Okulary przeciwsłoneczne dla osób z wadą wzroku – jak je dobrać?

Jesteś krótkowidzem, dalekowidzem lub masz astygmatyzm? Pamiętaj, by w słoneczne dni (a zwłaszcza latem) chronić swoje oczy przed szkodliwym promieniowaniem UV. Warto zatem zaopatrzyć się w okulary przeciwsłoneczne. Dlaczego jest to takie ważne i jakie modele powinny wybrać osoby z wadą wzroku?

Okulary przeciwsłoneczne dla osób z wadą wzroku – jak rozwiązać dylemat?

Kiedy wielkimi krokami zbliża się lato, osoby z wadą wzroku często mają dylemat – z jednej strony konieczne jest noszenie okularów korekcyjnych, z drugiej, niezbędne okazują się okulary przeciwsłoneczne, które właściwie ochronią oczy przed promieniami UV. Do wyboru masz kilka rozwiązań.

  1. Nosić soczewki kontaktowe w duecie z ulubioną parą okularów przeciwsłonecznych.
  2. Zainwestować w okulary przeciwsłoneczne ze szkłami korekcyjnymi.
  3. Zainwestować w przyciemniane okulary ze szkłami korekcyjnymi, czyli tzw. fotochromy.
  4. Raz na zawsze pozbyć się problemu, rozważyć laserową korekcję wzroku i zapomnieć o jakichkolwiek ograniczeniach. Bez wątpienia to najwygodniejsza opcja, która pozwoli Ci cieszyć się nową jakością życia. Sporty wodne czy praca w wymarzonym zawodzie mogą być na wyciągnięcie Twoich rąk. W tym przypadku również będziesz mógł zainwestować w kilka modeli okularów przeciwsłonecznych i zapomnieć o potrzebie kupowania soczewek czy płacenia za wariant ze szkłami korekcyjnymi.

Okulary przeciwsłoneczne a wada wzroku – kiedy i dlaczego należy chronić oczy?

O oczy należy dbać każdego dnia. Wbrew pozorom, okulary przeciwsłoneczne przydadzą się nie tylko latem, ale przez cały rok. Zimowe promienie słoneczne są bowiem tak samo szkodliwe dla oczu jak te, na które jesteśmy narażeni w sezonie wakacyjnym. Nie zapominaj o nich wychodząc z domu – bez względu na aktualną porę roku. Odpowiednie modele chronią oczy przed szkodliwym promieniowaniem UV, a do tego stanowią ważną część w profilaktyce zachorowań na niektóre choroby oczu. Zbyt mocne i drażniące światło w połączeniu z promieniami UVA, UVB oraz światłem niebieskim (emitowanym choćby przez telewizory, ekrany komputerów czy smartfony) negatywnie wpływają na oczy.

Pamiętaj, że zwłaszcza po zabiegu usunięcia zaćmy konieczne jest używanie okularów przeciwsłonecznych z filtrem także w pochmurne dni, ponieważ wówczas oczy są szczególnie wrażliwe na ostre światło.

Okulary przeszkadzają Ci w codziennych czynnościach?

Okulary z UV – tanie nie znaczy dobre

Promieniowanie UV ma swoje zalety i wady. Z jednej strony niewielka ilość promieni UVB pomaga zapoczątkować proces fotosyntezy skórnej witaminy D. Promienie UVA natomiast nadają skórze ładny, brązowy odcień. Trzeba jednak pamiętać, że promieniowanie ultrafioletowe w każdym przypadku jest szkodliwe dla oczu, dlatego należy zaopatrzyć się w okulary z UV.

W trakcie poszukiwań odpowiedniego modelu, zwróć uwagę na jego cenę. Wyjątkowo tanie okulary powinny wzbudzić Twoje podejrzenia zwłaszcza, jeśli kupujesz je w niesprawdzonym miejscu. Pamiętaj, że wysokiej jakości okulary przeciwsłoneczne nie są najtańsze, ale ich zakup potraktuj jak pewnego rodzaju inwestycję w zdrowie swoich oczu. Dość powszechnym problemem są choćby okulary sprzedawane z podrabianymi oprawkami lub soczewkami, które nie mają żadnych filtrów ochronnych. Oznacza to, że zamiast skutecznie chronić Twój wzrok przed szkodliwym promieniowaniem, są jedynie designerskim gadżetem z przyciemnianymi szkłami. Jeśli więc chcesz mieć pewność, że okulary dobrze spełnią swoją funkcję, udaj się do sprawdzonego i renomowanego salonu optycznego, w którym specjaliści pomogą Ci wybrać odpowiedni model.

Wada wzroku a okulary przeciwsłoneczne – na co zwrócić uwagę?

Na etapie poszukiwania okularów przeciwsłonecznych warto pamiętać o następujących kwestiach.

  1. Filtr UV – filtry to specjalne powłoki pokrywające szkła. Najbardziej optymalny jest filtr 400, ponieważ dobrze chroni przed wszystkimi zakresami promieniowania.
  2. Powłoka polaryzacyjna – nie znajdziesz ich we wszystkich modelach, ale są miłym i cennym dodatkiem do najlepszych modeli. Są kluczowe np. dla kierowców, którzy niekiedy są oślepiani światłem odbijającym się choćby od innych aut. Powłoka tego typu niweluje ten efekt.
  3. Kolor soczewek – wbrew pozorom nie jest tak, że najciemniejsze soczewki najlepiej chronią przed promieniami UV. Najpierw zwróć uwagę na rodzaj zastosowanego filtra, gdyż to właśnie on w największym stopniu wpływa na skuteczność okularów.
  4. Opcja dobrania szkieł korekcyjnych – najlepsze okulary przeciwsłoneczne dla osób z wadą wzroku to te, które łączą w sobie ciemne szkła i korekcję wzroku.

Bez względu na to czy masz zdrowe oczy czy masz wadę wzroku, warto mieć przynajmniej jedną parę okularów przeciwsłonecznych z odpowiednim filtrem. W ten sposób zapewnisz swoim oczom ochronę przed szkodliwym promieniowaniem i oślepiającym słońcem. Noś je nie tylko na plaży czy w trakcie wakacyjnych podróży, ale też na co dzień – i nie tylko w słoneczne, ale też w bardziej pochmurne dni.

Zobacz również

więcej

Nieleczony astygmatyzm – co może spowodować brak jego leczenia?

Astygmatyzm może pojawić się w każdym wieku, m.in. jako następstwo wypadku, choroby czy niewłaściwej higieny wzroku. Często jest uciążliwy...
więcej

Retinopatia nadciśnieniowa – jak wyglądają objawy i diagnostyka?

Nadciśnienie tętnicze należy do najgroźniejszych czynników wywołujących choroby układu sercowo-naczyniowego. Przy jego występowaniu może dochodzić do wielu powikłań, w...
więcej

Co to jest widzenie peryferyjne i czym się różni od widzenia tunelowego?

Problem występowania dolegliwości w obrębie zmysłu wzroku dotyka wielu ludzi na świecie. Jednym z poważnych zagadnień medycznych z tego...
więcej

Ile kosztuje wizyta u okulisty? Sprawdź cennik badań wzroku!

Wizyty u okulisty powinny być przeprowadzane regularnie, zwłaszcza jeżeli dana osoba boryka się z chorobą oczną lub z wadą...
więcej

Siatkówczak (retinoblastoma) – objawy i leczenie nowotworu dziecięcego

Siatkówczak to jedna z chorób wieku dziecięcego dotykająca jedno lub nawet dwoje oczu. Występuje najczęściej u dzieci poniżej 5....