Test Amslera – test plamki żółtej

11 marca 2024

Jak pokazuje praktyka okulistyczna, wielu Pacjentów nigdy nie słyszało o teście Amslera, który jest prostym i nieinwazyjnym badaniem wynalezionym blisko wiek temu, bo w 1947 roku. Test ten pozwala wykryć różne zmiany zwyrodnieniowe w obrębie siatkówki i nie wymaga żadnych specjalnych przygotowań. Sprawdź, na czym polega test Amslera, zanim odwiedzisz lekarza okulistę.

Na czym polega test Amslera? Zbadaj swój wzrok

Pomysłodawcą testu był szwajcarski profesor okulistyki Marc Amsler, od którego nazwiska metoda ta wzięła nazwę. Jesteś ciekawy, jak wykonać test Amslera?

Do przeprowadzenia testu potrzebna jest specjalna siatka Amslera w formie niewielkiego kwadratu o boku 10 × 10 cm. Badanie wykonywane jest podczas wizyt okulistycznych i optometrycznych.  Test jest wykorzystywany, jako badanie przesiewowe i często Pacjenci otrzymują kartkę z testem również do domu.

Metoda ta polega na obserwowaniu punktu znajdującego się w centrum siatki z odległości około 30-40 cm od oczu. W trakcie testu musisz zasłonić jedno oko. Jeżeli zauważysz, że proste linie wokół centralnego punktu diagnostycznego się wyginają, część linii przestaje być widoczna lub kwadraciki sprawiają wrażenie większych niż przed rozpoczęciem badania, świadczy to o zaburzeniach widzenia. Wiedz, że badanie przeprowadza się osobno dla jednego i drugiego oka. Ważne, aby podczas testu być wypoczętym i skupionym.

Test Amslera – co wykrywa? Zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem (AMD)

Zaburzone postrzeganie siatki może być oznaką wielu schorzeń. Test Amslera to badanie okulistyczne, które pozwala na wykrycie m.in.: 

  • chorób plamki żółtej,
  • zwyrodnienia plamki żółtej związanego z wiekiem (AMD), 

Należy dodać, że test to znana od lat metoda diagnostyczna, która nie powoduje żadnych działań niepożądanych. Nie istnieją też przeciwwskazania do jego przeprowadzenia. 

Siatka Amslera − wyniki badania

Wyniki badania są natychmiastowe. Nieprawidłowości obrazu typu: mroczki, zaciemnienia, falowanie, zakrzywienie linii, wrażenie powiększonych/pomniejszonych kwadracików często są objawem zaburzeń pola widzenia i mogą sygnalizować obecność zmian zwyrodnieniowych lub obrzękowych w plamce żółtej. Nieprawidłowe wyniki testu Amslera są wskazaniem do wykonania badania wzroku w lampie szczelinowej i badania ciśnienia wewnątrzgałkowego

FAQ

Jednym z pierwszych objawów AMD jest niewyraźne widzenie z bliska, falowanie linii i ciemna plama w centrum pola widzenia. Brzmi znajomo? Jeżeli podejrzewasz tę chorobę oczu i chcesz poddać się pełnej diagnostyce, umów się na wizytę w naszej klinice Optegra.

Badanie OCT (optyczna koherentna tomografia dna oka) to metoda badania wzroku, która umożliwia szczegółową analizę struktur oka w warstwach. Chcesz zbadać wzrok? Nasi specjaliści wykonają potrzebne badania diagnostyczne.

W postawieniu diagnozy choroby siatkówki – AMD może pomóc: tomografia oka (OCT), angiografia fluoresceinowa, angiografia indocyjaninowa. Jeśli jesteś w grupie ryzyka, nie zwlekaj i skontaktuj się z lekarzem okulistą.

Źródła:

https: //www.mp.pl/pacjent/badania_zabiegi/68603,test-amslera [dostęp: 19.03.2024 r.]

więcej

Zaćma – w jakim wieku najczęściej się pojawia i czy młodzi ludzie mogą chorować na zaćmę?

13 kwietnia 2025
Zaćma to choroba oczu, która prowadzi do częściowego lub całkowitego zmętnienia soczewki oka, w związku z czym Twój wzrok...
więcej

Tarcza zastoinowa, czyli obrzęk tarczy nerwu wzrokowego – przyczyny, objawy i sposoby leczenia

13 kwietnia 2025
Tarcza zastoinowa (z łac. oedema papillae nervi optici), czyli obrzęk tarczy nerwu wzrokowego jest objawem neurologicznym zwiększonego ciśnienia płynu...
więcej

Zapalenie nerwu wzrokowego – pierwsze objawy, które powinny zaniepokoić

9 kwietnia 2025
Zapalenie nerwu wzrokowego to poważne schorzenie okulistyczne, które niesie ze sobą ryzyko całkowitej utraty wzroku. Biorąc pod uwagę lokalizację,...
więcej

Stres a wzrok – czy silny stres może wpływać na wzrok?

9 kwietnia 2025
Stres jest naturalną reakcją organizmu. Hormonu stresu tj. kortyzol zwiększa stężenie glukozy we w krwi, przygotowując organizm do „walki”....
więcej

Zaćma cukrzycowa – jak cukrzyca niszczy wzrok? Pierwsze objawy

8 kwietnia 2025
Zaćma cukrzycowa to choroba będąca powikłaniem ocznym cukrzycy. Schorzenie to powoduje częściowe lub całkowite zmętnienie soczewki, w związku z...