Stres a wzrok – czy silny stres może wpływać na wzrok?

9 kwietnia 2025

Stres jest naturalną reakcją organizmu. Hormonu stresu tj. kortyzol zwiększa stężenie glukozy we w krwi, przygotowując organizm do „walki”. Jednak jeśli doświadczasz stresu przewlekle, zdrowie oczu może na tym ucierpieć. Sprawdź, jaki jest związek między stresem a wzrokiem. Przekonaj się, jak sytuacje stresowe mogą wpłynąć na stan narządu wzroku, jak i cały organizm!

Wpływ stresu na organizm człowieka

Zanim dowiesz się, jaki jest związek między stresem a wzrokiem, musisz poznać szerszy kontekst i zrozumieć, jak stres wpływa na cały organizm człowieka. W odpowiedzi na stres, układ współczulny (odpowiedzialny za reakcję stresową) mobilizuje organizm do działania (walki lub ucieczki). Stres może oddziaływać na Ciebie na poziomie fizjologicznym, behawioralnym i psychologicznym. Fizjologiczne skutki wysokiego poziomu stresu to m.in.: 

  • bladość skóry,
  • potliwość,
  • wzrost ciśnienia krwi,
  • suchość w ustach,
  • napięcie mięśni,
  • przyspieszone bicie serca.

Jeśli chodzi o skutki behawioralne (wynikające z korelacji między stresem a wzrokiem), w wielu przypadkach stres powoduje np.: gwałtowne wybuchy gniewu/płaczu, upośledza refleks, zwiększa ryzyko wystąpienia zaburzeń odżywiania. Może też prowadzić do nadużywania substancji psychoaktywnych. Do najczęstszych skutków psychologicznych ekspozycji organizmu na sytuacje stresogenne zalicza się: 

  • pobudzenie,
  • irytację,
  • złość,
  • natłok myśli,
  • napięcie emocjonalne.

Długotrwały stres – jak stres wpływa na narząd wzroku?

Jak długotrwały stres może wpływać na wzrok? W reakcji na stresor naczynia krwionośne się kurczą, w związku z czym nie dostarczają do nerwu wzrokowego i mózgu odpowiedniej ilości krwi. Stan ten może doprowadzić do zaburzenia odżywienia struktur oczu i uszkodzenia nerwu wzrokowego. Z kolei zmniejszone wydzielanie łez zwiększa ryzyko rozwoju zespołu suchego oka. 

Gdy doświadczasz stresu, w organizmie uwalniają się hormony, w tym m.in. kortyzol, który wpływa na układ nerwowy i hormonalny, także na narząd wzroku. Na skutek tego procesu oczy mogą mieć problem z akomodacją (stres obniża elastyczność soczewki) i dostosowaniem się do zmieniających warunków oświetleniowych.

Jeśli zaobserwujesz u siebie objawy okulistyczne typu: zamglone widzenie, pieczenie, łzawienie, zmęczenie oczu, czy bóle głowy nasilające się wieczorami, skonsultuj się ze specjalistą. Optometrysta lub lekarz okulista doradzi Ci, jak dbać o narząd wzroku. 

Powiązania między stresem a wzrokiem nie zawsze są przyczyną problemów z widzeniem. Pamiętaj, że pogorszenie wzroku może mieć zupełnie inne źródło i sygnalizować rozwój różnych schorzeń, takich jak np.:

  • jaskra,
  • zapalenie nerwu wzrokowego,
  • neuropatia nerwu wzrokowego,
  • obrzęk tarczy nerwu wzrokowego.

Silny stres a wzrok – objawy ze strony narządu wzroku

W wyniku reakcji organizmu na stres dochodzi do podwyższenia ciśnienia wewnątrzgałkowego i rozszerzenia źrenic. Wiele osób skarży się też na objawy oczne, takie jak np.:

  • migotanie, 
  • aureole,
  • błyski światła,
  • zawężone widzenie/widzenie tunelowe
  • zniekształcenia wizualne,
  • zaburzenia ostrości wzroku,
  • diplopię,
  • pulsowanie.

W reakcji na stres możesz rzadziej mrugać, co sprzyja suchości oczu, podrażnieniom i ogólnemu dyskomfortowi optycznemu.

Czym jest stres oksydacyjny i jak wpływa na widzenie?

Odczuwasz o dłuższego czasu stres a wzrok jest coraz słabszy? Wiedz, że przewlekły stres może przyczynić się do powstania stresu oksydacyjnego, który jest zaburzeniem równowagi między produkcją oraz gromadzeniem się wolnych rodników tlenowych. Szczególnie narażona na negatywne działanie stresu oksydacyjnego jest siatkówka oka. Wiedz, że w komórkach siatkówki zachodzą zmiany epigenetyczne i transkrypcyjne, które wskazują na przyspieszony proces starzenia. Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Irvine, przeprowadzając badania na myszach, udowodnili, że nawet niewielkie, lecz powtarzające się zwiększenie ciśnienia śródgałkowego prowadzi do utraty komórek zwojowych siatkówki, z czym wiąże się pogorszenie widzenia i szybsze starzenie się tkanek. 

