Jak chronić oczy w pracy przy monitorze? Wpływ komputera na wzrok

W obecnych czasach trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie bez komputera, tabletu czy smartfona. Korzystamy z nich nie tylko w pracy. Coraz więcej czasu przed ekranami spędzamy także w czasie wolnym. To wszystko powoduje, że nasze oczy stają się przeciążone, a coraz powszechniej zaczyna funkcjonować termin cyfrowego zmęczenia oczu. Jak sobie z nim radzić? Czy komputer psuje wzrok? Jak radzić sobie z bólem oczu od komputera? Odpowiedzi na te i inne pytania dotyczące wpływu komputera na nasz wzrok znajdziesz w tym artykule. Zapraszamy do lektury.

Długie godziny, jakie każdego dnia spędzamy przed ekranami negatywnie wpływają na nasz wzrok. Zmęczone oczy od komputera stają się podrażnione, zaczerwienione i bolą. Nierzadko pojawia się także uczucie suchości i pieczenie. To wszystko stopniowo prowadzi do gorszej ostrości widzenia. Takie zjawisko nazywamy cyfrowym zmęczeniem oczu. Jakie są jego najczęstsze przyczyny?

Cyfrowe zmęczenie wzroku – dlaczego oczy bolą od komputera?

Wpływ komputera na oczy objawia się cyfrowym zmęczeniem wzroku. Taki stan pojawia się po długim, nieprzerwanym patrzeniu na ekran: komputera, telewizora, smartfona czy tabletu. Jest związany z przeciążeniem mięśni rzęskowych, które odpowiadają za akomodację oka. Akomodacja to proces, który pozwala ostro i wyraźnie widzieć przedmioty, znajdujące się w różnych odległościach.

Ból oczu od komputera – najczęstsze przyczyny:

  • nieprzerwane i długie korzystanie z urządzeń cyfrowych;
  • zbyt duża jasność ekranów niedopasowana do oświetlenia w pomieszczeniu;
  • przyjmowanie niewłaściwej postawy podczas pracy przed ekranem;
  • skupienie i koncentracja wzroku na jednym punkcie przez długi czas.

Zmęczone oczy od komputera – objawy

O zmęczonych oczach można powiedzieć wówczas, gdy pojawiają się tak niepokojące objawy, jak:

  • niewyraźne widzenie;
  • zwiększona wrażliwość na światło;
  • pieczenie i swędzenie oczu;
  • zaczerwienienie gałki ocznej;
  • wrażenie suchości oraz piasku pod powiekami;
  • kłucie w oku, ból oka.

Czy komputer psuje wzrok: konsekwencje cyfrowego zmęczenia oczu

Komputer w znacznym stopniu wpływa na komfort widzenia. Zmęczenie oczu od komputera może powodować następujące konsekwencje dla zdrowia:

  • bóle głowy;
  • problemy z koncentracją;
  • ból kręgosłupa, który jest wynikiem przybliżania się do monitora i przyjmowania nieprawidłowej postawy;
  • bezsenność – niebieskie światło, emitowane przez ekrany hamuje wydzielanie melatoniny, czyli tzw. hormonu ciemności, który pełni istotną funkcję w zasypianiu;
  • wspomniane wyżej światło niebieskie może być również przyczyną obniżenia ostrości wzroku; uszkodzeń siatkówki lub zwyrodnień plamki żółtej.

Jak chronić oczy dzieci podczas pracy przy komputerze?

Czy komputer psuje wzrok dzieci? Odpowiedź na to pytanie będzie twierdząca, jeśli czas korzystania z urządzeń cyfrowych będzie nielimitowany. Oczy dzieci są szczególnie narażone na szkodliwe działanie światła niebieskiego, dlatego bardzo ważne jest kontrolowanie czasu, który spędzają przed ekranami. Światowe towarzystwa pediatryczne zalecają, by dzieci powyżej 3. roku życia korzystały z komputerów, tabletów czy smartfonów maksymalnie przez 30 minut dziennie. Młodsze dzieci w ogóle nie powinny mieć styczności z ekranami.

Jak chronić oczy przed komputerem?

Wykluczenie korzystania z urządzeń cyfrowych jest dziś niemal niemożliwe. Są one bowiem niezbędne do pracy, nauki, kontaktowania się z bliskimi czy choćby relaksowania się przy ulubionych filmach i serialach. Bardzo istotne jest jednak znalezienie umiaru w ich wykorzystywaniu. Poniżej przedstawiamy kilka sposobów, które pozwalają chronić wzrok podczas pracy przy komputerze i minimalizować skutki cyfrowego zmęczenia oczu.

Zmęczone oczy od komputera – rób przerwy!

Jak chronić oczy przed komputerem? Przede wszystkim pamiętaj o robieniu częstych przerw i zasadzie 20-20-20. Co ona oznacza? Regularnie co 20 minut należy oderwać wzrok od komputera, spojrzeć na obiekt, znajdujący się w odległości 20 stóp anglosaskich (około 6 metrów) i patrzeć na niego, licząc powoli, tak aby upłynęło 20 sekund. Obserwacja przedmiotów położonych w tej odległości powoduje wyłączenie akomodacji – wtedy mięśnie powinny się rozluźnić, a oczy odpoczną. Dobrze jest również spoglądać na zielone obiekty, np. pobliskie drzewa czy rośliny w pokoju. Patrzenie na kolor zielony świetnie stymuluje układ wzrokowy do rozluźnienia akomodacji – regularnie spoglądaj więc przez okno na okoliczną roślinność.

