Ptoza – opadająca powieka jako skutek problemów ze wzrokiem?

7 kwietnia 2025

Ptoza oka (z łac. ptosis palpebrae), inaczej opadająca powieka, w zależności od danego przypadku może występować jednostronnie lub obustronnie, obniżając komfort funkcjonowania Pacjenta. Lekarz może zdiagnozować ptozę, gdy powieka przysłania już 2 mm tęczówki oka. Opadająca powieka górna ogranicza widzenie peryferyjne i często nie pozostaje bez wpływu na samoocenę. Zastanawiasz się, dlaczego tak się dzieje? Sprawdź, jakie są przyczyny ptozy. Przekonaj się, jakie problemy ze wzrokiem może powodować przysłonięcie źrenicy przez powiekę górną!

Co powoduje opadnięcie powieki? Przyczyny ptozy

Zanim dowiesz się, jak opadająca powieka może wpływać na wzrok, powinieneś uświadomić sobie potencjalne źródło tego defektu estetycznego i funkcjonalnego. Ptoza ma charakter nabyty lub wrodzony (nieprawidłowy rozwój mięśni dźwigacza powieki). U części Pacjentów opadająca powieka jest konsekwencją naturalnego procesu starzenia organizmu lub wynika z uwarunkowań genetycznych. U innych opadanie powieki może mieć związek z migracją toksyny botulinowej (jako skutek uboczny podania neurotoksyny). Pozostałe czynniki sprawcze ptozy oka to m.in.:

  • urazy mechaniczne,
  • nikotynizm,
  • blizny i obrzęki pooperacyjne,
  • choroby nowotworowe, 
  • guzy oczodołu,
  • uszkodzenie unerwienia gałek ocznych,
  • choroby autoimmunologiczne,
  • nawykowe tarcie oczu,
  • przewlekłe zapalenie oczu,
  • ekspozycja na toksyny,
  • długotrwałe używanie twardych soczewek kontaktowych.

Opadająca powieka u dzieci – jak ptoza wpływa na ich wzrok?

Ptoza u dziecka może powodować dysfunkcje wzroku, prowadzić do niedowidzenia, a w następstwie do trwałego zmniejszenia ostrości wzroku. Miej świadomość, że ptoza naraża dziecko na ostracyzm rówieśniczy i niezdrowe zainteresowanie otoczenia. Ta anomalia rozwojowa powiek dotyka 3-4% nowo narodzonych niemowląt. Opadająca powieka może też zaburzać prawidłowy rozwój odcinka szyjnego kręgosłupa. Stałe przekrzywianie głowy przez dziecko może powodować nieprzyjemne skurcze szyi. Co ciekawe, 10% przypadków ptoza jest dziedziczna.

Opadająca powieka górna (blepharoptosis) u dorosłych – skutki

Opadająca powieka to nie tylko defekt kosmetyczny, ale i funkcjonalny. Ptoza może prowadzić do problemów z prowadzeniem pojazdów mechanicznych, czytaniem i pisaniem. Pacjenci dotknięci tym problemem często skarżą się na zawężone pole widzenia i spadek ostrości wzroku. Trudności z widzeniem peryferyjnym zwiększają ryzyko wypadków. Wiedz, że obniżenie górnej powieki o zaledwie 2 mm może wiązać się z 20% utratą pola widzenia! 

Wskazania do zabiegu okuloplastycznego. Jak ustalić stopień opadania powieki?

Ptozę leczy się chirurgicznie i/lub wspomagająco farmakologicznie (niektóre choroby wywołujące opadanie powieki). Zabieg okuloplastyczny (chirurgiczną korekcję powiek) poprzedza szczegółowa diagnostyka. Jesteś ciekawy, jak lekarz ocenia funkcję dźwigacza powieki górnej? Specjalista sprawdza odległość między brzegiem powieki górnej a refleksem rogówkowym (MRD) – norma to: 4–4,5 mm oraz wysokość szpary powiekowej. W przypadku mężczyzn norma to: 7–10 mm, a w przypadku kobiet: 8–12 mm. Następnie okulista różnicuje stopień opadania, który może być:

  • łagodny (< 2 mm),
  • umiarkowany (< 3 mm),
  • ciężki (> 4 mm).

