Zaczerwienione, podrażnione oczy i łzawienie mogą być objawami zapalenia spojówek, które dotyka zarówno dzieci, jak i dorosłych. Jesteś ciekawy, jak wygląda wirusowe zapalenie spojówek oraz to o podłożu bakteryjnym i alergicznym? Dowiedz się więcej o najczęstszych przyczynach zapalenia spojówek i możliwym przebiegu tej choroby oczu. Sprawdź, jak poradzić sobie z zapaleniem oka i skorzystaj z pomocy lekarza okulisty.
Zapalenie spojówek to jedna z najczęstszych chorób oczu, która objawia się podrażnieniem i zaczerwienieniem narządu wzroku. Najczęstszym źródłem zakażenia jest kontakt z bakteriami i alergenami. Jakie inne czynniki mogą doprowadzić do rozwoju choroby? Oto możliwe przyczyny zapalenia spojówek u dzieci i dorosłych:
Charakterystycznym objawem zapalenia spojówek jest widoczne zaczerwienienie, łzawienie i dyskomfort spowodowany podrażnieniem spojówki. Można wyróżnić przewlekłe zapalenie spojówek – objawy są stosunkowo umiarkowane, ale utrzymują się przez dłuższy czas lub ostre zapalenie spojówek (o intensywnym przebiegu).
W przypadku bakteryjnego zapalenia spojówek typowym objawem jest wydzielina ropna świadcząca o infekcji o podłożu bakteryjnym. Dostrzegalny jest obrzęk powiek i sklejanie się ich brzegów. Możliwe jest również uczucie obcego ciała w oku i nadmierne łzawienie.
Bakteryjne zapalenie spojówek należy niezwłocznie udać się do lekarza okulisty. Pamiętaj, że to zapalenie spojówek jest zaraźliwe – należy unikać dotykania okolic oczu, by nie rozprzestrzeniać patogenów.
Wirusowe zapalenie spojówek często łączy się z przebyciem infekcji górnych dróg oddechowych – występuje zazwyczaj w trakcie lub po jej przebyciu. Inne możliwe przyczyny wirusowego zapalenia spojówek to wirus opryszczki lub wirus ospy wietrznej. Powszechne objawy tego rodzaju zapalenia to zaczerwienione oczy, obrzęk spojówek oraz znaczne ilości wodnistej wydzieliny z oczu. Początkowo choroba może dotykać jednego oka, a po kilku dniach objąć również drugie oko, należy niezwłocznie udać się do lekarza okulisty.
Ten rodzaj zapalenia spojówek jest spowodowany kontaktem z alergenem – sierścią zwierząt, kurzem, pyłkami roślin, składnikami kosmetyków. Objawy alergicznego zapalenia spojówek to przede wszystkim uciążliwe swędzenie oczu i nosa, nasilone łzawienie, przekrwienie oczu i obrzęk powiek. Może pojawić się również światłowstręt i gęsta wydzielina z oczu.
Najczęstszym sposobem leczenia zapalenia spojówek jest wybór odpowiednich kropli, maści lub zawiesin. Jeśli Twoje objawy są nieznaczne, możesz skorzystać z łagodzących, nawilżających kropli do oczu, które mają w swoim składzie wyciąg ze świetlika lekarskiego, hialuronian sodu, dekspantenol, ektoinę. Łagodzące, nawilżające i kojące działanie tych składników przyniesie ulgę podrażnionym, łzawiącym i zaczerwienionym oczom. W przypadku doskwierających objawów zapalenia spojówek należy udać się na wizytę do lekarza i skorzystać ze specjalistycznych preparatów.
Co pomaga na zapalenie spojówek o podłożu bakteryjnym? Dobrym wyborem są krople do oczu z antybiotykiem. Należy bezwzględnie przestrzegać zaleceń dotyczących kuracji – sposobu dawkowania i długości przyjmowania kropli do oczu lub maści z antybiotykiem.
Co na wirusowe zapalenie spojówek? W przebiegu wirusowego zapalenia spojówek najczęściej stosowane jest leczenie objawowe – podaje się sztuczne łzy, które łagodzą przebieg choroby. W przypadku wirusowego zapalenia spojówek spowodowanego wirusem opryszczki czy ospy wietrznej podaje się przeciwwirusowe krople do oczu.
Jak leczyć alergiczne zapalenie spojówek? Jeśli masz do czynienia z alergicznym zapaleniem spojówek, podstawą łagodzenia objawów jest ograniczenie kontaktu z alergenem. Często nie jest to możliwe, dlatego stosuje się przeciwalergiczne krople do oczu. W przypadku odczuwania większej ilości objawów alergii niezwiązanych tylko z narządem wzroku, warto skorzystać z konsultacji alergologicznej.
Ulgę w przykrych dolegliwościach związanych z zapaleniem spojówek może przynieść Ci przemywanie oczu solą fizjologiczną. Jeśli chcesz zdiagnozować swój problem okulistyczny, umów się na wizytę w naszej klinice Optegra.
Jednymi z pierwszych objawów zapalenia spojówek jest pieczenie, zaczerwienienie i łzawienie oczu. Pojawia się też ropna wydzielina, która powoduje sklejenie brzegów powiek rano, po przebudzeniu. Jeśli chcesz sprawdzić, czy nie masz zapalenia spojówek, zarezerwuj termin konsultacji.
Zapalenie spojówek ma charakter samoograniczający. W zależności od czynnika, jaki wywołał tę chorobę oczu, stan zapalny może utrzymywać się od kilku dni do kilku tygodni lub nawet miesięcy (bakteryjne zapalenie spojówek trwa dłużej niż wirusowe).
Źródła:
https://www.mp.pl/pacjent/okulistyka/chorobyoczu/chorobyspojowki/83224,zapalenie-spojowek-u-doroslych [dostęp 05.10.2023 r.]
Optegra