Siatkówka oka to przezroczysta, cienka błona, wyścielająca wnętrze naszej gałki ocznej. Jest odpowiedzialna za przemianę światła w impulsy nerwowe, które trafiają do mózgu. Jej centralną częścią jest plamka żółta, czyli miejsce najostrzejszego widzenia. To właśnie tutaj powstają barwne obrazy mające najwyższa rozdzielczość.
Objawy chorób siatkówki i plamki są różnorodne i zależą od rodzaju schorzenia. Najczęściej obserwujemy nagłe lub stopniowe pogorszenie widzenia. Do niepokojących sygnałów należą również: zniekształcenia widzianych obrazów i linii prostych (wrażenie przerwania ciągłości lub ich falowanie), ciemna plamka na środku pola widzenia oraz nagła utrata zdolności widzenia w jednym oku.
Zmiany struktury ciała szklistego i towarzyszące im zmiany w siatkówce mogą prowadzić do pojawienia się drobnych mętów, mroczków czy dużych zmętnień „jak pająki”. Czasem w polu widzenia widać napływające i znikające liczne punkty i kropki, które sprawiają wrażenie „czarnego deszczu”. Niektórzy chorzy skarżą się na problemy z widzeniem zmierzchowym czy błyski świetlne.
Wymienione symptomy wymagają bezzwłocznej konsultacji ze specjalistą okulistyki.
Przed każdym zabiegiem wykonujemy badanie kwalifikacyjne, które pozwala określić rodzaj i stopień wady, oraz możliwość przeprowadzenia zabiegu.
Jesteśmy do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 - 20:00