Za pomocą narządu wzroku odbieramy ponad 80% informacji o otaczającym nas świecie – prawidłowe widzenie jest niezmiernie ważne dla prawidłowego rozwoju dziecka. Wszelkie zaburzenia w tym zakresie mogą prowadzić do wystąpienia poważnych problemów z przyswajaniem i przetwarzaniem bodźców wzrokowych, a to z kolei może być przyczyną niepowodzeń szkolnych. Dowiedz się, jak rozpoznać, że Twoje dziecko słabo widzi.
Coraz większa liczba polskich dzieci zmaga się z problemami okulistycznymi, w tym wadami wzroku takimi jak krótkowzroczność, nadwzroczność i astygmatyzm. Wzrok maluchów ulega pogorszeniu głównie z powodu dużej liczby godzin spędzanych przed ekranami komputerów czy smartfonów, choć przyczyn takiego stanu może być zdecydowanie więcej. Zaburzenia widzenia u dzieci mogą też objawiać się w różny sposób – jednym z symptomów mogą być kłopoty z nauką.
Szacuje się, że mniej więcej 40% problemów szkolnych może mieć pochodzenie wzrokowe. Nieskorygowana wada wzroku bądź niewykryta choroba oczu mogą być przyczyną nieprawidłowego przetwarzania informacji wzrokowych, a tym samym zaburzać codzienne funkcjonowanie w wielu sferach, m.in. znacznie obniżać zdolności edukacyjne u dzieci.
Zmysł wzroku pełni w naszym życiu nieocenioną rolę, to dzięki niemu możemy poznawać otaczający nas świat i przetwarzać bodźce znajdujące się polu widzenia. Zdolność percepcji wzrokowej rozwija się między 3. a 8. rokiem życia, a więc w okresie przedszkolnym i wczesnoszkolnym, czyli newralgicznym momencie dla rozwoju dziecka.
Najczęściej występujące objawy zaburzeń przetwarzania bodźców wzrokowych u najmłodszych to:
Dowiedz się, jak zadbać o zdrowe oczu swojego dziecka.
Małe dzieci nie potrafią zakomunikować, że źle widzą z bardzo prostego powodu – nie mają świadomości, że można widzieć lepiej. Dlatego też w rozpoznawaniu kłopotów ze wzrokiem najistotniejszą rolę odgrywają opiekunowie.
Na jakie objawy występujące u maluchów powinni zwrócić uwagę?
W przypadku dostrzeżenia u dziecka wyżej wymienionych sygnałów konieczne jest udanie się do okulisty. Jeśli stwierdzona zostanie wada wzroku lub inne zaburzenie widzenia, najistotniejsze będzie wdrożenia właściwego dla danego schorzenia leczenia lub zastosowanie odpowiedniej korekcji. Ponadto pomocna może okazać się terapia widzenia, czyli aktywny trening, którego zadaniem jest usprawnienie funkcji wzrokowych.
Polega ona na wykonywaniu indywidualnie dobranych przez specjalistę ćwiczeń poprawiających działanie kory wzrokowej i mięśni gałki ocznej. Cały proces trwa indywidualnie. Jego efektem może być znaczna poprawa wyników szkolnych oraz wzrost samooceny dziecka.
Optegra