Stres oksydacyjny uszkadza delikatne naczynia włosowate w oczach (wolne rodniki uszkadzają ich struktury i wywołują stan zapalny, co z kolei prowadzi do nieszczelności i wysięku osocza krwi). To nie koniec. Wolne rodniki mogą również uszkadzać fotoreceptory oka. Spośród chorób siatkówki związanych z wiekiem, których rozwój może warunkować nadmierna aktywacja stresu oksydacyjnego, należy wymienić AMD (Age-related Macular Degeneration, zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem) i retinopatię cukrzycową. 

FAQ 

Jesteś ciekawy, czy stres może powodować pogorszenie się wzroku? Tak, u części Pacjentów problemy z widzeniem mogą być konsekwencją długotrwałej lub silnej ekspozycji na stres. Napięcie emocjonalne może powodować zamglone widzenie, suchość oczu, nadwrażliwość na światło, czy diplopię. Masz problemy z narządem wzroku i potrzebujesz pomocy? Nie czekaj i umów się na wizytę w naszej klinice Optegra. Nasi eksperci przeprowadzą potrzebne badania i dobiorą metodę terapeutyczną, dzięki której poprawi się Twój komfort codziennego funkcjonowania.

Jeśli zmagasz się z zaburzeniami lękowymi, możesz doświadczyć też zaburzeń ze strony narządu wzroku. U części Pacjentów ze zdiagnozowaną nerwicą pojawia się np. widzenie podwójne, rozmycie obrazu, rozbłyski światła, falowanie obrazu, mroczki/błyski przed oczami. Pamiętaj, aby nie bagatelizować tego typu sygnałów, jakie wysyła Ci organizm. Skorzystaj z pomocy specjalisty, który dokona rozpoznania i w razie konieczności wprowadzi odpowiedni plan leczenia. Niekiedy wystarczająca będzie farmakoterapia, a w innych przypadkach może okazać się, że problemu ze wzrokiem nie są skutkiem zaburzeń nerwowych a chorób oczu, jak np. zaćma. Wówczas jedyną skuteczną metodą leczenia będzie operacja usunięcia zmętniałej soczewki oka. Jeśli chcesz skorzystać z kompleksowej diagnostyki, zaufaj naszym specjalistom w dziedzinie okulistyki.

Jednym ze skutków długotrwałego stresu są problemy ze snem. W trakcie nocnego odpoczynku organizm regeneruje się (w tym narząd wzroku). Jeśli jakość Twojego snu jest niska i cierpisz np. na bezsenność spowodowaną stresem, może wystąpić u Ciebie spadek ostrości widzenia, męczliwość oczu, zamglony obraz, uczucie piasku pod powiekami. Jeśli doświadczasz tych symptomów, nie czekaj i umów się na konsultację – nasi doświadczeni specjaliści zaoferują Ci kompleksową diagnostykę z użyciem nowoczesnego certyfikowanego sprzętu okulistycznego.

Źródła:

[06.02.2025 r.]

https://naukawpolsce.pl/aktualnosci/news%2C94448%2Cpod-wplywem-stresu-oczy-szybciej-sie-starzeja.html

https://www.journalsmededu.pl/index.php/ophthatherapy/article/download/3122/3064

https://www.mp.pl/pacjent/psychiatria/choroby/77401,zaburzenia-nerwicowe-lekowe-zwiazane-ze-stresem-i-pod-postacia-somatyczna

więcej

Zaćma – w jakim wieku najczęściej się pojawia i czy młodzi ludzie mogą chorować na zaćmę?

13 kwietnia 2025
Zaćma to choroba oczu, która prowadzi do częściowego lub całkowitego zmętnienia soczewki oka, w związku z czym Twój wzrok...
więcej

Tarcza zastoinowa, czyli obrzęk tarczy nerwu wzrokowego – przyczyny, objawy i sposoby leczenia

13 kwietnia 2025
Tarcza zastoinowa (z łac. oedema papillae nervi optici), czyli obrzęk tarczy nerwu wzrokowego jest objawem neurologicznym zwiększonego ciśnienia płynu...
więcej

Zapalenie nerwu wzrokowego – pierwsze objawy, które powinny zaniepokoić

9 kwietnia 2025
Zapalenie nerwu wzrokowego to poważne schorzenie okulistyczne, które niesie ze sobą ryzyko całkowitej utraty wzroku. Biorąc pod uwagę lokalizację,...
więcej

Stres a wzrok – czy silny stres może wpływać na wzrok?

9 kwietnia 2025
Stres jest naturalną reakcją organizmu. Hormonu stresu tj. kortyzol zwiększa stężenie glukozy we w krwi, przygotowując organizm do „walki”....
więcej

Zaćma cukrzycowa – jak cukrzyca niszczy wzrok? Pierwsze objawy

8 kwietnia 2025
Zaćma cukrzycowa to choroba będąca powikłaniem ocznym cukrzycy. Schorzenie to powoduje częściowe lub całkowite zmętnienie soczewki, w związku z...