Zmętnienie rogówki oka – jak leczyć bielmo na oku? Przyczyny i objawy

Choroby narządu wzroku zwykle znacznie utrudniają codzienne życie chorego, jedną z takich przypadłości jest m.in. bielmo na oku, inaczej zmętnienie rogówki oka. To dość częsty powód wizyt Pacjentów w gabinecie okulistycznym. Sprawdź, czym tak dokładnie jest bielmo. Poznaj objawy i metody leczenia tej uciążliwej przypadłości i dowiedz się, jakie są potencjalne powikłania po zapaleniu rogówki oka!

Czym jest bielmo na oku? Przyczyny zmętnienia rogówki oka

Z uwagi na wysoki poziom przezierności, rogówka umożliwia nam wyraźne widzenie. Niestety różne stany chorobowe atakują również i ten element układu optycznego oka. Bielmo (leukoma) jest białawym zmętnieniem rogówki oka. Bielmo na oku powoduje utratę przezierności rogówki, obniżając jakość życia chorego. Jakie są przyczyny białawego zmętnienia rogówki gałki ocznej? Bielmo rogówki może być następstwem urazu lub choroby np.:

  • infekcji bakteryjnej oka,
  • infekcji wirusowej oka,
  • wad wrodzonych (zdarza się, że niemowlęta rodzą się ze zmętniałą rogówką),
  • schorzeń przewlekłych takich jak cukrzyca, nadciśnienie tętnicze.

Bielmo może być też skutkiem urazu mechanicznego, stosowania kropli do oczu na bazie proksymetakainy (substancja ta jest używana w okulistyce w celu znieczulania rogówki i spojówki przed zabiegami). Pamiętajmy, że nie powinno się stosować samodzielnie w domu tego typu kropli, gdyż grozi to poważnymi neurotroficznymi owrzodzeniami, które trudno się goją. W niektórych przypadkach zmniejszenie przejrzystości rogówki oka rozwija się na skutek chorób metabolicznych (np. mukopolisacharydozy) lub styczności z niebezpiecznymi substancjami chemicznymi (np. oparami).

Zmętnienie rogówki oka – objawy bielma 

Wielu Pacjentów jest ciekawych, jakie są najczęstsze objawy bielma. Najczęstsze z nich to:

  • pogorszenie ostrości wzroku (w zależności od stopnia zaawansowania choroby może to być łagodne zamglenie na obrzeżach rogówki lub poważne zaburzenia widzenia, uniemożliwiające swobodne poruszanie się),
  • ból gałki ocznej,
  • zaczerwienienie gałki ocznej,
  • wydzielina ropna, śluzowa lub surowicza,
  • częste łzawienie,
  • uczucie piasku pod powiekami.

Tak więc, jak leczyć zmętnienie rogówki oka i odzyskać komfort widzenia?

Zmętnienie rogówki oka – leczenie farmakologiczne i chirurgiczne

Mamy do wyboru kilka metod leczenia, jest to zależne od przyczyny bielma na oku. Najczęściej wdraża się leczenie farmakologiczne, które daje zadowalające efekty terapeutyczne w przypadku infekcji i stanów zapalnych. W ramach terapii zachowawczej lekarz może zalecić choremu noszenie specjalnych szkieł kontaktowych. Bardzo ważne jest też podjęcie leczenia choroby podstawowej, jeśli to ona doprowadziła do powstania bielma (jednak jak wiadomo w przypadku schorzeń przewlekłych, możemy jedynie je ustabilizować). Natomiast w cięższych przypadkach niezbędna może okazać się procedura chirurgiczna tj.:

  • przeszczep rogówki,
  • keratektomia (powierzchowna abrazja rogówki).

