Okulistyka dziecięca

Klinika Okulistyczna Optegra im. św. Jerzego w Poznaniu to wyjątkowe miejsce, stworzone z myślą o najmłodszych pacjentach. Jesteśmy jedną z nielicznych placówek medycznych w Wielkopolsce, która niesie specjalistyczną pomoc okulistyczną dla dzieci w każdym wieku i z różnymi problemami w zakresie okulistyki dziecięcej. Mali pacjenci są diagnozowani przez wykwalifikowanych okulistów dziecięcych w celu szybkiego rozpoznania choroby oczu lub wady wzroku, a także wdrożenia skutecznego leczenia okulistycznego. 

Okulistyka dziecięca Optegra – wyjątkowe podejście i profesjonalizm w każdym calu

Priorytetem dla naszych specjalistów z wieloletnim doświadczeniem w dziedzinie okulistyki dziecięcej są działania profilaktyczne oraz jak najwcześniejsze wykrywanie wad wzroku u dzieci – już od pierwszych dni ich życia, w tym również u wcześniaków. U tej szczególnej grupy noworodków przeprowadzamy m.in. badania przesiewowe w kierunku retinopatii wcześniaków. W ramach profilaktyki wykonujemy badania przesiewowe również u dzieci zdrowych i urodzonych w planowanym terminie, u których nie występują niepokojące objawy związane z funkcjonowaniem narządu wzroku. Taką diagnostykę rekomendujemy małym pacjentom po ukończeniu 1. roku życia, a następnie po 3. roku życia i przed rozpoczęciem nauki szkolnej. 

Dogłębna diagnostyka wad wzroku u najmłodszych

W klinice Optegra przeprowadzamy badania w kierunku rozpoznania wad refrakcji u najmłodszych pacjentów, mając na myśli nawet kilkumiesięczne niemowlęta. Kluczowe dla prawidłowego rozwoju narządu wzroku u dzieci jest pierwsze pół roku ich życia – w tym czasie ma miejsce dynamiczna intensyfikacja wzroku i mózgu u dzieci, dzięki czemu dziecko uczy się prawidłowej oceny barw, kształtów i odległości, w jakiej znajdują się otaczające go przedmioty. 

W przypadku efektywnej diagnostyki kilkumiesięcznych dzieci, nasi specjaliści wyposażeni są w przenośny sprzęt okulistyczny, np. ręczny autorefraktometr czy krople do oczu, by zapewnić sprawny, a zarazem jak najbardziej komfortowy przebieg każdego badania. Następnie lekarze przekazują rodzicom wyniki badań oraz szczegółowe zalecenia dotyczące dalszego postępowania. 

Konsultacje w poradni okulistycznej dziecięcej

W pierwszych tygodniach i miesiącach życia dziecka to rodzic pełni rolę głównego diagnosty rozwoju swojego dziecka i musi zadbać o zapewnienie mu właściwej opieki w sytuacji, gdy dane zachowanie maluszka wzbudza u niego wątpliwości. Jeśli dziecko nie reaguje uśmiechem na pokazywane przedmioty, nie wodzi za nimi wzrokiem, a dodatkowo mamy wrażenie, że nie skupia właściwie wzroku na przedmiocie, powinno stanowić to dla nas cenną informację, a zarazem impuls do sprawdzenia wzroku malucha w gabinecie okulistycznym.

Niepokój powinno wzbudzić też nierównoległe ustawienie oczu czy ich nieharmonijne poruszanie się. Ponadto nie powinniśmy zwlekać z wizytą u lekarza, gdy u dziecka pojawiają się mimowolne ruchy gałek ocznych (oczopląs), światłowstręt czy mocne uciskanie przez dziecko oczu piąstkami – objawy te mogą świadczyć o różnych chorobach oczu, które należy poddać specjalistycznemu leczeniu.

Szpital okulistyczny dla małych dzieci i młodzieży

Szpital im. Św. Jerzego to miejsce, w którym otaczamy kompleksową i specjalistyczną opieką każde dziecko. Nasz przyjazny i fachowy personel posiada odpowiednie przygotowanie do pracy z dziećmi w każdym wieku i na każdym etapie leczenia – od konsultacji z lekarzem okulistą, przez badanie wzroku i diagnostykę chorób oczu, aż po skomplikowane zabiegi okulistyczne. Wśród wykonywanych w naszej klinice zabiegów znajdują się m.in. operacja zeza u dzieci oraz udrażnianie dróg łzowych. Procedury te przeprowadzane są także w ramach refundacji NFZ.

Wizyta w szpitalu, w szczególności, gdy wiąże się z koniecznością przeprowadzenia specjalistycznego zabiegu, budzi różnorodne obawy i niepokój zarówno u dziecka, jak i jego rodziców. Nasz personel medyczny nie tylko posiada fachową wiedzę, ale też cechuje się wysoką empatią i zrozumieniem emocji towarzyszących dzieciom i ich rodzicom podczas wykonywania różnych procedur. Dlatego na każdym etapie informujemy rodziców o statusie badania, a podczas diagnostyki u specjalisty dziecku zawsze towarzyszy opiekun. Takie podejście pomaga zachować spokój, dobre nastawienie i komfort psychiczny, a jednocześnie zminimalizować niepotrzebny stres związany z pobytem w szpitalu.

