Skrzydlik (łac. pterygium) to niewielka zmiana chorobowa, która obejmuje spojówkę gałkową. Kształtem przypomina skrzydła owada, stąd jej nazwa. U części Pacjentów skrzydlik oka powoduje uczucie dyskomfortu, światłowstręt i chwilowe zaburzenia ostrości widzenia. Ten problem okulistyczny dotyczy również Ciebie i zastanawiasz się, jak powstaje skrzydlik? Poznaj przyczyny, objawy i metody leczenia skrzydlika w oku. Dowiedz się, jak może pomóc Ci lekarz okulista i pozbądź się niechcianej narośli na oku!
Jesteś ciekawy, jaka jest częstotliwość występowania skrzydlika oka w naszym kraju? Problem ten dotyczy mniej niż 2% Polaków (częściej jest diagnozowany u Pacjentów płci męskiej). Ta łagodna narośl rozwija się na skutek wrastania tkanki włóknisto-naczyniowej w rogówkę. Etiologia skrzydlika nie jest do końca znana. Specjaliści podejrzewają, że skrzydlik powstaje na skutek połączenia czynników środowiskowych z czynnikami uwarunkowanymi genetycznie.
Czynnikiem predysponującym do rozwoju skrzydlika gałki ocznej jest:
Warto wspomnieć, że ta zwyrodnieniowa spojówka gałkowa może obejmować jedno oko lub oboje oczu. Wyróżniamy kilka rodzajów tej choroby, w tym:
Skrzydlik oka może rozciągać się od przynosowego kąta szpary powieki, nachodząc nawet na rogówkę. Zmiana ta, obejmując rogówkę oka, stopniowo włóknieje, co z czasem powoduje szereg uciążliwych objawów. Trójkątny fałd spojówki i tkanki włóknisto-naczyniowej wrastającej w rogówkę może prowadzić do:
Warto podkreślić, iż skrzydlik oka może uszkodzić rogówkę, powodując jej bliznowacenie. Tak więc, jeśli zauważysz niepokojące zmiany w wyglądzie rogówki, nie zwlekaj i jak najszybciej skonsultuj się z lekarzem okulistą. Specjalista może ustalić rozpoznanie na podstawie wywiadu medycznego i badania w lampie szczelinowej. Co ciekawe skrzydlik jest częściej diagnozowany u Pacjentów żyjących w ciepłym klimacie, którzy spędzają dużo czasu na świeżym powietrzu.
W leczeniu skrzydlika oka w zależności od indywidualnego przypadku lekarz może wdrożyć leczenie zachowawcze lub też operacyjne. Część Pacjentów chce usunąć skrzydlika oka ze względów czysto estetycznych, gdyż dla nich narośl powoduje kompleksy w życiu codziennym. U Pacjentów z nawracającymi stanami zapalnymi oka zwykle aplikuje się specjalne krople nawilżające, NLPZ i maści z kortykosteroidami. Osoby ze zdiagnozowanym skrzydlikiem powinny unikać nadmiernej ekspozycji oka na promienie słoneczne i przed wyjście z domu zakładać okulary przeciwsłoneczne.
Leczenie operacyjne skrzydlika jest wskazane szczególnie w przypadkach, gdy narośl szybko ulega powiększeniu, rozwija się w kierunku centrum rogówki lub Pacjent dodatkowo ma także astygmatyzm. Zabieg wykonywany jest w miejscowym znieczuleniu, polega na wycięciu zmiany i przeszczepie autologicznym spojówki. Drugą alternatywnie stosowaną techniką operacyjną jest przeszczep błony owodniowej. Decydując się na leczenie operacyjne, warto mieć świadomość, że ryzyko wznowy jest wysokie i sięga nawet 80%.
Po poddaniu się operacji zwyrodnieniowej spojówki gałkowej zalecane są częste kontrole okulistyczne.
Jakie działania profilaktyczne warto podjąć, by zminimalizować ryzyko nawrotu skrzydlika? Bardzo ważna jest ochrona oczu przed promieniowaniem ultrafioletowym tj.: noszenie okularów przeciwsłonecznych z dobrymi filtrami, nakrycia głowy osłaniające twarz przed wpływem słońca. Jeśli przebywasz w intensywnie zapylonym środowisku lub przebywasz na zewnątrz w wietrzny dzień, zawsze dbaj o ochronę oczu. Noś okulary ochronne podczas uprawiania różnych sportów takich jak np.: pływanie, żeglarstwo, narciarstwo.
Jeśli urósł Ci skrzydlik na oku i nie wiesz, jak dalej postępować, zapraszamy do wizyty w naszej klinice Optegra.
Zastanawiasz się, jak długo trwa zabieg chirurgiczny usunięcia skrzydlik oka? Około 20 minut nie jest to więc długotrwała procedura. Jeśli podejrzewasz u siebie chorobę oczu i chcesz skorzystać z kompleksowej diagnostyki, nie zwlekaj, umów się na wizytę w naszej klinice Optegra. Doświadczeni i kompetentni specjaliści wykonają szczegółowe badania, a następnie dobiorą optymalną metodę leczenia Twojego problemu okulistycznego.
Wszystko zależy od wielkości i stopnia zaawansowania zmian degeneracyjnych spojówki. Przykładowo w początkowym stadium tej choroby oczu wystarczające jest leczenie zachowawcze. Natomiast w bardziej zaawansowanych przypadkach optymalną drogą jest leczenie operacyjnie. Jeśli chcesz pozbyć się skrzydlika, pamiętaj, aby oddać się w ręce doświadczonych i wykwalifikowanych lekarzy.
Jako że rozrost włóknisto-naczyniowy spojówki gałkowej gałki ocznej może powodować bliznowacenie rogówki, powinien być skonsultowany z lekarzem. Warto wspomnieć, iż skrzydlik bywa mylony z zaćmą. Dlatego nigdy nie powinieneś bagatelizować zmian w wyglądzie rogówki. Jeśli chcesz poznać szczegóły odnośnie postępowania w przypadku podejrzenia skrzydlika lub innej choroby oczu, umów się na konsultację – nasi doświadczeni specjaliści przeprowadzą kompleksową diagnostykę.
Źródła:
Optegra