną higieną i pielęgnacją okolic twarzy. Najczęściej jednak po 2 tygodniach od operacji zeza dziecko może wrócić do szkoły czy przedszkola.

Operacja zeza w ramach prywatnej opieki medycznej to koszt kilku tysięcy złotych. W ramach refundacji NFZ klinika Optegra w Poznaniu oferuje swoim pacjentom możliwość przeprowadzenia operacji zeza w znieczuleniu ogólnym. Zabieg wykonują doświadczeni chirurdzy z wieloletnią praktyką. Operacja jest dostępna zarówno w przypadku zeza u dzieci, jak i dorosłych.

W trakcie procedury zabiegowej pacjent jest usypiany, dlatego nie odczuwa żadnych dolegliwości bólowych związanych z przeprowadzanym zabiegiem. Podczas trwającej rekonwalescencji może on odczuwać pewien ból czy dyskomfort, który będzie jednak stopniowo ustępował wraz z gojeniem się ran. Do innych możliwych objawów należą lekkie swędzenie, pieczenie lub podrażnienie oka. W przypadku pojawienia się jakichkolwiek niepokojących objawów, np. krwiaków czy mocnego obrzęku w okolicy zabiegowej, należy skonsultować się ze specjalistą.

Jest to pytanie, które bardzo często pada z ust naszych najmłodszych pacjentów. Dobra wiadomość jest taka, że nie ma szczególnych przeciwwskazań, by oglądać TV czy czytać książki po zabiegu korekcji choroby zezowej! Niemniej, należy w tym przypadku zachować stosowny umiar, w szczególności w pierwszych dniach rekonwalescencji. Można także spacerować bez konieczności zakładania specjalnego opatrunku, jednak należy unikać przebywania na zewnątrz podczas niekorzystnych warunków atmosferycznych, np. silnego nasłonecznienia czy wiatru, lub pamiętać o dodatkowej ochronie oczu, np. w postaci okularów przeciwsłonecznych. Warto przede wszystkim stosować się zaleceń specjalisty i konsultować z nim każdą wątpliwość.

Okulistyka dziecięcia: warto wiedzieć

więcej
Okulistyka dziecięca

Okulistyka dziecięca

Klinika Okulistyczna Optegra im. św. Jerzego w Poznaniu to wyjątkowe miejsce,...
więcej
Przesiewowe badania wcześniaków

Przesiewowe badania wcześniaków

Badania przesiewowe niemowląt pod kątem występowania schorzeń siatkówki – retinopatii –...
więcej
Wczesne wykrywanie wad wzroku

Wczesne wykrywanie wad wzroku

Pierwszym etapem wczesnego wykrywania wad wzroku jest przeprowadzenie szczegółowego  wywiadu, dzięki...
więcej
Udrożnianie dróg łzowych

Udrożnianie dróg łzowych

Istnieje wiele sposobów udrażniania dróg łzowych. Pierwszym krokiem jest leczenie zachowawcze....
więcej
Okulistyka dziecięca – pytania i odpowiedzi

Okulistyka dziecięca – pytania i odpowiedzi

Wczesna i profesjonalna ocena zaburzeń wzroku daje szanse na odzyskanie prawidłowych...
więcej
Leczenie zeza

Leczenie zeza

Zez (strabismus) jest chorobą oczu, której leczenie stanowi złożony, trudny i...
więcej
Operacyjne leczenie zeza u dzieci i dorosłych

Operacyjne leczenie zeza u dzieci i dorosłych

Zez (łac. strabismus) jest schorzeniem polegającym na nierównoległym ustawieniu gałek ocznych....
więcej
Konsultacje okulistyczne i zabiegi w ramach kontraktu z NFZ

Konsultacje okulistyczne i zabiegi w ramach kontraktu z NFZ

Kliniki Okulistyczne Optegra cieszą się ogromnym zaufaniem pacjentów. W codziennej pracy...
kalendarz rezerwacji wizyt

Sprawdź dostępne terminy:

Przed każdym zabiegiem wykonujemy badanie kwalifikacyjne, które pozwala określić rodzaj i stopień wady, oraz możliwość przeprowadzenia zabiegu.

Więcej informacji pod numerem: 222 426 260

Jesteśmy do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 20:00