Można dołożyć do tego krótki spacer po biurze lub domu połączony z rozciągnięciem całego ciała. Pamiętaj jednak, by w czasie takich przerw naprawdę dać odpocząć oczom i nie sięgać po smartfon.

Zobacz też: Gimnastyka oczu

Ból oczu od komputera – zadbaj o właściwe oświetlenie

Aby skutecznie ochronić oczy przed komputerem, należy zapewnić sobie odpowiednie oświetlenie w pomieszczeniu do pracy i ustawić ekran na odpowiedniej wysokości. Aby było bezpiecznie i optymalnie dla oczu, ekran powinien znajdować się nieco poniżej linii wzroku. Zadbaj także o właściwe ustawienia jasności ekranu – światło emitowane przez komputer nie może być najjaśniejszym punktem w pokoju. Z drugiej strony – ekran nie powinien być też za ciemny. Pamiętaj, by na wszystkich urządzeniach elektronicznych ustawiać filtr światła niebieskiego, który będzie dodatkowo chronić Twoje oczy.

Ochrona oczu przed komputerem – okulary z powłoką antyrefleksyjną

Jeśli na co dzień korzystasz z okularów i dużo czasu spędzasz przed ekranami urządzeń cyfrowych, zapewne zastanawiasz się, jakie okulary do pracy przed komputerem wybrać. Najlepsze będą soczewki okularowe z ochroną przed światłem niebieskim. Świetnie sprawdzą się również podczas przebywania w biurze, gdzie dominuje sztuczne oświetlenie.

Możesz także pomyśleć o laserowej korekcji wzroku, dzięki której konieczność noszenia okularów ze szkłami korekcyjnymi lub soczewek kontaktowych odejdzie w zapomnienie. W takiej sytuacji warto jednak zainwestować w okulary do pracy przy komputerze – wówczas wybierz tzw. „zerówki” z powłoką antyrefleksyjną, która skutecznie wyeliminuje szkodliwe refleksy świetlne odbijające się od ekranu.

Zmęczone oczy od komputera – znajdź czas na mruganie

Kiedy skupiasz się na pracy przed komputerem mrugasz za rzadko. To sprawia, że Twoje oczy nie są wystarczająco nawilżone. Suchość powoduje podrażnienie, zaczerwienienie i pogorszenie widzenia. Dlatego postaraj się wprowadzić krótkie przerwy na mruganie. Aby dbać o wzrok przed monitorem, w miarę regularnie rób przerwy i staraj się wtedy świadomie mrugać– skup się tylko na tej czynności. Ta z pozoru prosta czynność to świetny sposób na ochronę oczu przed komputerem. Równie istotna jest odpowiednia wilgotność i temperatura w pomieszczeniu. Oczy „nie lubią” klimatyzacji, dlatego zwłaszcza w klimatyzowanych pomieszczeniach zadbaj o odpowiednie nawilżanie.

Wybierz większą czcionkę

Kolejnym sposobem, by dbać o wzrok przed monitorem jest praca na czcionce o odpowiedniej wielkości. Zbyt małe litery sprawiają, że bardziej wytężasz wzrok i przemęczasz oczy. Jeśli ją powiększysz – Twoje oczy odczują ulgę i będzie im łatwiej.

Cyfrowe zmęczenie oczu dla wielu z nas jest właściwie codziennością. Długie godziny spędzane przed ekranami rozmaitych urządzeń powodują, że nasze oczy są zmęczone i podrażnione. A taki dyskomfort przekłada się na samopoczucie i efektywność pracy. Jeśli uczucie cyfrowego zmęczenia oczu często Ci towarzyszy, a zaproponowane przez nas sposoby radzenia sobie z nim okażą się nieskuteczne – udaj się na wizytę do specjalisty. Chroń swoje oczy podczas pracy przy komputerze – one są przecież Twoim oknem na świat.

Bibliografia:
1. C. A. Bradford red. wyd. pol. Justyna Izdebska, Okulistyka. Podręcznik dla studentów, Wrocław 2006.
2. J. J. Kański, A. Bolton, Ilustrowane wykłady z okulistyki, Wrocław 2004.
3. Cyfrowe zmęczenie wzroku plagą współczesności, Puls Medycyny https://pulsmedycyny.pl/cyfrowe-zmeczenie-wzroku-plaga-wspolczesnosci-905402.
więcej

Nieleczony astygmatyzm – co może spowodować brak jego leczenia?

Astygmatyzm może pojawić się w każdym wieku, m.in. jako następstwo wypadku, choroby czy niewłaściwej higieny wzroku. Często jest uciążliwy...
więcej

Retinopatia nadciśnieniowa – jak wyglądają objawy i diagnostyka?

Nadciśnienie tętnicze należy do najgroźniejszych czynników wywołujących choroby układu sercowo-naczyniowego. Przy jego występowaniu może dochodzić do wielu powikłań, w...
więcej

Co to jest widzenie peryferyjne i czym się różni od widzenia tunelowego?

Problem występowania dolegliwości w obrębie zmysłu wzroku dotyka wielu ludzi na świecie. Jednym z poważnych zagadnień medycznych z tego...
więcej

Ile kosztuje wizyta u okulisty? Sprawdź cennik badań wzroku!

Wizyty u okulisty powinny być przeprowadzane regularnie, zwłaszcza jeżeli dana osoba boryka się z chorobą oczną lub z wadą...
więcej

Siatkówczak (retinoblastoma) – objawy i leczenie nowotworu dziecięcego

Siatkówczak to jedna z chorób wieku dziecięcego dotykająca jedno lub nawet dwoje oczu. Występuje najczęściej u dzieci poniżej 5....