Ortokorekcja to jedna z alternatyw dla laserowej korekcji wzroku. Współczesna okulistyka sprawia, że niektóre wady refrakcji możesz skorygować w niechirurgiczny i nieinwazyjny sposób na przykład dzięki tzw. ortosoczewkom. Zapewniają one ostrość widzenia w ciągu dnia, mimo że są zakładane jedynie na noc. Sprawdź, jakie są zalety noszenia gazoprzepuszczalnych soczewek na noc i poznaj przeciwwskazania.
Ortokorekcja to jedna z niechirurgicznych metod korekcji krótkowzroczności i niewielkiego astygmatyzmu. Na czym polega? Zakładasz ortosoczewki na noc, podczas snu zmieniają one kształt rogówki Pacjenta – w ciągu dnia widzisz wyraźnie i nie musisz korzystać ze standardowych miękkich soczewek kontaktowych ani okularów korekcyjnych.
Dzięki ortosoczewkom rogówka jest tymczasowo zmodyfikowana. Wiedz, że ortokorekcja nie przywraca ostrości wzroku na stałe. Jeśli przestaniesz używać soczewek ortokorekcyjnych na noc, wada wzroku powróci (z czasem rogówka odzyska pierwotny kształt). Dzięki ortokorekcji lekarz okulista może też spowolnić pogłębianie wady wzroku u dzieci i młodzieży w wieku 10-18 lat. Soczewki te są dobieranie indywidualnie dla każdego Pacjenta na podstawie szeregu badań, takich jak np.:
Wiedz, że jeśli zdecydujesz się na tego typu twarde soczewki, w trosce o zdrowie oczu, co 3-6 miesięcy musisz stawiać się na wizytach kontrolnych. Dzięki ortosoczewkom można korygować krótkowzroczność do minus 5,00 dioptrii. Jeśli chodzi o astygmatyzm, soczewki na noc korygują astygmatyzm do mocy 2,00 dioptrii.
Dla kogo dedykowane jest niechirurgiczne leczenie wad wzroku? Soczewki ortokorekcyjne są wygodnym rozwiązaniem szczególnie w przypadku najmłodszych Pacjentów, u których nie można przeprowadzić np. laserowej korekcji wzroku. Stosowanie ortosoczewek nocą sprawia, że dziecko nie musi korzystać z korekcji soczewkowej ani okularowej w ciągu dnia (osiągasz pełną ostrość widzenia na 16-18 godzin). Poza tym soczewki ortorekcyjne mogą spowalniać pogłębianie wady refrakcji u dzieci krótkowzrocznych. Soczewki stosowane na noc są też dobrym rozwiązaniem dla osób aktywnych sportowo, a także tych pracujących w zapylonych lub klimatyzowanych pomieszczeniach.
Zastanawiasz się, jaka jest orientacyjna cena soczewek ortokorekcyjnych do stosowania na noc? W zależności od producenta koszt soczewek na oboje oczu to 2300-2800 złotych. Wiedz, że para ortosoczewek starcza na rok, maksymalnie dwa lata użytkowania.
Jakie są przeciwwskazania do soczewek ortorekcyjnych? Głównymi czynnikami wykluczającymi są:
Przeciwwskazaniem jest także nieodpowiedni wiek Pacjenta i zbyt płaska lub nadmiernie wypukła rogówka. Warto zaznaczyć, że ortokorekcja nie wchodzi w pakiet usług naszej kliniki okulistycznej Optegra.
Odpowiednio dobrane soczewki ortokorekcyjne są bezpieczne dla zdrowia oczu. Pamiętaj, aby zakładać je tylko na noc i ściągać tuż po przebudzeniu. Bardzo ważna jest też systematyczna pielęgnacja tego typu soczewek (dezynfekując je po każdej nocy, zmniejszasz ryzyko infekcji oczu). Jeśli chcesz sprawdzić, jaka metoda korekcji wzroku będzie optymalnym rozwiązaniem właśnie dla Ciebie, nie czekaj i skorzystaj z konsultacji z lekarzem okulistą. Specjalista na podstawie odpowiedniej diagnostyki dobierze najlepszą metodę korekcji wady wzroku.
Jak już wspomnieliśmy wcześniej, ortokorekcja to metoda, z której mogą skorzystać Pacjenci z krótkowzrocznością do minus 5 dioptrii i niewielkim astygmatyzmem do 2,0 dioptrii. Masz poważniejszą wadę refrakcji i chcesz uwolnić się od noszenia soczewek kontaktowych lub okularów? Sprawdź, czy kwalifikujesz się do laserowej korekcji wzroku. Umów się na wstępną konsultację z doświadczonymi specjalistami naszej kliniki Optegra. Skorzystaj z kompleksowych badań diagnostycznych i ustal dogodny termin laserowej korekcji wzroku najlepszą dla Ciebie techniką!
Nie, proces ortokorekcji jest u każdego Pacjenta całkowicie odwracalny. Co to oznacza? Jeżeli zrezygnujesz z noszenia gazoprzepuszczalnych soczewek na noc, po krótkim czasie nieostre widzenie powróci. Jeśli zależy Ci na trwałej korekcji wzroku, zastanów się nad zabiegiem okulistycznym takim jak laserowa korekcja wad wzroku.
Źródła:
[05.08.2024 r.]
https://www.mp.pl/pacjent/okulistyka/wywiady/295450,wytyczne-dla-lepszego-wyboru
Optegra