Ortoptysta (inaczej ortoptyk) pomaga Pacjentom z chorobą zezową, ambliopią i nie tylko. Prowadzi terapie wizualne i współpracuje z okulistami, optometrystami i innymi ekspertami zajmującymi się narządem wzroku. Masz problemy z widzeniem i chcesz sprawdzić stan oczu, ale nie wiesz, do jakiego specjalisty się udać? Dowiedz się, kim jest ortoptysta i kiedy warto go odwiedzić. Sprawdź, ile trwa i jak przebiega badanie ortoptyczne w gabinecie specjalisty.
Ortoptysta to specjalista, którego przedmiotem zainteresowań są zaburzenia widzenia obuocznego i niedowidzenia (ortoptyk zajmuje się ich diagnostyką i leczeniem). Prowadzi ćwiczenia ortoptyczne w niedowidzeniu, zezie oraz innych zaburzeniach narządu wzroku. Upraszczając, jest to rehabilitant narządu wzroku, który pomaga dorosłym, jak i dzieciom. Początkowo rehabilitacja wzroku odbywa się jedynie w gabinecie ortoptysty – z czasem Pacjent uczy się wykonywać ćwiczenia samodzielnie, w domu i pojawia się u specjalisty tylko na wizyty kontrolne w ustalonym terminie. Celem ćwiczeń jest poprawa zdolności do współpracy mięśni oczu i koordynacji ruchów gałek ocznych.
Ortoptysta pomaga też w doborze okularów lub soczewek kontaktowych. Wiedz jednak, że nie jest on lekarzem, aby zostać ortoptykiem i móc pracować w zawodzie, wystarczy ukończyć odpowiednią szkołę policealną (by zajmować się ortoptyką, nie trzeba być absolwentem studiów medycznych).
Zastanawiasz się, czym różni się ortoptysta od optometrysty? Są to zawody medyczne, które wspierają pracę lekarzy okulistów. Ten pierwszy specjalizuje się w diagnozowaniu i leczeniu zeza, problemów z widzeniem dotyczących ruchu gałek ocznych. Sprawdza ustawienie oczu, ruchomość, akomodację, przygotowuje indywidualny program terapii ortoptycznej. Z kolei specjalista w zakresie optometrii, zajmuje się głównie diagnostyką wad refrakcji, ich korekcją okularową oraz soczewkową. Jeśli chcesz pracować w zawodzie optometrysty, nie wystarczy studium policealne, musisz posiadać wykształcenie wyższe. W przypadku tej profesji konieczne są studia magisterskie. Musisz uzyskać tytuł magistra z zakresu optometrii.
Wiedz, że ortoptysta podobnie, jak optometrysta nie ma uprawnień do wystawiania recept na leki.
Jakie nieprawidłowości narządu wzroku diagnozuje i leczy ortoptysta? Kiedy warto go odwiedzić? Warto umówić się na konsultację z tym specjalistą np. jeśli dziecko na trudności z czytaniem i pisaniem. Ortoptysta zajmuje się badaniami, diagnostyką i leczeniem zeza. Specjalista oferuje Pacjentom w różnym wieku rehabilitację zaburzeń widzenia (szczególnie tych związanych z ruchem oczu oraz pracą obu gałek ocznych), dzięki której mogą oni poprawić jakość codziennego funkcjonowania.
Wizytę rozpoczyna wywiad medyczny. Badanie ortoptyczne ocenia różne parametry wzrokowe, jest całkowicie bezbolesne i trwa 20-40 minut. Ortoptysta może korzystać z szerokiego wachlarza narzędzi diagnostycznych. W zależności od danego przypadku przeprowadza:
Specjalista ten dobiera też dla Pacjentów indywidualnie ćwiczenia ortoptyczne.
Nie, ortoptysta nie jest lekarzem okulistą. Jakie są więc jego kwalifikacje zawodowe? Jeśli chcesz zostać ortoptykiem, musisz ukończyć szkołę policealną na kierunku: ortoptyka i zdać egzamin zawodowy. By uzyskać średnie wykształcenie medyczne, musisz kontynuować naukę przez co najmniej dwa lata i odbyć praktyki zawodowe.
Cena badania ortoptycznego dzieci i dorosłych różni się w zależności od cennika kliniki okulistycznej. Uśredniając, wizyta u dyplomowanego ortoptysty, to wydatek rzędu 100-250 złotych. Masz dodatkowe pytania dotyczące terapii ortoptycznej? Nasi doświadczeni eksperci z chęcią odpowiedzą na każde Twoje pytania i rozwiążą problemy ze wzrokiem.
Wizyta u ortoptyka nie wymaga skierowania, gdyż jak już wspomnieliśmy, nie jest on lekarzem. Nie musisz też w żaden szczególny sposób przygotowywać się do badania ortoptycznego. Szukasz specjalisty w dziedzinie ortoptyki lub optometrii? Zapraszamy serdecznie do naszej kliniki okulistycznej. Nie zwleka i umów się na wizytę, zanim dojdzie do pogłębienia wad wzroku lub innych nieprawidłowości oczu.
Źródła:
[dostęp: 05.08.2024 r.]
https://podyplomie.pl/okulistyka/38666,ortoptyka-zastosowanie-toksyny-botulinowej-i-bupiwakainy-w-leczeniu-roznych-typow-zeza
Optegra