Jak podkreślają okuliści i optometryści, gdy układ wzrokowy nie jest obarczony wadami, nauka podstawowych funkcji widzenia obuocznego odbywa się w codziennym życiu w prawidłowy sposób. Stan ten nazywamy widzeniem stereoskopowym (inaczej widzenie przestrzenne, stereopsja). Sprawdź, co powoduje jego zaburzenia. Dowiedz się, czy brak widzenia stereoskopowego stoi na przeszkodzie wykonywania niektórych zawodów!
Widzenie stereoskopowe jest najbardziej zaawansowanym poziomem patrzenia obuocznego. Tak więc stereopsja to stan, w którym zarówno oko prawe, jak i lewe patrzą na ten sam obiekt, a mózg łączy i przetwarza to, dzięki czemu widzimy trójwymiarowy obraz. Proces ośrodkowy, który umożliwia połączenie widoków z obu oczu w jeden obraz, nazywamy fuzją.
Oczywiście zdolność widzenia stereoskopowego może być utrudniona. Jednym z najpopularniejszych zaburzeń stereopsji, które pojawia się już we wczesnym dzieciństwie (zwykle u dzieci w wieku przedszkolnym), jest zez. W przypadku tej wady bardzo ważne jest podjęcie jak najszybciej terapii, która polega m.in. na wykonywaniu określonych ćwiczeń. Nieprawidłowe widzenie obuoczne może wynikać m.in. z:
Jesteś ciekawy, jakie symptomy mogą sugerować, że Pacjent ma zaburzenia widzenia obuocznego? Do niepokojących objawów zaliczamy:
Jeśli obserwujesz u siebie powyższe symptomy, które mogą być oznaką wad wzroku, nie zwlekaj z wizytą u specjalisty (optometrysta lub okulista).
U Pacjentów z zaburzeniami widzenia stereoskopowego występują problemy z:
Jak wygląda kwestia problemów z widzeniem przestrzennym w kontekście medycyny pracy? Otóż lekarz ustala, czy dana osoba może wykonywać pracę na konkretnym stanowisku, analizując jej aktualny stan zdrowia i specyfikę danej profesji (potencjalne zagrożenia). Następnie wystawia orzeczenie o zdolności pracownika do pracy (do gabinetu tego specjalisty trafiasz skierowany tam przez pracodawcę). Po przeprowadzeniu lub zleceniu odpowiednich badań lekarz medycyny pracy może stwierdzić np. brak widzenia stereoskopowego. Badanie narządu wzroku pracowników zwykle uwzględnia ocenę:
Wiedz, że badaniom u lekarza medycyny pracy podlegają osoby wykonujące pracę fizyczną jak i umysłową.
Zastanawiasz się, czy obniżona zdolność widzenia przestrzennego lub jego całkowity brak może wykluczać wykonywanie pewnych profesji? Do zawodów wymagających znakomitego widzenia przestrzennego zaliczamy m.in. kierowców i pilotów. Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa te dwie profesje nie mogą być wykonywane przez pracowników niedowidzących lub widzących znacznie gorzej na jedno oko, gdyż utrudnia to obiektywną ocenę szybko zmieniającej się sytuacji na drodze czy w przestrzeni powietrznej. Brak widzenia przestrzennego uniemożliwia też pracę jako żołnierz i policjant.
Istnieje kilka metod badania stereoskopowego. Uogólniając, wymaga ono rozdzielenia wrażeń wzrokowych obojga oczu. Do jego przeprowadzenia zwykle używa się specjalnych okularów, które umożliwiają odpowiednią percepcję. Podczas testów specjalista wykorzystuje filtry polaryzacyjne (słabo dysocjujące) lub czerwono-zielone, inaczej testy anaglifowe (silnie dysocjujące). Jedną z powszechnie wykonywanych prób widzenia przestrzennego do bliży jest Stereo Fly Test. Często w diagnostyce wykorzystuje się też testy graficzne np.:
Jeśli chcesz poddać się badaniom widzenia przestrzennego lub skorygować wady refrakcji, możesz umówić się na wizytę w naszej renomowanej klinice Optegra.
Test TNO umożliwia kontrolę wzroku u dzieci w przedziale wiekowym 2,5 – 5 lat. 7 tablic pozwala sprawdzić, czy dziecko potrafi widzieć stereoskopowo. Jeśli masz problemy z widzeniem i chcesz poddać się diagnostyce, zarezerwuj termin konsultacji. Nasi eksperci przeprowadzą odpowiednie badania wzroku.
Bada poziom widzenia stereoskopowego do bliży. Test składa się z 2 części: muchy i kwadratów z pierścieniami oraz figur. Jeśli chcesz sprawdzić stan oczu lub poddać się laserowej korekcji wzroku, zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami.
Źródła:
https://www.mp.pl/pacjent/badania_zabiegi/135322,badanie-widzenia-obuocznego [25.10.2023 r.]
https://prof-med.pl/2020/04/03/jakie-badania-wykonuje-lekarz-medycyny-pracy/ [25.10.2023 r.]
Optegra