Nieprawidłowe ciśnienie wewnątrzgałkowe może świadczyć o rozwoju wielu poważnych chorób oczu, w tym jaskry. Tonometria to jedno z najczęściej przeprowadzanych rutynowych badań okulistycznych, które pozwala na pomiar ciśnienia wewnątrz gałki ocznej. Dowiedz się, jak przebiega tonometria oka i co oznacza ciśnienie fałszywie wysokie. Przekonaj się, czy badanie ciśnienia w oku wymaga specjalnych przygotowań ze strony Pacjenta.
Tonometria to jedno z podstawowych badań, jakie możesz wykonać u lekarza okulisty w trakcie rutynowej wizyty w gabinecie. Podczas ustalania wartości ciśnienia wewnątrzgałkowego (IOP) specjalista korzysta ze specjalnego urządzenia zwanego tonometrem:
Pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego tonometrem jest wskazany w przypadku podejrzenia jaskry, zwyrodnienia plamki żółtej lub nadciśnienia ocznego. Badanie ciśnienia śródgałkowego jest też wykonywane przed lub po zabiegach na gałce ocznej, takich jak np. zabieg zaćmy. Tonometria pozwala lekarzowi ocenić, jak oko reaguje na przebyty zabieg. Jakie objawy mogą świadczyć o problemach z ciśnieniem wewnątrzgałkowych? Jest to m.in.:
Tonometria to badanie, które nie wymaga szczególnych przygotowań. Pamiętaj jedynie, aby przed badaniem zmyć makijaż i postępować zgodnie ze wskazówkami lekarza. W trakcie pomiaru nie wstrzymuj oddechu, nie zaciskaj powiek ani nie mrugaj. Staraj się też nie wykonywać gwałtownych ruchów.
U większości Pacjentów po pomiarze nie pojawiają się żadne komplikacje. Niekiedy jednak może dojść do przejściowego nieostrego widzenia, uczucia ciała obcego pod powieką lub chwilowego zaczerwienienia oka. Sporadycznie Pacjenci skarżą się na ból gałki ocznej, który mija samoistnie w ciągu kilku godzin. Jeśli powyższe objawy będą utrzymywać się u Ciebie dłużej, niż 24 godziny nie zwlekaj z wizytą u lekarza okulisty.
Ciśnienie wewnątrzgałkowe zależy od stopnia równowagi między produkcją cieczy wodnistej, a jej odpływem z gałki ocznej. Zastanawiasz się, jakie powinno być prawidłowe ciśnienie śródgałkowe w oku? Powinno mieścić się w przedziale 10–21 mm Hg. Dobowe wahania nie przekraczają 5 mm Hg.
U większości Pacjentów wartości ciśnienia w gałce ocznej wynoszą około 15-18 mm Hg. Jeśli norma ta zostaje nieco podwyższona, nie ma powodów do niepokoju. Natomiast, jeśli wynik tonometrii rozpoczyna się od 24 mm Hg, mówimy wówczas o wysokim ciśnieniu wewnątrzgałkowym oka, które wymaga dalszej pogłębionej diagnostyki. Niekiedy zbyt wysokie ciśnienie w oku może być oznaką pierwszych objawów jaskry lub nieprawidłowości w produkcji cieczy wodnistej.
Jeśli wynik jest wyższy niż 24 mm Hg, wskazana jest pilna konsultacja medyczna. Jeśli podejrzewasz u siebie rozwój chorób oczu związanych z nieprawidłowym ciśnieniem w oku i chcesz skorzystać z pogłębionej diagnostyki, umów się na wizytę w naszej klinice okulistycznej Optegra.
Ciśnienie w oku jest zwykle najwyższe w godzinach porannych, co jest zupełnie naturalnym zjawiskiem. W ciągu dnia wartości te spadają i ciśnienie się normuje. Chcesz sprawdzić, czy masz prawidłowe ciśnienie w oku? Nasi doświadczeni specjaliści przeprowadzą u Ciebie badanie diagnostyczne i w razie wskazań zdrowotnych, zaproponują indywidualnie dobraną terapię.
Domowe sposoby nie są rozsądnym rozwiązaniem. Podwyższone ciśnienie w gałce ocznej wymaga konsultacji lekarskiej, nie zalecamy działania na własną rękę. Konieczne mogą okazać się krople na obniżenie ciśnienia w oku. Masz więcej pytań? Umów się na wizytę z jednym z naszych specjalistów i zadbaj o narząd wzroku.
Źródła:
https://www.mp.pl/pacjent/bsadania_zabiegi/68650,badanie-cisnienia-wewnatrzgalkowego-tonometria [dostęp: 16.04.2024 r.]
https://www.mp.pl/pacjent/okulistyka/badanieoczu/podstawowe [dostęp: 16.04.2024 r.]