Zaburzenia widzenia: jak rozpoznać i jak sobie z nimi radzić? Przyczyny zaburzeń narządu wzroku

24 lipca 2023

Zaburzenia widzenia mogą mieć przyczyny okulistyczne, takie jak wady wzroku, zmętnienie soczewki, czy zapalenie nerwu wzrokowego, ale nie tylko. Bywa, że pogorszenie widzenia jest powiązane z różnymi chorobami ogólnoustrojowymi, neurologicznymi. Jedno jest pewne – nagłe zaburzenia wzroku upośledzają codzienne funkcjonowanie Pacjenta i zawsze wymagają pilnej konsultacji z lekarzem okulistą. Sprawdź, o jakich chorobach mogą świadczyć zaburzenia widzenia i dowiedz się, jak odzyskać ostrość wzroku!

Zaburzenia widzenia – jakie są najczęstsze przyczyny problemów ze wzrokiem? Przy jakich schorzeniach występują? Jaskra, zaćma, retinopatia cukrzycowa

Do zaburzeń widzenia dochodzi na skutek uszkodzenia drogi wzrokowej na jakimkolwiek poziomie. Przyczyn zaburzeń widzenia jest bardzo dużo i mogą mieć one różne podłoże. Biorąc pod uwagę przyczyny okulistyczne, do najczęstszych czynników sprawczych zaburzeń widzenia zaliczamy wady refrakcji, czyli m.in.: 

Co jeszcze może doprowadzić do zaburzeń widzenia? U części Pacjentów problemy ze wzrokiem mają związek ze:

  • zwyrodnieniem plamki żółtej, 
  • zapaleniem twardówki,
  • zapaleniem błony śluzowej,
  • zapaleniem ciała szklistego,
  • zapaleniem soczewki,
  • zapaleniem rogówki,
  • nadciśnieniem wewnątrzczaszkowym,
  • stanem zapalnym nerwu wzrokowego,
  • zaćmą (zmętnieniem soczewki oka), 
  • jaskrą. 

Jak pokazuje praktyka lekarska, pogorszenie ostrości wzroku, dość często są objawem retinopatii cukrzycowej, zwanej zamiennie chorobą cukrzycową oczu. Są to patologiczne zmiany w obrębie siatkówki spowodowane długotrwałą cukrzycą. Zaburzenia widzenia mogą sygnalizować uszkodzenie nerwu wzrokowego np. w związku z istnieniem guza lub tętniaka.

Co powoduje chwilowe zaburzenia widzenia?

Przejściowe zaburzenia widzenia wcale nie muszą mieć związku z chorobą okulistyczną. Zdarza się, że są skutkiem zwykłego przemęczenia oczu. Przykładowo, osoby, które wykonują wielogodzinną pracę przy komputerze i nie robią zalecanych przerw, mogą doświadczać tzw. syndromu widzenia komputerowego, które można rozpoznać po objawach takich jak np.:

Chwilowe zaburzenia widzenia mogą być też spowodowane niewłaściwym poziomem cukru we krwi (zbyt wysokim lub zbyt niskim). Warto podkreślić, że hipoglikemia lub hiperglikemia dotyka nie tylko Pacjentów z cukrzycą! Zdarza się, że chwilowe zaburzenia wzroku występują na tle nerwowym lub są objawem przemijających napadów niedokrwiennych mózgu. U części chorych przejściowe zaburzenia widzenia pojawiają się przy nadciśnieniu tętniczym, jako powikłanie tej choroby. 

Te nieprzyjemne dolegliwości towarzyszą też epilepsji oraz migrenie ocznej, która w klasycznej postaci cechuje się jednostronnym bólem oka, głowy oraz:

  • nadwrażliwością na światło i dźwięki, 
  • zaburzeniami równowagi,
  • zawrotami głowy,
  • szumami usznymi, 
  • nudnościami,
  • wymiotami.

Zaburzenia widzenia są też jednym z objawów klasterowego bólu głowy. Podczas napadu zwykle pojawia się zaczerwienienie oka wraz z silnym łzawieniem, nadmierne pocenie się twarzy i ostry ból oka (oczodołu). Dość często przy bólu Hortona pojawia się też wyciek wodnistej wydzieliny i uczucie zatkania nosa. Klasterowy ból głowy występuje jednostronnie, jest dokuczliwy, atak może trwać od kilkunastu minut do kilku godzin.

Jakie są najczęstsze zaburzenia widzenia?

Zastanawiasz się, jakie są najczęstsze zaburzenia widzenia? W zależności od przyczyny, ten powszechny problem okulistyczny może przybierać postać:  

  • błysków,
  • jasnej poświaty,
  • mroczków,
  • rozmytego obrazu,
  • zwężenia pola widzenia,
  • ubytkami pola widzenia,
  • podwójnego widzenia,
  • zniekształcenie obrazu,
  • zmiany ostrości wzroku,
  • problemów z widzeniem po zmroku.

