W większości przypadków powodem problemów z widzeniem są anomalie w obrębie refrakcji oka. Do najczęstszych wad wzroku zalicza się dalekowzroczność oraz krótkowzroczność. Sprawdź, jakie są różnice.
Masz wrażenie, że przedmioty blisko Ciebie są niewyraźne, ale to, co znajduje się dalej, ma odpowiedni kształt? Najprawdopodobniej cierpisz na dalekowzroczność, a inaczej hyperopię czy nadwzroczność. Obraz powstaje za siatkówką, więc widzenie z bliska jest znacznie utrudnione. Gałka oczna jest zbyt krótka i/lub rogówka za płaska. Powodem mogą być też niektóre choroby takie jak cukrzyca. W zależności od wielkości wady nadwzrocznej, zarówno przedmioty znajdujące się w bliskiej, jak i dalekiej odległości są nieostre, rozmyte. Przy małej wadzie nadwzrocznej widzenie do dali może być dobre.
W przypadku niezdiagnozowanej niskiej wady nadwzrocznej czytanie i praca w bliskiej odległości mogą wywołać duży dyskomfort. Do częstych objawów należą:
Poziom dalekowzroczności jest określany w dioptriach – przed cyfrą zawsze widnieje znak plus, co świadczy o nieprawidłowym widzeniu.
Wada wzroku plus – rodzaje:
Poprawę widzenia gwarantują okulary korekcyjne, ale nie dla każdego to wygodne rozwiązanie. Osoby powyżej 21. roku życia z wadą stabilną przez co najmniej 12 miesięcy i nadwzrocznością do + 6.00 dioptrii mogą się zdecydować na laserową korekcję wzroku. Starczowzroczność (prezbiopia) to fizjologiczna niewydolność akomodacji oka, która jest związana ze stopniowym pogarszaniem się zdolności wyraźnego widzenia obiektów znajdujących się w bliskiej odległości. Jest związana z wiekiem i pojawia się po 40 roku życia. Nie należy mylić nadwzroczności z prezbiopią, choć w obu przypadkach stosuje się soczewki plusowe.
Jedną z najpopularniejszych wad wzroku jest krótkowzroczność, określana również jako miopia. Obraz jest bardzo wyraźny z bliska, ale wszystkie przedmioty z daleka są zamazane.
Powodem jest nie tylko genetyka, ale także czynniki środowiskowe takie jak częste wpatrywanie się w ekran telefonu, komputera czy telewizora. Kłopot z wyraźnym widzenie wywołuje przede wszystkim nieprawidłowa budowa oka – gałka oczna jest zbyt długa i/lub rogówka za bardzo wypukła. Krótkowzroczność to jedna z najczęściej występujących wad wzroku. Jej przyczyną jest skupianie się promieni świetlnych przed siatkówką (prawidłowo skupiają się one dokładnie na siatkówce), a skutkiem trudności z widzeniem obiektów znajdujących się daleko od oka – obrazy są niewyraźne i rozmazane.
Warto wiedzieć:
Krótkowzroczność w przypadku dzieci może powodować problemy z nauką czy przepisywaniem z tablicy w szkole.
Częste mrużenie oczu może świadczyć o krótkowzroczności – w ten sposób obraz na siatkówce jest mniej rozproszony. Krótkowzroczność często oznacza również przybliżanie do siebie przedmiotów i gorsze widzenie po zmroku lub w ciemnościach. Czasem objawia się bólami głowy, pocieraniem oczu oraz ich pieczeniem.
Wada wzroku minusy – rodzaje krótkowzroczności:
Wysoka krótkowzroczność może przyczyniać się do takich schorzeń oczu jak jaskra, zaćma albo odwarstwienie siatkówki. Dlatego poza zmianą mocy okularów lub soczewek, należy kontrolować kondycję dna oka na regularnych wizytach okulistycznych. Pomóc może laserowa korekcja wzroku przy krótkowzroczności do – 12.00 dioptrii.
Problemy z prawidłowym widzeniem mają swój konkretny zakres, dlatego warto je zdiagnozować oraz dopasować formę leczenia.
Zarówno w przypadku plusów, jak i minusów komfort życia może poprawić zabieg laserowej korekcji wzroku. Pacjent musi mieć jednak 21 lat oraz stabilną wadę przez co najmniej 1 rok. Podczas badań kwalifikacyjnych lekarz ma szansę wyeliminować inne przeciwwskazania.
Optegra