Dziedziczenie wad wzroku przez dzieci

Krótkowzroczność, nadwzroczność czy astygmatyzm to wady wzroku, które bardzo często są przekazywane z pokolenia na pokolenie. Nie można niestety wskazać jednego genu, który odpowiadałby za pojawianie się wad refrakcji, w związku z czym bardzo trudno jest przewidzieć, czy dziecko odziedziczy je po osobach z najbliższej rodziny. W tym celu wykonuje się badania przesiewowe u dzieci, których rodzice noszą okulary. W przypadku nadwzroczności, która ma miejsce u rodziców, dziadków i bliskich kuzynów dziecka, takie badanie można wykonać już u niemowląt. Krótkowzroczność objawia się natomiast w nieco późniejszym wieku – pod koniec okresu przedszkolnego lub w szkole. Pamiętajmy, by przed wizytą w gabinecie odpowiednio przygotować się na szczegółowy wywiad lekarski – lekarz może zapytać nie tylko o wady czy ostrość wzroku występujące w najbliższej rodzinie, ale też choroby współistniejące czy choroby oczu, jak zaćma, jaskra.

Wizyty w naszych gabinetach dedykowane są także najmłodszym pacjentom, u których zostały zdiagnozowane wady wrodzone lub np. zespół Downa. Warto pamiętać, że u takich dzieci z nieokulistycznymi wadami ryzyko wystąpienia wad refrakcji jest znacznie wyższe.

FAQ

Pierwsze profilaktyczne badanie wzroku u dziecka powinno odbyć się między 2. a 3. rokiem życia, o ile nie ma wskazań do wcześniejszej wizyty u okulisty. Na przykład, jeśli jedno z rodziców ma zeza lub nadwzroczność, badanie u dziecka warto przeprowadzić jak najwcześniej, już w pierwszym roku życia.

Dzieci w wieku 0-7 lat powinny być badane przez okulistę dziecięcego. Dzieci w wieku szkolnym można umówić na badania kontrolne wzroku bezpośrednio u optometrysty. Ponadto, jeśli problemem jest ból, zaczerwienienie, obrzęk czy wydzielina z oczu, należy zgłosić się do okulisty. Jeśli zaś mamy do czynienia z nieostrym lub podwójnym widzeniem, uciekającym okiem czy zmęczeniem wzroku, należy umówić się do optometrysty.

W naszej klinice okulistycznej w Poznaniu ceny konsultacji u wybranych specjalistów zaczynają się od 150 zł, zaś podstawowe badania diagnostyczne kosztują już od 50 zł. Poznaj szczegółowy cennik konsultacji, badań i zabiegów w klinice Optegra.

Informacja o dostarczaniu  oryginałów skierowań do zabiegów w ramach NFZ

Sprawdź

Okulistyka dziecięcia: warto wiedzieć

więcej
Przesiewowe badania wcześniaków

Przesiewowe badania wcześniaków

Badania przesiewowe niemowląt pod kątem występowania schorzeń siatkówki – retinopatii –...
więcej
Wczesne wykrywanie wad wzroku

Wczesne wykrywanie wad wzroku

Pierwszym etapem wczesnego wykrywania wad wzroku jest przeprowadzenie szczegółowego  wywiadu, dzięki...
więcej
Udrożnianie dróg łzowych

Udrożnianie dróg łzowych

Istnieje wiele sposobów udrażniania dróg łzowych. Pierwszym krokiem jest leczenie zachowawcze....
więcej
Leczenie i operacja zeza u dzieci

Leczenie i operacja zeza u dzieci

Dostrzeżenie przez rodziców zeza u dziecka jest bardzo częstym powodem wizyty...
więcej
Leczenie zeza

Leczenie zeza

Zez (strabismus) jest chorobą oczu, której leczenie stanowi złożony, trudny i...
więcej
Konsultacje okulistyczne i zabiegi w ramach kontraktu z NFZ

Konsultacje okulistyczne i zabiegi w ramach kontraktu z NFZ

Kliniki Okulistyczne Optegra cieszą się ogromnym zaufaniem pacjentów. W codziennej pracy...
więcej
Okulistyka dziecięca – pytania i odpowiedzi

Okulistyka dziecięca – pytania i odpowiedzi

Wczesna i profesjonalna ocena zaburzeń wzroku daje szanse na odzyskanie prawidłowych...
więcej
Operacyjne leczenie zeza u dzieci i dorosłych

Operacyjne leczenie zeza u dzieci i dorosłych

Zez (łac. strabismus) jest schorzeniem polegającym na nierównoległym ustawieniu gałek ocznych....
kalendarz rezerwacji wizyt

Sprawdź dostępne terminy:

Przed każdym zabiegiem wykonujemy badanie kwalifikacyjne, które pozwala określić rodzaj i stopień wady, oraz możliwość przeprowadzenia zabiegu.

Więcej informacji pod numerem: 222 426 260

Jesteśmy do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 20:00