Co sprzyja pojawieniu się zaburzeń widzenia? Wystąpienie tego rodzaju nieprawidłowości w funkcjonowaniu narządu wzroku może być sprowokowane przemęczeniem, silnym stresem, napięciem emocjonalnym. W wielu przypadkach wystąpienie niepokojących objawów ze strony narządu wzroku jest konsekwencją prowadzenia niezdrowego trybu życia (brak snu, przepracowanie, źle zbilansowana dieta, odwodnienie organizmu). 

Jak wyleczyć zaburzenia widzenia u Pacjenta?

Metoda leczenia zależy od podstawowej przyczyny zaburzeń wzroku. Podstawą jest wnikliwy wywiad medyczny oraz przeprowadzenie odpowiednich badań diagnostycznych (często nie tylko okulistycznych, ale i neurologicznych). Lekarz pyta Pacjenta m.in. o istniejące symptomy, schorzenia, na jakie choruje, przyjmowane leki. 

Przykładowo, jedną z najczęstszych przyczyn zaburzeń widzenia jest zaćma, w przypadku rozpoznania tej jednostki chorobowej, aby nie dopuścić do dalszego uszkodzenia wzroku, wykonuje się operację usunięcia zaćmy metodą fakoemulsyfikacji. To bezpieczna i szybka procedura, która polega na usunięciu zmętniałej soczewki i zastąpieniu jej sztuczną. Przy zdiagnozowaniu jaskry leczenie polega na obniżeniu zbyt wysokiego ciśnienia wewnątrzgałkowego poprzez zabieg laserowy lub stosowanie odpowiednich kropel do oczu.

Jeśli masz zaburzenia wzroku i potrzebujesz pomocy okulistycznej, zapraszamy do wizyty w naszej klinice Optegra.

FAQ

Jakie choroby powodują zaburzenia widzenia? 

Zaburzenia widzenia może powodować wiele chorób, najczęściej jest to zaćma lub jaskra, które nieleczone prowadzą do całkowitej utraty wzroku, dlatego nigdy nie powinny być bagatelizowane. Więcej przydatnych informacji na ten temat przyczyn, objawów i metod leczenia schorzeń okulistycznych powodujących zaburzenia wzroku, mogą udzielić Ci nasi wykwalifikowani i doświadczeni specjaliści. 

Co oznacza niewyraźne widzenie?

Utrata ostrości widzenia może być oznaką wad refrakcji lub chorób oczu, takich jak np. zaćma, jaskra. Rozwiązaniem tego problemu może okazać się operacyjny zabieg usunięcia zaćmy oraz jaskry. Procedura wykonywana przez doświadczonych specjalistów z użyciem nowoczesnego sprzętu medycznego niweluje zaburzenia ostrości wzroku i daje poprawę komfortu widzenia.

Czy podwójne widzenie jest niebezpieczne?

Wielu Pacjentów zastanawia się, czy podwójne widzenie jest niepokojącym objawem i może być groźne dla zdrowia. Tzw. diplopia zwykle jest oznaką poważnych schorzeń i wymaga pilnej interwencji medycznej. Może świadczyć np. o rozwoju guza lub załamaniu oczodołu, zezie ukrytym, czy zaćmie. Więcej informacji na temat diplopii i możliwości leczenia mogą przekazać Ci doświadczeni eksperci z naszej kliniki Optegra.

Źródła:

[dostęp: 17.07.2023 r.] https://www.mp.pl/pacjent/objawy/150083,zaburzenia-widzenia-zaburzenia-czynnosci-narzadu-wzroku

więcej

Zaćma – w jakim wieku najczęściej się pojawia i czy młodzi ludzie mogą chorować na zaćmę?

13 kwietnia 2025
Zaćma to choroba oczu, która prowadzi do częściowego lub całkowitego zmętnienia soczewki oka, w związku z czym Twój wzrok...
więcej

Tarcza zastoinowa, czyli obrzęk tarczy nerwu wzrokowego – przyczyny, objawy i sposoby leczenia

13 kwietnia 2025
Tarcza zastoinowa (z łac. oedema papillae nervi optici), czyli obrzęk tarczy nerwu wzrokowego jest objawem neurologicznym zwiększonego ciśnienia płynu...
więcej

Zapalenie nerwu wzrokowego – pierwsze objawy, które powinny zaniepokoić

9 kwietnia 2025
Zapalenie nerwu wzrokowego to poważne schorzenie okulistyczne, które niesie ze sobą ryzyko całkowitej utraty wzroku. Biorąc pod uwagę lokalizację,...
więcej

Stres a wzrok – czy silny stres może wpływać na wzrok?

9 kwietnia 2025
Stres jest naturalną reakcją organizmu. Hormonu stresu tj. kortyzol zwiększa stężenie glukozy we w krwi, przygotowując organizm do „walki”....
więcej

Zaćma cukrzycowa – jak cukrzyca niszczy wzrok? Pierwsze objawy

8 kwietnia 2025
Zaćma cukrzycowa to choroba będąca powikłaniem ocznym cukrzycy. Schorzenie to powoduje częściowe lub całkowite zmętnienie soczewki, w związku z...