Soczewki fakijne zwykle są wszczepiane do gałki ocznej w celu korekcji wad wzroku u Pacjentów, którzy nie kwalifikują się zabiegu laserowego (LKW) i jednocześnie nie chcą już nosić okularów. Są często implementowane osobom z krótkowzrocznością i dalekowzrocznością, znacznie poprawiając jakość ich codziennego życia. W odróżnieniu od soczewek kontaktowych soczewki wewnątrzgałkowe są umieszczane w oku na stałe. Rozważasz to, czy wszczepić soczewki fakijne? Wady i zalety tej metody korekcji wzroku omówimy szerzej w artykule.
Istnieje szereg korzyści, jakie niesie zastosowanie soczewek fakijnych:
Implantacja soczewek fakijnych to częsta alternatywa dla laserowej korekcji wzroku, idealne rozwiązanie dla osób, które nie mogą z niej skorzystać. Poprawa widzenia jest niemal natychmiastowa!
Jeżeli soczewki fakijne zostaną wszczepione zbyt blisko naturalnej soczewki Pacjenta, może dojść do pewnych powikłań, takich jak np.:
Inne wady to:
Inną wadą soczewek fakijnych jest to, że nie znajdują zastosowania przy korygowaniu starczowzroczności.
Osoby rozważające różne opcje korekcji wad wzroku, m.in. soczewki fakijne, muszą mieć świadomość, że powikłania zawsze mogą się zdarzyć. Konsultacja z lekarzem zawsze pomoże w podjęciu właściwej decyzji.
Podstawowymi wskazaniami do zabiegu wszczepienia soczewek fakijnych jest duża wada refrakcji, taka jak krótkowzroczność, nadwzroczność i / lub astygmatyzm – w przypadku, gdy Pacjent nie kwalifikuje się do laserowej korekcji wzroku. Implantację soczewki fakijnej przeprowadza się u osób w grupie wiekowej 21-60 lat.
Oczywiście zabieg poprzedza wizyta kwalifikująca, w trakcie której lekarz przedstawia wskazania, czynniki wykluczające, ocenia problem okulistyczny i robi szczegółowe badania diagnostyczne. Aby móc poddać się tej procedurze medycznej, Twoja wada wzroku musi być stabilna od co najmniej roku.
Po zabiegu należy przestrzegać zaleceń lekarza i stawiać się na wyznaczone wizyty kontrolne.
Najpierw odbywa się wizyta kwalifikacyjna, która trwa 2-3 godziny. Procedurę poprzedza szczegółowy wywiad medyczny i szereg badań diagnostycznych, w tym m.in.:
Jeśli chodzi o sam zabieg, najpierw lekarz aplikuje specjalne krople do oczu o działaniu znieczulającym, a następnie umieszcza soczewkę fakijną pomiędzy tęczówką a naturalną soczewką oka.
Jakie są ewentualne przeciwwskazania do zastosowania soczewek fakijnych? Zabieg nie może być przeprowadzony u Pacjentów, u których występują różne choroby oczu, takie, jak:
Do czynników wykluczających możliwość poprawy wzroku tą metodą należy również:
Podsumowując, jeśli nie możesz poddać się laserowej korekcji wady refrakcji, warto rozważyć soczewki fakijne. Wady i zalety tego typu rozwiązania skonsultowane z lekarzem specjalistą pozwolą Ci podjąć świadomy wybór. Implementacja sztucznej soczewki wewnątrzgałkowej poprawia ostrość widzenia, dając efekt niemal od razu i pozwala pozbyć się dyskomfortu związanego z noszeniem okularów. To nowoczesna i bezpieczna metoda stosowana powszechnie w okulistyce, która nie wiąże się z wysokim ryzykiem powikłań pozabiegowych.
Soczewki fakijne są produkowane z przebadanego i unikatowego surowca, który jest bardzo dobrze tolerowany przez oko ludzkie. Powikłania pozabiegowe zdarzają się bardzo rzadko, dlatego uznaje się tę procedurę za bezpieczną dla Pacjenta. Wszczepienie soczewki wewnątrzgałkowej poprzedzają badania diagnostyczne, zabieg wykonuje doświadczony lekarz, który specjalizuje się w chirurgii refrakcyjnej. Jesteś zainteresowany tą metodą usuwania wad refrakcji? Zapraszamy serdecznie do wizyty w naszej klinice – nasi specjaliści odpowiedzą na każde Twoje pytanie.
Chcesz dowiedzieć się, jaka jest cena zabiegu wszczepienia soczewki fakijnej? W zależności od różnych czynników koszt tej procedury medycznej waha się od 8500 do około 11500 złotych. Wiedz, że oferujemy możliwość płatności w dogodnych ratach. Jeśli chcesz sprawdzić, czy kwalifikujesz się do tego zabiegu, zarezerwuj termin konsultacji z jednym z naszych specjalistów.
Wiele osób nie decyduje się na korekcję wzroku nowoczesnymi metodami z obawy przed bólem. Zupełnie niesłusznie! Wszczepienie soczewek fakijnych (podobnie jak laserowa korekcja wzroku) nie jest bolesną procedurą medyczną, ponieważ w trosce o Twój komfort lekarz zawsze stosuje znieczulenie miejscowe. Cierpisz z powodu wady refrakcji lub choroby oczu i potrzebujesz specjalistycznej pomocy? Zapraszamy do wizyty w naszej klinice Optegra. Przeprowadzimy dokładne rozpoznanie i przygotujemy plan leczenia, dzięki któremu odzyskasz komfort widzenia!
Źródła:
Optegra