Częściowe, jak i całkowite zmętnienie soczewki oka wpływa niekorzystnie na codzienne funkcjonowanie chorego, utrudniając lub też całkowicie uniemożliwiając wykonywanie wielu prostych jak do tej pory czynności. W zależności od rodzaju zaćmy ta choroba okulistyczna może rozwijać się podstępnie latami, nie dając w początkowym stadium żadnych objawów lub postępując bardzo szybko (np. zaćma podtorebkowa tylna) manifestując się gwałtownym spadkiem ostrości widzenia. Skąd się bierze zmętnienie soczewki oka? Jakie są inne objawy zmętnienia soczewki oka? Na czym polega zabieg usunięcia zaćmy i czy w ogóle można zapobiec tej chorobie?
Zmętnienie soczewki oka jest konsekwencją zaburzeń przemiany materii soczewki oraz utraty jej przejrzystości. Ten stan chorobowy zwany jest zamiennie zaćmą lub kataraktą i nieleczony skutkuje całkowitą utratą wzroku. Podstawowa zmiana patologiczna naturalnej soczewki skutkuje problemami ze wzrokiem, obniżając jakość życia Pacjenta. Zwykle zaćma jest rozpoznawana u dojrzałych osób po 60. roku życia. Jednak zdarza się też zaćma wrodzona, która dotyka niemowląt oraz zaćma nabyta (polekowa, pourazowa). Bez względu na rodzaj katarakta powinna być leczona, gdyż w przeciwnym razie prowadzi do ślepoty!
Jak już wspomnieliśmy na wstępie, wyróżniamy zaćmę wrodzoną (spowodowaną np. zakażeniami wewnątrzmacicznymi lub czynnikami genetycznymi) i nabytą (np. starczą, polekową, pourazową). Zmętnienie soczewki oka może mieć różne przyczyny. W opinii lekarzy okulistów obecnie najczęściej diagnozowana jest zaćma starcza, bezpośrednio powiązana z wiekiem. Jak się rozwija? Na drodze naturalnych procesów degeneracyjnych gałka oczna się starzeje, soczewka mętnieje, a my widzimy coraz gorzej. Do rozwoju schorzenia może przyczynić się też:
Zmętnienie soczewki oka niekiedy rozwija się na skutek powikłań pooperacyjnych lub długotrwałej sterydoterapii. Jak pokazuje praktyka lekarska, zdarza się, że katarakta jest wynikiem powikłań jaskry lub pracy w szkodliwych warunkach (np. hucie).
Objawy zmętnienia soczewki oka różnią się w zależności od rodzaju choroby. Podstawowym objawem zaćmy (bez względu na jej odmianę) jest obniżenie ostrości wzroku, którego nie sposób skorygować szkłami okularowymi. W zależności od typu katarakty chory może zgłaszać też lekarzowi:
Na wczesnym etapie zaćmę można leczyć kroplami o właściwościach przeciwzaćmowych, które mogą chwilowo poprawić jakość widzenia i chronić soczewkę oka przed urazami w oczekiwaniu na zabieg chirurgiczny. Jak podkreślają specjaliści, jedyną skuteczną metodą leczenia jest operacyjne usunięcie zmętniałej soczewki i wszczepienie sztucznej soczewki wewnątrzgałkowej. Metoda ta zwana fakoemulsyfikacją (łac. phacoemulsificatio cataractae) wykonywana jest po znieczuleniu Pacjenta miejscowo za pomocą odpowiednich kropel. Jest to jednorazowa procedura, soczewka wymieniana jest raz na całe życie.
Z reguły zabieg trwa do 30 minut i Pacjent może opuścić naszą klinikę Optegra jeszcze w dniu zabiegu. Nie ma potrzeby hospitalizacji chorego, zwykle może wrócić do domu po kilku godzinach od poddania się procedurze zabiegowej. Zaletą fakoemulsyfikacji jest niski stopień inwazyjności i bezbolesność oraz możliwość szybkiego powrotu do normalnego funkcjonowania. Oczywiście operację poprzedza kompleksowa diagnostyka, która obejmuje m.in. badanie oka w lampie szczelinowej.
Bardzo ważne jest przestrzeganie zaleceń pozabiegowych.
Zastanawiasz się, co zrobić, aby uniknąć zaćmy? Niestety nie ma żadnych sposobów, które mogą w 100% uchronić nas przed rozwojem tej groźnej choroby oczu. Jednak profilaktycznie warto stosować dietę obfitująca w przeciwutleniacze eliminujące wolne rodniki. Zaleca się, aby ograniczyć spożywanie nasyconych tłuszczów zwierzęcych. Rozsądnym krokiem jest również rezygnacja z używek (szczególnie palenia papierosów), unikanie ekspozycji oczu na szkodliwe promieniowanie słoneczne.
Dobrym nawykiem jest również dbanie o higienę snu, nawadnianie organizmu. W ramach zasad profilaktyki ogólnoustrojowej powinno się prowadzić regularną aktywność fizyczną o umiarkowanej intensywności i zadbać o odpowiednie oświetlenie stanowiska pracy. Warto też regularnie chodzić na wizyty kontrolne do lekarza okulisty, by w razie stwierdzenia nieprawidłowości w obrębie narządu wzroku móc błyskawicznie zareagować i wdrożyć leczenie.
Zmętnienie soczewki oka to inaczej zaćma/katarakta. Ta powszechnie występująca choroba oczu może wystąpić u Pacjenta w każdym wieku, choć zwykle jest diagnozowana po 65. roku życia. Podejrzewasz u siebie zaćmę? Umów się na wizytę w naszej klinice Optegra. Doświadczeni eksperci przeprowadzą niezbędne badania diagnostyczne i zaproponują Ci optymalną metodę usuwania zmętnienia soczewki oka.
Podstawową metodą leczenia zmętnienia soczewki oka jest zabieg chirurgiczny. Jak podkreślają lekarze, katarakta to choroba oczu, która wymaga leczenia operacyjnego. Jedną z powszechnie stosowanych technik jest laserowe usuwanie zaćmy przeprowadzane w znieczuleniu miejscowym. To nieskomplikowana i szybka procedura, która daje bardzo dobre efekty terapeutyczne, co sprawia, że cieszy się dużym zainteresowaniem wśród Pacjentów dotkniętych tym schorzeniem.
Nie, sztuczna soczewka wszczepiona metodą fakoemulsyfikacji nie może zmętnieć. Jeśli obserwujesz u siebie objawy zaćmy, umów się na konsultację – nasi doświadczeni specjaliści zaoferują Ci pomoc w zdiagnozowaniu problemu ze wzrokiem i optymalny sposób leczenia.
Źródła:
https://www.mp.pl/pacjent/okulistyka/chorobyoczu/chorobysoczewki/73341,zacma [dostęp: 15.07.2023 r.]
Optegra