Wylew w oku – czy może być groźny? Przyczyny, objawy, leczenie

Samoistny wylew do oka to najczęstsza dolegliwość występująca w obrębie oka u osób w różnym wieku. Chociaż może mieć różne przyczyny, najczęściej jest spowodowany pęknięciem naczynia krwionośnego. Zwykle ta przypadłość mija samoistnie po upływie kilku do kilkunastu dni. Może się jednak zdarzyć, że krwawienie zostało spowodowane wylewem do wnętrza gałki ocznej i dany przypadek wymaga konsultacji u okulisty, a także leczenia specjalistycznego. Czy wylew w oku jest groźny? Jakie mogą być przyczyny tego zjawiska i o czym może świadczyć charakterystyczna krwawa plama na powierzchni oka? Sprawdź, co warto wiedzieć o tej przypadłości i kiedy warto udać się do lekarza okulisty?

Czym jest wylew w oku?

To uraz polegający na uszkodzeniu oraz przerwaniu naczynek w oku, co powoduje przedostanie się krwi ze spojówki do ciała szklistego oka. Wskutek tego zjawiska na białku oka pojawiają się charakterystyczne czerwone plamki o charakterze miejscowym.

Wylewu w oku nie należy mylić z „pajączkami” często pojawiającymi się na całym obszarze białka oka. Ten stan jest określany jako przekrwienie oczu i zazwyczaj oznacza stan zapalny, wymagający natychmiastowego kontaktu z lekarzem. 

Wylew krwi do oka – przyczyny

Najczęstszą przyczyną wylewu do oka są mikrourazy, zwłaszcza gdy dolegliwość występuje u dzieci. Przeważnie wylewy podspojówkowe mają miejsce w nocy i są wynikiem tarcia oka lub dostania się do niego ciała obcego. Przyczyną wylewu podspojówkowego często bywają też soczewki kontaktowe, wywołujące podrażnienia i uszkodzenia mechaniczne. Do wystąpienia wylewu w oku przyczynia się również zbyt długie noszenie szkieł kontaktowych w stosunku do zaleceń producenta. Wylew podspojówkowy to często też skutek suchości lub reakcji na niektóre farmaceutyki, m.in. kwas acetylosalicylowy (np. aspiryna) czy niesteroidowe leki przeciwzapalne. 

Krwiak w oku miewa też błahe przyczyny, do których można zaliczyć wysiłek fizyczny, zaparcia, śmiech i kaszel. Niestety to niekiedy też symptom poważniejszych chorób, takich jak zaburzenia krzepnięcia krwi, kruchość ścian naczyń krwionośnych, nadciśnienie tętnicze krwi, zaburzenia pracy wątroby, zaburzenia hormonalne, miażdżyca czy cukrzyca, zdarza się również u kobiet w ciąży. Wylew w oku to najczęściej też objaw poważnego schorzenia narządu wzroku, jakim jest odwarstwienie siatkówki z przedarciem.

Istnieje taka zależność jak wylew w oku a udar. Charakterystyczne objawy widoczne w oku mogą sygnalizować problemy mózgowo-naczyniowe i być jednym z symptomów zbliżającego się udaru.

Wylew podspojówkowy oka – objawy

Najbardziej charakterystycznym objawem podspojówkowego wylewu są pęknięte naczynka w oku. Zjawisku temu zazwyczaj nie towarzyszy ból, ale jest ono dość nieestetyczne. 

Niekiedy w przypadku wylewu dodatkowo występują zaburzenia widzenia, w szczególności mroczki przed oczami.

Wylew krwi w oku – sposoby leczenia

Wiele osób, dostrzegając niepokojące objawy, zastanawia się, jak wyleczyć wylew w oku. Co robić w takiej sytuacji? Wynaczyniona krew w oku najczęściej goi się samoistnie w przeciągu maksymalnie dwóch tygodni. Leczenie wylewu zawsze odbywa się przyczynowo, co niekiedy bywa dość trudne. Istotnym elementem terapii jest wzmacnianie naczyń krwionośnych i włosowatych poprzez stosowanie kropli do oczu o działaniu obkurczającym. Takie preparaty są dostępne w aptece bez recepty i często zawierają w swoim składzie pochodne rutyny. Warto też stosować środki doustne, takie jak witamina C mająca korzystny wpływ na funkcjonowanie narządu wzroku. 

Oprócz wzmocnienia naczyń warto odpoczywać w pozycji półsiedzącej i oszczędzać wzrok. Jeśli po dwóch tygodniach nie dochodzi do samoistnego wchłonięcia krwi, należy skonsultować się z okulistą. Niekiedy warstwę wynaczynionej krwi trzeba usunąć za pomocą witrektomii, czyli specjalnego zabiegu, który umożliwi powrót struktury oka do pełni zdrowia.

Źródła:

  1. Wojciechowska, Ewa. ,,Complex of symptoms of red eye.” Medycyna Rodzinna.
  2. Wydanie, I., and Paweł Konrad Tuszyński. ”Leki oczne i schorzenia okulistyczne”.
  3. Jakubaszko-Jabłońska, Joanna, Goutam Chourasia, and Marta Kwiatoń. “Wstępne badanie narządu wzroku w praktyce lekarza medycyny ratunkowej.” Anaesthesiology & Rescue Medicine/Anestezjologia i Ratownictwo 4 (2013).

FAQ

Jak radzić sobie z wylewem w oku?

Wylew w oku najczęściej mija samoistnie. Można stosować krople nawilżające i chłodne okłady. Jeżeli jednak w przypadku wystąpienia wylewu przypadłość nie ustępuje samoistnie, należy udać się do doświadczonego okulisty

Kiedy wylew w oku stanowi powód do niepokoju?

W przypadku wylewu w oku, któremu towarzyszy ból i zaburzenia widzenia, a dolegliwość została spowodowana urazem głowy lub oka, należy skonsultować się ze specjalistą. W tym zakresie dużym doświadczeniem i kwalifikacjami wyróżniają się specjaliści z kliniki Optegra

Czy wylew w oku jest groźny?

Wylew w oku nie jest groźny i zazwyczaj mija samoistnie. Jeżeli jednak tak się nie dzieje, warto udać się do okulisty i skonsultować dany przypadek. W klinice Optegra możliwe jest jednocześnie wykonanie szczegółowych badań.

więcej

Test wzroku online – sprawdź, czy potrzebna jest wizyta u okulisty

Test wzroku online do samodzielnego przeprowadzenia w warunkach domowych, może być pomocny przy rozpoznawaniu wad refrakcji lub niektórych chorób...
więcej

Jakie są przyczyny i objawy zaćmy korowej? Najlepsze metody leczenia

Zaćma korowa to rodzaj zaćmy starczej. Prowadzi do zmętnienia soczewki oka i tym samym pogorszenia widzenia. Ta powszechnie diagnozowana...
więcej

Blefaroplastyka – koretka i plastyka powiek górnych i dolnych

Plastyka powiek górnych lub dolnych to powszechnie wykonywany w ostatnich latach zabieg chirurgiczny, który pozwala nadać powiekom pożądany kształt....
więcej

Czym jest plamka żółta i jakie pełni funkcje? 

Plamka żółta odpowiada za ostrość widzenia. Patologie w tym obszarze zwykle dają o sobie znać pod postacią różnych zaburzeń...
więcej

Test Amslera – test plamki żółtej

Jak pokazuje praktyka okulistyczna, wielu Pacjentów nigdy nie słyszało o teście Amslera, który jest prostym i nieinwazyjnym badaniem wynalezionym...