Zaćma – w jakim wieku najczęściej się pojawia i czy młodzi ludzie mogą chorować na zaćmę?

13 kwietnia 2025

Zaćma to choroba oczu, która prowadzi do częściowego lub całkowitego zmętnienia soczewki oka, w związku z czym Twój wzrok się pogarsza. Katarakta nie dotyczy jedynie seniorów. Praktyka lekarska pokazuje, że zaćma u osób w młodym wieku wcale nie jest taką rzadkością. Choroba ta może rozwinąć się na różnym etapie życia np. przez przebyty uraz, czy jako powikłanie cukrzycy. Sprawdź, jakie objawy daje zaćma w wieku 30 lat lub u nieco młodszych/starszych Pacjentów. Dowiedz się, jak leczyć zaćmę w młodym wieku.

Jakie objawy daje zaćma w wieku 30 lat?

Zaćma to choroba oczu, która przyczynia się do mętnienia soczewki oka i pogorszenia wzroku. Wiedz, że wiele osób sądzi niesłusznie, że katarakta rozwija się jedynie u seniorów. To często powielany mit. Jak udowadnia praktyka lekarska, można chorować na zaćmę w młodym wieku. Zaćma w wieku 30 lat nie jest czymś, co zaskakuje lekarzy okulistów. W takiej sytuacji możemy mówić o tzw. zaćmie przedwczesnej, która nie jest skutkiem starzenia się organizmu, jak ma to miejsce przy zaćmie starczej. Jakie są objawy zaćmy u osób w młodym wieku? 

Są to m.in.: 

  • nieostre widzenie,
  • zmiana postrzegania kontrastu,
  • zamglone widzenie „jak przez brudną szybę”,
  • efekt halo/efekt aureoli,
  • problemy z oceną odległości,
  • problemy z rozróżnianiem barw,
  • zwiększona wrażliwość na światło,
  • trudność z patrzeniem w źródło światła.

Osoby z zaćmą w młodym wieku często myślą, że te objawy są dowodem na rozwój wad wzroku, a nie choroby oczu. Wiele z nich nosi okulary korekcyjne lub soczewki kontaktowe, które jednak nie przynoszą żadnej poprawy. Dlatego tak ważne jest jak najszybsze zgłoszenie się do specjalisty i rozpoczęcie diagnostyki zaćmy. Im wcześniej zostanie rozpoznana i leczona, tym szybciej odczujesz poprawę.

Zaćma w młodym wieku – przyczyny zmętnienia soczewki oka

Zaćma w młodym wieku najczęściej jest skutkiem urazu gałki ocznej. Może też być skutkiem ubocznym leczenia farmakologicznego schorzeń przewlekłych np. chorób kardiologicznych. U niektórych Pacjentów zaćma rozwija się jako powikłanie cukrzycy i astmy. Ryzyko zachorowania na kataraktę w młodym wieku wzrasta u osób, które pracują w szkodliwych dla zdrowia warunkach, palą nałogowo tytoń lub poddają się długotrwałej ekspozycji oka na promieniowanie UV. Czynnikiem ryzyka jest również otyłość. Nie bez znaczenia są również predyspozycje genetyczne.

Leczenie zaćmy w młodym wieku – informacje dla Pacjenta

Zaćma przedwczesna wymaga szczegółowej diagnostyki. Niekiedy lekarz wdraża pomocniczo leczenie farmakologiczne. Jednak jedyną skuteczną metodą leczenia katarakty jest operacja. Procedura zwykle jest przeprowadzana metodą fakoemulsyfikacji ultradźwiękowej. Lekarz usuwa zmętniałą soczewkę i zastępuje ją nową. Dzięki kroplom o miejscowym działaniu znieczulającym operacja nie jest bolesna, trwa do 20 minut i nie wymaga hospitalizacji. 

Czy można uniknąć zaćmy w młodym wieku?

Możesz jedynie zmniejszyć ryzyko zachorowania na zaćmę przedwczesną. Jeśli cierpisz na choroby przewlekłe, kontroluj regularnie ich przebieg i przestrzegaj zaleceń lekarza. Staraj się rzucić palenie, ogranicz alkohol i stosuj dietę bogatą w produkty zawierające witaminę A, E i C, witaminy z grupy B, cynk, kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6, luteinę, zeaksantynę. Ćwicz regularnie, jeśli masz nadwagę lub otyłość unormuj masę ciała. Unikaj ekspozycji wzroku na działanie promieniowania UV (noś okulary przeciwsłoneczne). Jeśli zauważysz pierwsze objawy, niezwłocznie udaj się na konsultację do specjalisty. Pamiętaj, nieleczona katarakta nie tylko pogłębia problemy z widzeniem, ale może doprowadzić do całkowitej utraty wzroku.

FAQ 

Na rozwój choroby narażone są osoby starsze, jak i młodsze, które doznały urazu oka, pracują w warunkach szkodliwych lub chorują na choroby ogólnoustrojowe typu cukrzyca. Jeśli jesteś w grupie ryzyka rozwoju zaćmy, umów termin wizyty u specjalisty.

Niepokojącym symptomem jest pogorszenia ostrości widzenia, efekt halo, widzenie podwójne i nadwrażliwość na światło. Sprawdź, czy powinieneś poddać się operacji zaćmy. Umów się na konsultację ze specjalistami z naszej kliniki Optegra. Skorzystaj z badań diagnostycznych i zadbaj o zdrowie oczu w każdym wieku!

Do pierwszych objawów katarakty należy: pogorszenie widzenia na odległość, trudności z rozróżnianiem kolorów, diplopia widzenie obiektów „jak przez mgłę”. Brzmi znajomo? Rozważ konsultację z jednym z naszych specjalistów i skorzystaj z nowoczesnych narzędzi diagnostycznych. Jeśli to konieczne, poddaj się operacji usunięcia zaćmy.

Źródła:

[dostęp: 12.02.2025 r.]

https://www.mp.pl/pacjent/okulistyka/chorobyoczu/chorobysoczewki/73341,zacma

więcej

Zaćma – w jakim wieku najczęściej się pojawia i czy młodzi ludzie mogą chorować na zaćmę?

13 kwietnia 2025
Zaćma to choroba oczu, która prowadzi do częściowego lub całkowitego zmętnienia soczewki oka, w związku z czym Twój wzrok...
więcej

Tarcza zastoinowa, czyli obrzęk tarczy nerwu wzrokowego – przyczyny, objawy i sposoby leczenia

13 kwietnia 2025
Tarcza zastoinowa (z łac. oedema papillae nervi optici), czyli obrzęk tarczy nerwu wzrokowego jest objawem neurologicznym zwiększonego ciśnienia płynu...
więcej

Zapalenie nerwu wzrokowego – pierwsze objawy, które powinny zaniepokoić

9 kwietnia 2025
Zapalenie nerwu wzrokowego to poważne schorzenie okulistyczne, które niesie ze sobą ryzyko całkowitej utraty wzroku. Biorąc pod uwagę lokalizację,...
więcej

Stres a wzrok – czy silny stres może wpływać na wzrok?

9 kwietnia 2025
Stres jest naturalną reakcją organizmu. Hormonu stresu tj. kortyzol zwiększa stężenie glukozy we w krwi, przygotowując organizm do „walki”....
więcej

Zaćma cukrzycowa – jak cukrzyca niszczy wzrok? Pierwsze objawy

8 kwietnia 2025
Zaćma cukrzycowa to choroba będąca powikłaniem ocznym cukrzycy. Schorzenie to powoduje częściowe lub całkowite zmętnienie soczewki, w związku z...