Siatkówka to jedna z kluczowych struktur oka – zawiera fotoreceptory, które zamieniają energię świetlną na wrażenia wzrokowe. Jest zlokalizowana na wewnętrznych ścianach gałki ocznej. Odwarstwienie siatkówki jest groźną chorobą oczu, która polega na oddzieleniu błony wewnętrznej od pozostałych błon. Najczęściej rozwija się u osób między 40. a 70. rokiem życia. U większości Pacjentów schorzenie to przebiega bezobjawowo, co sprawia, że często jest diagnozowane już w zaawansowanym stadium. Dowiedz się, co powoduje odklejenie siatkówki. Poznaj objawy i leczenie tego stanu okulistycznego!
Jesteś ciekawy, jakie są przyczyny odklejenia siatkówki (łac. decorticatio retinae)? Choroba może mieć wieloczynnikowe podłoże. Jej rozwojowi sprzyjają zmiany degeneracyjne na obwodzie siatkówki i kurczenie się ciała szklistego. Do czynników ryzyka odwarstwienia się błony naczyniowej oka zaliczamy:
Jeśli chodzi o rodzaje decorticatio retinae, wyróżniamy:
Operacja zaćmy jest obecnie jedyną skuteczną formą leczenia katarakty. Jednak jak każda procedura medyczna jest obarczona pewnym (choć niskim) ryzykiem powikłań (dotyczy około 1% przypadków). Najczęściej stosowaną metodą usuwania zaćmy jest ultradźwiękowa fakoemulsyfikacja, która polega na nacięciu rogówki, rozdrobnieniu i usunięciu zmętniałej struktury z oka i zastąpieniu jej sztuczną soczewką wewnątrzgałkową. Jednym z najgroźniejszych powikłań po operacji zaćmy jest otworopochodne odwarstwienie siatkówki (RRD). Mogą o nim świadczyć błyski, mroczki i kształty pojawiające się w polu widzenia jako ciężkie, wczesne lub późne powikłanie.
U Pacjentów z trakcyjnym odwarstwieniem siatkówki dochodzi do stopniowego obniżenia ostrości widzenia, krzywienia obrazu i metamorfopsji. Przy odmianie wysiękowej pojawiają się męty przed okiem, a gdy choroba obejmie plamkę, następują zaburzenia widzenia centralnego. Jakie są objawy odwarstwienia przedarciowego? Na początku tworzą się błyski, następnie męty i pływający czarny pierścień. Odwarstwieniu może też towarzyszyć krwotok wynikający z przerwania naczyń siatkówki i uczucie pociągania w oku. Natomiast nigdy nie występują dolegliwości bólowe.
Czego unikać przy odklejeniu siatkówki? Do czasu wyleczenia niewskazane jest:
Zastanawiasz się, jakie badanie wykryje odwarstwienie siatkówki? Rozpoznanie rozpoczyna się od szczegółowego wywiadu medycznego. Później lekarz okulista przeprowadza badanie OCT i dna oka – istotne, aby odbyło się to po wcześniejszym maksymalnym rozszerzeniu źrenicy Pacjenta. Jeśli tzw. ośrodki optyczne nie są przejrzyste, niezbędne jest wykonanie USG gałki ocznej. Pamiętaj, że o wyborze danej metody diagnostycznej w chorobach siatkówki zawsze decyduje lekarz okulista, który bazując na wieloletnim doświadczeniu i zdobytej wiedzy, uwzględnia indywidualne potrzeby i możliwości zdrowotne chorego.
Zastanawiasz się, na czym polega leczenie odwarstwienia siatkówki? Jedyną szansą na powrót do zdrowia jest operacja, które może obejmować:
Wiedz, że odwarstwienie siatkówki to nagły stan okulistyczny, który nie tylko skutkuje pogorszeniem jakości widzenia, ale nieleczony prowadzi do ślepoty całkowitej!
Zastanawiasz się, co zrobić w przypadku odklejenia siatkówki oka? To poważny stan, który wymaga pilnej interwencji medycznej, tak więc jak najszybciej udaj się do lekarza okulisty, który szybko wdroży odpowiednie leczenie. Jeżeli podejrzewasz u siebie rozwój tej podstępnej choroby oczu, zapraszamy serdecznie do wizyty w naszej klinice.
Tak – odwarstwienie siatkówki można wyleczyć poprzez założenie specjalnej (taśmy silikonowe) lub witrektomię oka (operacyjne usunięcie ciała szklistego). Często wykonuje się też laseroterapię siatkówki. Jeżeli chcesz zbadać stan narządu wzroku, zarezerwuj termin konsultacji. Nasi wykwalifikowani specjaliści z chęcią przeprowadzą odpowiednie badania diagnostyczne i zaproponują Ci szczegółowy plan leczenia.
Jak pokazuje praktyka lekarska, większość Pacjentów z odklejoną siatkówką skarży się na flesze, błyski w polu widzenia, niektóre osoby widzą pływający czarny pierścień. W zaawansowanym stadium choroby, gdy odklejenie siatkówki obejmuje plamkę, dochodzi też do dużego obniżenia ostrości wzroku. Jeśli chcesz skonsultować swój przypadek z jednym z naszych specjalistów, zapraszamy do wizyty w klinice Optegra.
Źródła:
Optegra