Zez (łac. strabismus), czyli nierównoległe ustawienie gałek ocznych to problem okulistyczny, który wbrew pozorom nie dotyczy jedynie dzieci, ale i dorosłych Pacjentów (4% dorosłej populacji), jest przyczyną kompleksów i obniża jakość ich codziennego funkcjonowania. Ciekawi Cię operacja zeza u dorosłych? Gdzie najlepiej wykonać tego typu procedurę? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w dalszej części naszego artykułu.
Jak już wspomnieliśmy na wstępie, zez jest chorobą oczu związaną z nieprawidłowym ustawieniem gałek ocznych – może dotyczyć jednego lub obu oczu, zaburzając widzenie, i rozwinąć się w każdym wieku. Skąd bierze się zez u osób dorosłych? Może mieć on bardzo różne przyczyny. Niekiedy schorzenie to ma charakter idiopatyczny lub powstaje jako skutek nieefektywnego leczenia zeza w okresie dzieciństwa. Zez może być również objawem chorób ośrodkowego układu nerwowego. Inne potencjalne czynniki sprawcze choroby zezowej to m.in.:
W przypadku Pacjentów dorosłych leczenie zeza polega na przeprowadzeniu zabiegu operacyjnego przez doświadczonego lekarza chirurga, który w zależności od danego przypadku wzmacnia lub osłabia mięśnie poruszające gałką oczną. Zastanawiasz się, czy chirurgiczne leczenie zeza jest bolesną procedurą? Nie, leczenie operacyjne mięśni gałkoruchowych nie powoduje dolegliwości bólowych, ponieważ podczas zabiegu Pacjent otrzymuje znieczulenie ogólne. Warto wspomnieć, że w skomplikowanych przypadkach specjalista zakłada specjalne szwy regulowane.
U osób, które nie chcą lub nie mogą poddać się leczeniu operacyjnemu zeza, niekiedy zaleca się wypróbowanie terapii z zastosowaniem toksyny botulinowej. Zabieg polega na iniekcjach preparatu z botoksem bezpośrednio do mięśnia gałkoruchowego, co powoduje osłabienie zbyt silnie działającego mięśnia (ta procedura również jest przeprowadzana w znieczuleniu miejscowym). Warto jednak mieć świadomość, że jego rezultaty utrzymują się zaledwie kilka miesięcy.
Operacja trwa około 1-2 godzin i jest wykonywana w ramach tzw. chirurgii jednego dnia (nie wymaga hospitalizacji). Gojenie się rany po operacji zeza trwa kilka tygodni (rekonwalescencja zajmuje Pacjentowi około 5-6 tygodni, w tym czasie należy prowadzić tzw. spokojny tryb życia, unikać intensywnego wysiłku). Interesuje Cię operacja zeza u dorosłych? Gdzie najlepiej wykonać tę procedurę? Możesz poddać się zabiegowi w jednej z naszych klinik okulistycznych!
Operację zeza zawsze poprzedza wizyta kwalifikująca, w trakcie której omawiane są podstawowe czynniki wykluczające. Głównymi przeciwwskazaniami do korekty zeza u dorosłych Pacjentów jest:
Operacja zeza (jednooczna) to wydatek rzędu około 5000 złotych. Z kolei cena operacji zeza obuocznego wynosi około 6000-8000 złotych. Gdzie warto poddać się zabiegowi? Tego typu usługi świadczy m.in. nasza klinika Optegra (oddziały we Wrocławiu i Poznaniu). Dysponujemy wykwalifikowanym i kompetentnym personelem medycznym oraz kadrą znakomitych specjalistów w dziedzinie strabologii. Zapraszamy do kontaktu poprzez formularz lub telefonicznie.
Nie da się ukryć, że operacja zeza u dorosłych osób jest znacznie bardziej skomplikowana niż u dzieci. Decyzję o zabiegu zawsze podejmuje lekarz po wcześniejszej konsultacji z Pacjentem i przeprowadzeniu szeregu szczegółowych badań. Chcesz sprawdzić, czy kwalifikujesz się do procedury chirurgicznej? Umów wizytę w naszej renomowanej klinice Optegra.
Leczenie operacyjne zeza może wymagać przeprowadzenia więcej niż jednego zabiegu. U Pacjentów z zezem pionowym i skośnym problem może powrócić, warto mieć tego świadomość.
Podobnie jak w przypadku zaćmy, leczenie operacyjne zeza nie wymaga hospitalizacji. Pacjent jest wypisywany do domu jeszcze tego samego dnia. Zmagasz się z chorobą zezową i chcesz zadbać o narząd wzroku? Umów się na konsultację – nasi doświadczeni specjaliści zaoferują Ci diagnostykę z użyciem nowoczesnego sprzętu medycznego.
Źródła:
Optegra