Zabiegom tym możesz poddać się w naszej klinice Optegra. Wiedz, że procedury są przeprowadzane są przez doświadczonego lekarza chirurga specjalizującego się w tego typu chorobach oczu, z użyciem najnowocześniejszego certyfikowanego sprzętu. Każdy zabieg poprzedza wstępna konsultacja, podczas której okulista wykonuje niezbędne badania diagnostyczne i wyklucza ewentualne przeciwwskazania, poznaje też oczekiwania Pacjenta względem terapii.

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, leukoma upośledza wzrok i wdrożenie leczenia chirurgicznego lub zachowawczego, w zależności od danego przypadku jest absolutną koniecznością. Pamiętajmy, że nieleczona przypadłość może skutkować ślepotą całkowitą!

Powikłania po zapaleniu rogówki oka 

Czym grozi zapalenie rogówki oka? Choroba może poprowadzić do szeregu przykrych powikłań zdrowotnych, takich jak np.:

  • owrzodzenie rogówki,
  • perforacje rogówki,
  • zapalenie wnętrza gałki ocznej (endophthalmitis),
  • pogorszenie wzroku spowodowane powstaniem blizny na rogówce,
  • jaskra wtórna,
  • zaćma wtórna.

Do powyższych powikłań najczęściej dochodzi u Pacjentów, u których zapalenie rogówki oka miało podłoże wirusowe. 

Źródła:

mp.pl/pacjent/objawy/85384,nieprzejrzysta-rogowka-bielmo-rogowki-inne-zaburzenia-przeziernosci-rogowki [10.06.2023 r.]

FAQ

Czy uszkodzona rogówka się regeneruje?

Tak, rogówka ma świetne zdolności do regeneracji, choć w przypadku osób chorujących na cukrzycę proces ten może się nieco wydłużyć. Regeneracja nabłonka rogówki zwykle trwa 2-3 dni (jeśli rana jest niezakażona). Więcej informacji na ten temat możesz uzyskać od naszych wykwalifikowanych i doświadczonych specjalistów. 

Jak rozpoznać zapalenie rogówki?

Charakterystycznymi objawami zapalenia rogówki jest silny ból oka, światłowstręt, pogorszenie ostrości widzenia, zaczerwienienie oka i opuchnięta powieka.  Wielu Pacjentów skarży się też na uczucie posiadania piasku pod powieką. Jeśli podejrzewasz u siebie rozwój stanu zapalnego, nie zwlekaj i umów się na konsultację do naszej kliniki Optegra.

Jak odbudować rogówkę oka?

Jeśli przyczyną urazu jest uszkodzenie mechaniczne, stosujemy leki przeciwbólowe i antybiotyki, aby nie dopuścić do zakażenia. W razie obecności ciała obcego pod powieką konieczne jest jego usunięcie przez doświadczonego lekarza specjalistę. 

więcej

Nieleczony astygmatyzm – co może spowodować brak jego leczenia?

Astygmatyzm może pojawić się w każdym wieku, m.in. jako następstwo wypadku, choroby czy niewłaściwej higieny wzroku. Często jest uciążliwy...
więcej

Retinopatia nadciśnieniowa – jak wyglądają objawy i diagnostyka?

Nadciśnienie tętnicze należy do najgroźniejszych czynników wywołujących choroby układu sercowo-naczyniowego. Przy jego występowaniu może dochodzić do wielu powikłań, w...
więcej

Co to jest widzenie peryferyjne i czym się różni od widzenia tunelowego?

Problem występowania dolegliwości w obrębie zmysłu wzroku dotyka wielu ludzi na świecie. Jednym z poważnych zagadnień medycznych z tego...
więcej

Ile kosztuje wizyta u okulisty? Sprawdź cennik badań wzroku!

Wizyty u okulisty powinny być przeprowadzane regularnie, zwłaszcza jeżeli dana osoba boryka się z chorobą oczną lub z wadą...
więcej

Siatkówczak (retinoblastoma) – objawy i leczenie nowotworu dziecięcego

Siatkówczak to jedna z chorób wieku dziecięcego dotykająca jedno lub nawet dwoje oczu. Występuje najczęściej u dzieci poniżej 5....