Oczy – ciekawostki, o których nie masz pojęcia!

Oczy to jeden z najważniejszych, a przy tym najbardziej skomplikowanych organów w ciele człowieka. Pod względem złożoności budowy, wyprzedza je wyłącznie mózg. Dzięki nim, możemy odbierać mnóstwo kluczowych informacji z bezpośredniego otoczenia. Co więcej, to właśnie za sprawą oczu zdobywamy średnio 80% wiedzy ze środowiska, w którym żyjemy. Jakie tajemnice skrywają ludzkie oczy? Przygotowaliśmy dla Ciebie 7 ciekawostek na ich temat!

Niemowlęta a zmiana koloru tęczówki oka

Praktycznie wszystkie noworodki rodzą się z niebieskimi oczami. Dzieje się tak dlatego, że ich tęczówki są pozbawione naturalnego pigmentu, który nadaje im kolor. W rezultacie mają jasnoniebieskie oczy, które dopiero w ciągu 3-9 miesięcy zyskują swój właściwy odcień. Zmiana ta jest możliwa za sprawą tzw. melaniny, czyli pigmentu, którego ilość stopniowo się zwiększa. U osób z brązowymi oczami jest go najwięcej podczas, gdy u niebieskookich – najmniej.

Najrzadszy kolor oczu: zielony

Pozostajemy w temacie koloru oczu, którego dotyczy kolejna ciekawostka. Jak się okazuje, najrzadszym kolorem oczu na świecie jest zielony. Szacuje się, że zaledwie 1-2% ludzi ma ten właśnie kolor. Z uwagi na fakt, że jest niezwykle rzadki, jest też uważany za najbardziej atrakcyjny. Co ciekawe, około 90% kobiet w Islandii ma zielone oczy. Interesująca wydaje się także korelacja pomiędzy odcieniem włosów a kolorem oczu. Osoby z rudymi włosami mają najczęściej oczy w kolorze zielonym.

Najczęstszy kolor oczu: brązowy

Zdecydowanie najpopularniejszym kolorem oczu jest brązowy. Według szacunków, od 55 do około 79% ludzi na świecie ma brązowe oczy. Dominuje on głównie na terenach Azji oraz Afryki.

W następnej kolejności są oczy:

  • niebieskie – ma je około 8-10% osób, najwięcej w Europie (głównie Skandynawia);
  • piwne – odcień o wiele jaśniejszy od brązowego o złocistym zabarwieniu. Około 5% osób na świecie ma oczy w tym kolorze. Piwny odcień króluje zwłaszcza wśród obywateli Europy oraz USA.

Różne kolory oczu

Zdarza się, choć niezwykle rzadko (u 1% osób), że tęczówki oczu mają różne kolory. Jest to wynik mutacji nazywanej heterochromią. Różne odcienie mogą występować na kilka sposobów: każde oko może mieć zupełnie inny kolor, barwy mogą mieszać się wycinkowo lub też centralnie. Heterochromia to temat, który w praktyce dotknął wiele gwiazd kina i muzyki. Do grona sław z różnokolorowymi oczami zaliczają się m.in. Jane Seymour, Mila Kunis, Kate Bosworth, David Bowie czy Henry Cavill.

Trzeba pamiętać że odmienne kolory tęczówki mogą w skrajnych przypadkach być też wynikiem pewnych chorób oczu. Jeśli więc zauważyłeś zmianę koloru oczu, zgłoś się do okulisty.

Oko – ciekawostki dotyczące mrugania

Mruganie to naturalna, wrodzona czynność, którą wykonujemy niemal bezwiednie. Jedno mrugnięcie trwa zwykle około 0,3 sekundy. Dorosły człowiek mruga 1-2 razy w ciągu 10 sekund. Po przeliczeniu okazuje się więc, że tylko w związku z potrzebą mrugania, każdego dnia mamy zamknięte oczy przez około 30 minut.

Warto pamiętać, że mruganie jest konieczne dla zachowania homeostazy i zdrowia naszych oczu. Choć początkowo noworodki mrugają średnio 2 razy na minutę, z czasem częstotliwość ta się zwiększa. Mruganie jest naturalną reakcją na wiatr, słońce, kurz itd. Poprawne mruganie jest konieczne do utrzymania prawidłowej jakości filmu łzowego.

Oczy – ciekawostki dotyczące noworodków

Wyobraź sobie, że noworodki nie widzą dalej niż na odległość 25 cm od oczu. Na tym jednak fenomen oczu maluchów się nie kończy, bowiem podczas płaczu nie wydzielają one łez przez około 50 dni od narodzin. Oznacza to, że dopiero od około 2. miesiąca życia można zauważyć pierwsze łzy swojego dziecka.

Ciekawostka o niebieskich oczach – wspólny przodek

Istnieją przypuszczenia, jakoby niebieski kolor oczu był wynikiem mutacji, do której doszło około 6-10 tysięcy lat temu. Zdaniem naukowców z uniwersytetu w Kopenhadze, wiele wskazuje na to, że osoby z niebieskimi oczami mają jednego, wspólnego przodka. Wcześniej bowiem wszyscy ludzie mieli brązowe oczy. Dopiero w wyniku mutacji genu odpowiedzialnego za poziom melaniny zaczęły rodzić się maluchy również z oczami koloru niebieskiego.

więcej

Test wzroku online – sprawdź, czy potrzebna jest wizyta u okulisty

Test wzroku online do samodzielnego przeprowadzenia w warunkach domowych, może być pomocny przy rozpoznawaniu wad refrakcji lub niektórych chorób...
więcej

Jakie są przyczyny i objawy zaćmy korowej? Najlepsze metody leczenia

Zaćma korowa to rodzaj zaćmy starczej. Prowadzi do zmętnienia soczewki oka i tym samym pogorszenia widzenia. Ta powszechnie diagnozowana...
więcej

Blefaroplastyka – koretka i plastyka powiek górnych i dolnych

Plastyka powiek górnych lub dolnych to powszechnie wykonywany w ostatnich latach zabieg chirurgiczny, który pozwala nadać powiekom pożądany kształt....
więcej

Czym jest plamka żółta i jakie pełni funkcje? 

Plamka żółta odpowiada za ostrość widzenia. Patologie w tym obszarze zwykle dają o sobie znać pod postacią różnych zaburzeń...
więcej

Test Amslera – test plamki żółtej

Jak pokazuje praktyka okulistyczna, wielu Pacjentów nigdy nie słyszało o teście Amslera, który jest prostym i nieinwazyjnym badaniem wynalezionym...