Zabiegi usuwania zaćmy to jedne z najczęstszych procedur przeprowadzanych we współczesnej okulistyce. Podczas operacji wykorzystuje się soczewki wieloogniskowe, które zapewniają znakomite efekty leczenia zaćmy, a ponadto pozwalają Pacjentom z wadami wzroku uniezależnić się od noszenia okularów korekcyjnych. Sprawdź, z czego składa się sztuczna soczewka wewnątrzgałkowa i czym różni się od naturalnej soczewki oka. Poznaj różnice między soczewkami jednoogniskowymi i wieloogoniskowymi i dowiedz się, dlaczego soczewki wieloogniskowe są stosowane w chirurgii zaćmy!
Soczewki wieloogniskowe (zamiennie określane wewnątrzgałkowymi lub multifokalnymi) należą do grupy soczewek premium. Jak działają tego typu soczewki? Posiadają dwa, trzy lub też więcej punktów ogniskowania, dzięki czemu korygują widzenie dali, bliży, jak i odległości pośredniej. Dzięki swoim właściwościom i zaawansowanej technologicznie budowie produkty te znakomicie naśladują pracę naturalnej soczewki, zniszczonej przez zaćmę (kataraktę.) W zależności od producenta soczewki wewnątrzgałkowe mogą być wykonane m.in. z:
Wielu Pacjentów nie wie, jakie są różnice między wielo- a jednoogniskowymi soczewkami. Soczewki wieloogniskowe dają mniejszy kontrast obrazu, gdyż jedna wiązka światła jest, mówiąc potocznie dzielona na dwie wiązki lub więcej, mają bardziej złożoną budowę i właściwości optyczne. Dzięki temu dają Pacjentowi niezależność od okularów, ale z drugiej strony są droższe od soczewek wewnątrzgałkowych jednoogniskowych.
Pacjenci, którzy chcą poddać się zabiegowi usunięcia zaćmy, zwykle mają do wyboru:
Warto zaznaczyć, iż po wszczepieniu soczewki wewnatrzgałkowej, oczy nie mają zdolności akomodacji, co to oznacza? Pacjent musi korzystać z okularów korekcyjnych, chcąc np. czytać książkę, czy pracować przed ekranem komputera. Stąd lepszym rozwiązaniem są nowoczesne soczewki z grupy premium (wieloogniskowe), które umożliwiają ostrość wzroku do dali, bliży i odległości pośredniej oraz jak już wspomnieliśmy, rezygnację ze szkieł korekcyjnych.
Soczewki wieloogniskowe świetnie zastępują zmętniałą naturalną soczewkę, umożliwiają nie tylko pozbycie się katarakty, ale też pozwalają odzyskać Pacjentowi pełen zakres widzenia. To nowoczesne soczewki, które poprawiają komfort codziennego życia i jak już wspomnieliśmy, pozwalają funkcjonować bez okularów korekcyjnych. Wadą soczewek może być wysoka cena i przeciwwskazania, takie jak zwyrodnienie barwnikowe siatkówki, choroba Stargardta. Zawodowi kierowcy nie są na ogół dobrymi kandydatami do stosowania wewnątrzgałkowych soczewek wieloogniskowych z uwagi na dysfotopsje występujące w warunkach zmierzchowych i nocnych.
Pierwszy zabieg wszczepienia soczewki wewnątrzgałkowej został przeprowadzony w 1949 roku przez angielskiego okulistę Harolda Ridley’a. Operacje zaćmy (fakoemulsyfikacje) są wykonywane w Polsce w trybie chirurgii jednego dnia (w miejscowym znieczuleniu) u setek tysięcy Pacjentów rocznie. W ramach ciekawostki warto dodać, iż W Polsce w 2018 roku wykonano ponad 328 000 zabiegów usunięcia zaćmy refundowanych przez NFZ. Na czym polega ten jakże popularny zabieg? Po usunięciu zmętniałej soczewki specjalista wprowadza do wnętrza oka sztuczną soczewkę wewnątrzgałkową (dokonując około dwumilimetrowego nacięcia), która rozprostowuje się wewnątrz torebki, pozostałej po usuniętej soczewce, przyjmując odpowiedni kształt. Procedura trwa około 20 minut. Należy podkreślić, iż podczas usuwania zaćmy lekarz wykonujący zabieg często dokonuje także korekcji:
Jeśli chcesz poddać się zabiegowi, który pozwoli Ci na uzyskanie lepszej jakości widzenia, umów się na konsultację w naszej klinice Optegra.
Źródła:
podyplomie.pl/okulistyka/35036,soczewki-typu-premium-dla-kogo-sa-przeznaczone-i-czy-sa-skuteczne [dostęp: 07.06.2023 r.]
To soczewki wewnątrzgałkowe o prostej budowie, które zapewniają ostre widzenie z jednej odległości (bliży lub dali), są stosowane podczas operacji zaćmy. Do często używanych produktów, które cieszą się pozytywnymi opiniami należą soczewki firmy Alcon, Zeiss.
Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Soczewki dobiera się indywidualnie w zależności od danego przypadku. Jeśli rozważasz poddanie się zabiegowi usuwania zaćmy, specjaliści kliniki Optegra chętnie odpowiedzą na Twoje pytania i pomogą w wyborze odpowiedniej soczewki wewnątrzgałkowej. Eksperci przeprowadzą też badania diagnostyczne, na których podstawie zaproponują Ci optymalną metodę leczenia katarakty.
Są to soczewki premium, dzięki którym chory widzi wyraźnie z każdej odległości. Jak podkreślają nasi doświadczeni specjaliści, soczewka multifokalna poprawia jakość widzenia w jednej, dwóch, jak i trzech odległościach:
Optegra