Istotną częścią badania jest także ocena czynności mięśnia dźwigacza powieki górnej i bruzdy powieki górnej, która zarazem stanowi dla lekarza punkt odniesienia podczas interwencji chirurgicznej. 

FAQ 

Tak, doświadczony lekarz może zniwelować ptozę oka, choć w niektórych przypadkach możliwe jest jedynie częściowe skorygowanie defektu. Miej świadomość, że opadająca powieka sama w sobie nie jest chorobą, ale może być jednym z objawów różnych schorzeń. Metoda usuwania ptozy zależy od jej przyczyny, stopnia zaawansowania (zakresu czynności mięśnia dźwigacza powieki górnej, szerokości szpary powiekowej itd.). Jeśli opadająca powieka ogranicza pole widzenia i upośledza Twoje codzienne życie, nie zwlekaj i zarezerwuj wizytę w Klinice Okulistycznej Optegra.

Najpierw powinieneś udać się do okulisty, który przeprowadzi odpowiednie badania diagnostyczne i w razie konieczności skieruje Cię do innych specjalistów np. neurologa, chirurga szczękowo-twarzowego, chirurga plastyka. Leczenie chirurgiczne ptozy jest wskazane, gdy w związku z częściowym przysłonięciem źrenicy przez powiekę, masz problemy w codziennym funkcjonowaniu. Sprawdź, czy kwalifikujesz się do zabiegu okuloplastycznego. Umów się na konsultację z naszymi specjalistami i skorzystaj z badań diagnostycznych już dziś!

Ptoza może być skutkiem chorób nowotworowych, autoimmunologicznych oraz przede wszystkim neurologicznych. Do zwężenia szpary powiekowej może doprowadzić uszkodzenie nerwu okoruchowego towarzyszące udarowi lub tętniakowi, miastenia, zespół Hornera oraz miopatie. Chcesz zniwelować opadnięcie powieki górnej i poznać przyczynę problemu? Umów się na wizytę u specjalisty i skorzystaj z kompleksowej diagnostyki w naszej klinice Optegra.

Źródła:

https://www.mp.pl/pacjent/okulistyka/chorobyoczu/chorobypowiekiukladulzowego/85466,opadniecie-powieki-ptoza [dostęp: 06.02.2025 r.]

https://przegladokulistyczny.pl/2024/01/04/opadanie-powiek [dostęp: 06.02.2025 r.]

więcej

Ptoza – opadająca powieka jako skutek problemów ze wzrokiem?

7 kwietnia 2025
Ptoza oka (z łac. ptosis palpebrae), inaczej opadająca powieka, w zależności od danego przypadku może występować jednostronnie lub obustronnie,...
więcej

Jak widzi osoba z zaćmą? Katarakta atakuje

7 kwietnia 2025
Zaćma to zmiana patologiczna w obrębie soczewki, która w zależności od stadium rozwoju prowadzi do częściowego lub całkowitego jej...
więcej

Zaćma pęczniejąca – rzadki, ale groźny typ zaćmy – przyczyny, objawy, leczenie

5 kwietnia 2025
Zaćma pęczniejąca (inaczej zaćma cukrzycowa) to poważna choroba oczu, która nie ujawnia się nagle, a rozwija latami. Ten typ...
więcej

Czy zaćma starcza to nieunikniony efekt starzenia? Jak opóźnić jej rozwój?

5 kwietnia 2025
Zaćma starcza to choroba oczu, która upośledza codzienne funkcjonowanie. Katarakta sprawia, że wykonywanie prostych dotąd czynności staje się dla...
więcej

Zaćma posterydowa – czy leki sterydowe mogą uszkodzić wzrok? Alternatywne metody leczenia chorób oczu

4 kwietnia 2025
Zaćma posterydowa to jeden z rzadziej diagnozowanych rodzajów zaćmy, jednak tak, jak każda inna postać katarakty, powoduje zmętnienie soczewki...