Równoczesna korekcja zaćmy i astygmatyzmu z użyciem torycznych soczewek wewnątrzgałkowych to bardzo popularna ścieżka leczenia wykorzystywana we współczesnej okulistyce. Soczewki toryczne to dobry wybór dla Pacjentów, którzy jednocześnie zmagają się z zaćmą (czyli kataraktą) i astygmatyzmem (inaczej niezbornością). Dowiedz się, na czym polega zabieg usunięcia zaćmy metodą fakoemulsyfikacji ze wszczepieniem soczewki torycznej. Sprawdź, jakie są zalety i wady tego rodzaju soczewek.
Na wstępie warto wyjaśnić, co to są soczewki toryczne. Otóż są to soczewki o określonym kształcie – przeciętego wzdłuż obwarzanka (tego typu figurę nazywamy torusem, stąd nazwa soczewka toryczna), które umożliwiają Pacjentowi korekcję niezborności rogówki, stanowiąc alternatywę dla okularów korekcyjnych. Mogą być wykonane z hydrożelu lub silikonu i hydrożelu. W przeciwieństwie do klasycznych soczewek sferycznych, użytkowanych przez osoby z wadą wzroku taką jak krótkowzroczność lub dalekowzroczność, toryczne soczewki kontaktowe nie mają formy przeciętej półkuli. Biorąc pod uwagę czas noszenia szkieł kontaktowych, możemy kupić soczewki kontaktowe toryczne dostępne w wersji:
Czy są kolorowe soczewki toryczne? Powoli na rynku pojawiają się soczewki kolorowe, które pozwalają zmienić barwę tęczówki oka. Pamiętajmy, że zanim zaczniemy nosić soczewki kontaktowe toryczne dla astygmatyków, powinniśmy skonsultować się z optometrystą lub lekarzem okulistą. Specjalista na podstawie odpowiednich badań dobierze soczewki o konkretnej konstrukcji i parametrach, które będą odpowiadały naszej wadzie wzroku. Natomiast nie zalecamy kupna soczewek kontaktowych w przypadkowym sklepie internetowym, gdyż może to przynieść więcej szkód niż pożytku. Źle dobrane soczewki na astygmatyzm mogą powodować:
Natomiast w dzisiejszym artykule skupimy się na specjalnych soczewkach torycznych – wewnątrzgałkowych (IOL), które są wszczepiane do torebki pozostałej po naturalnej soczewce oka, korygując astygmatyzm i zaćmę. Są to zwijalne jednoczęściowe soczewki grupy premium, które przywracają ostrość widzenia i sprawiają, że nie musimy już nosić okularów korekcyjnych ze szkłami cylindrycznymi (tzw. cylindrami). Oryginalne soczewki IOL charakteryzują się bardzo dobrym stopniem stabilności rotacyjnej soczewki w torbie, dając pożądane efekty refrakcyjne.
Należy podkreślić, iż operacja zaćmy z soczewką monofokalną toryczną zawsze poprzedza rozmowa kwalifikacyjna z lekarzem chirurgiem, który na podstawie szczegółowego wywiadu medycznego, odpowiednich badań, i oceny stanu zdrowia Pacjenta podejmuje decyzję o kwalifikacji do zabiegu. Bardzo ważna jest pogłębiona diagnostyka przed operacją.
Na czym polega zabieg usuwania zaćmy z użyciem soczewek dla astygmatyków? Chirurg wykonuje małe cięcie na rogówce i przeprowadza fakoemulsyfikację. Następnie soczewki toryczne stosowane u pacjentów poddających się operacji usunięcia zaćmy są wprowadzane w miejsce zmętniałej soczewki własnej (po wcześniejszym zastosowaniu kropli o działaniu znieczulającym). Cała procedura trwa około 30 minut i nie wymaga szczególnej rekonwalescencji ze strony Pacjenta.
Na wynik refrakcji pooperacyjnej wpływa m.in. precyzyjne ustawienie soczewki torycznej w odpowiedniej osi, dlatego tak ważne są tutaj wysokie umiejętności i doświadczenie lekarza przeprowadzającego zabieg. Na skuteczność tej metody duży wpływ ma także poprawne wyliczenie mocy soczewki wewnątrzgałkowej.
Astygmatyzm powoduje rozmycie i zniekształcenie obrazu, w znacznym stopniu upośledzając codzienne funkcjonowanie chorego. Astygmatyk widzi świat jakby za mgłą, z rozmytymi konturami, linie proste sprawiają wrażenie krzywych. Brak podjęcia korygowania astygmatyzmu może powodować dolegliwości bólowe głowy, zmęczenie, zmusza do ciągłego mrużenia oczu. Jak pokazuje praktyka lekarska, około 35-46% Pacjentów, którzy zgłaszają się na operację usunięcia katarakty, ma współistniejący astygmatyzm. Na szczęście współczesna okulistyka oferuje chorym nowoczesne i bezpieczne rozwiązanie, jakim są soczewki toryczne przeznaczone dla osób zmagających się z tą chorobą oczu i wadą wzroku.
Czy soczewki toryczne mają jakieś wady? Jeśli chodzi o soczewki wewnątrzgałkowe, nie mogą być wszczepione u każdego Pacjenta. Przeciwwskazaniem do zastosowania soczewki torycznej IOL jest np. zespół pseudoeksfoliacji i pourazowe uszkodzenie obwódki rzęskowej. Jakie są zalety soczewek torycznych? Jak już wspomnieliśmy wcześniej, soczewki toryczne umożliwiają skuteczne leczenie zaćmy z korekcją astygmatyzmu, uniezależniając Pacjenta od noszenia okularów. Dzięki zastosowaniu miejscowego znieczulenia soczewki monofoklane są implementowane na powierzchni oka w bezbolesny sposób. Pacjent nie musi więc obawiać się bólu w trakcie zabiegu. Jeśli jesteś zainteresowany tego typu procedurą, zapraszamy do naszej kliniki Optegra.
Źródła:
swiatlekarza.pl/toryczne-soczewki-wewnatrzgalkowe-alternatywa-dla-pacjentow-z-zacma-i-astygmatyzmem-rogowkowym/ [dostęp: 07.06.2023 r.]
Otóż sferyczne soczewki kontaktowe są dedykowane dla krótkowidzów i dalekowidzów. Z kolei soczewki toryczne są przeznaczone do korekcji astygmatyzmu (niezborności). Więcej informacji na ten temat mogą udzielić Ci nasi wykwalifikowani i doświadczeni specjaliści.
Tak, zabieg usunięcia zaćmy i astygmatyzmu cechuje się wysokim profilem bezpieczeństwa, dzięki użyciu środka o miejscowym działaniu znieczulającym Pacjent pozostaje przytomny podczas operacji.
Zastanawiasz się, ile kosztują soczewki toryczne? Wszystko zależy od rodzaju soczewek. Przykładowo, jednodniowe soczewki toryczne to wydatek około 100 zł (30 sztuk). Miesięczne soczewki kontaktowe na astygmatyzm kosztują około 130 złotych. Szczegółowe informacje na temat cen soczewek torycznych wewnątrzgałkowych mogą przekazać Ci eksperci z naszej kliniki Optegra.
Optegra