Ochrona oczu w czasie prac fizycznych – jak pracować bezpiecznie?

Niezależnie od wykonywanego zawodu i codziennych obowiązków, w trakcie prac fizycznych warto zadbać o odpowiednią ochronę oczu. Noszenie okularów do szlifowania, przyłbicy czy gogli może uchronić Cię przed groźnym wypadkiem, a nawet utratą wzroku. Jak przygotować się do majsterkowania oraz prac ogrodowych i czy noszenie okularów ochronnych korekcyjnych zawsze jest konieczne?

Okulary i gogle ochronne – na co zwrócić uwagę?

Podczas prac fizycznych należy zachować szczególną ostrożność – niezależnie od tego, czy wykonujesz mały remont w mieszkaniu, czy zawodowo pracujesz z elektronarzędziami. Niestety, doświadczenie i przezorność nie wystarczają, a o wypadek i uszkodzenie narządu wzroku nietrudno. Dlatego przed włączeniem szlifierki kątowej czy wiertarki udarowej, warto zadbać o odpowiednie zabezpieczenia.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu odzieży roboczej BHP? Przede wszystkim skoncentruj się na środkach ochrony oczu. Mogą być to na przykład gogle ochronne, okulary budowlane oraz przyłbice. Ich głównym zadaniem jest zabezpieczenie gałki ocznej, powieki i innych części oka przed niebezpiecznymi odłamkami, pyłem, opiłkami metali czy wiórami i cieczami. W zależności od wykonywanych prac sprawdź, czy wybrany model:

  • posiada przyciemnienie – jest ono niezbędne podczas wykonywania prac przy szlifierce;
  • ma dodatkowe filtry – ochronią oczy przed szkodliwym wpływem promieniowania nadfioletowego;
  • przylega do twarzy – zwróć szczególną uwagę na osłonę od strony czoła;
  • jest dostosowany do wady wzroku – zabezpieczy gałkę oczną przed urazami mechanicznymi i jednocześnie skoryguje problemy z widzeniem.

Na początku poszukiwań odpowiednich okularów ochronnych zastanów się nad własnymi potrzebami oraz określ, jakimi narzędziami będziesz się posługiwać podczas prac fizycznych. Pamiętaj – jeżeli zawodowo zajmujesz się na przykład obsługą elektronarzędzi, niezbędną odzież BHP powinien zapewnić Ci Twój pracodawca.

Rodzaje okularów ochronnych do pracy

Co wybrać – gogle ochronne czy okulary robocze? Wszystko zależy od rodzaju podejmowanych prac – ich głównym zadaniem jest ochrona oczu przed urazami mechanicznymi, ale także szkodliwym wpływem promieniowania na jakość widzenia. Niezależnie od tego, czy planujesz skomplikowane prace ogrodowe, czy jesteś fanem majsterkowania, dzięki odpowiedniemu przygotowaniu się możesz zapobiec np. pogłębianiu się wady wzroku czy nawet utraty widzenia.

  • Okulary ochronne – do szlifowania i jako zabezpieczenie przed pyłem

Okulary ochronne są jednym z najpopularniejszych sposobów na ochronę oczu przed ciałami stałymi – niewielkimi odłamkami czy drobinami. Te, które posiadają dodatkowe filtry (tzn. szybka jest zabarwiona), zostały stworzone dla osób, które są szczególnie narażone na promieniowanie nadfioletowe, podczerwone czy olśnienie. Jeżeli zastanawiasz się nad zakupem okularów ochronnych do szlifowania czy niewielkich prac remontowych w domu, zwróć uwagę na ich budowę – powinny być wyposażone w boczne osłony.

  • Gogle ochronne – profesjonalne zabezpieczenie narządu wzroku

Zależy Ci na lepszej ochronie wzroku? Postaw na gogle ochronne, które o wiele lepiej zabezpieczają wzrok od okularów przeciwpyłowych i dbają o delikatną skórę wokół oczu – dobrze przylegają do twarzy. Jeżeli planujesz zakupić gogle przez internet, koniecznie wybierz model, który z łatwością dostosowujesz do własnych potrzeb dzięki regulowanym paskom mocującym.

Warto wiedzieć: Jeżeli na co dzień nosisz okulary i borykasz się z wadą wzroku, do prac fizycznych wybierz gogle ochronne – nie tylko zadbają o Twoje oczy, ale także ochronią szkła korekcyjne przed porysowaniem.
  • Osłony twarzy – do pracy w trudnych warunkach

Ostatnim, ale równie skutecznym sposobem na ochronę wzroku są osłony twarzy. Podczas niewielkich prac w domu warto zastosować m.in. przyłbice, które mogą zastąpić okulary ochronne czy gogle. Świetnie sprawdzają się np. w przypadku osób noszących szkła korekcyjne lub soczewki kontaktowe. Co więcej, pozwalają nie tylko na skuteczną ochronę oczu, ale także na zabezpieczenie pozostałych części twarzy, m.in. nosa i ust[1].

Wada wzroku a okulary BHP

Niezależnie od tego, czy używasz okularów ochronnych podczas prac w ogrodzie, czy w trakcie korzystania z elektronarzędzi, wada wzroku może być sporą przeszkodą w realizacji postawionych celów. Szkła korekcyjne w połączeniu z goglami czy przyłbicą są niewygodne, przez co wiele osób z nadwzrocznością lub krótkowzrocznością rezygnuje z dodatkowej ochrony. To błąd – niewielkie drobinki czy odłamki mogą uszkodzić oczy, ale także zarysować delikatną powierzchnię szkieł i narazić na dodatkowe wydatki.

Warto wiedzieć: W sklepach z odzieżą BHP możesz znaleźć okulary ochronne korekcyjne, które nie tylko chronią wzrok przed urazami mechanicznymi, ale także zapewnią dobrą jakość widzenia w trakcie prac fizycznych.

Męczysz się z wadą wzroku? Jeżeli chcesz postawić na komfort zarówno w trakcie prac fizycznych, jak i na co dzień, warto wziąć pod uwagę laserową korekcję wzroku w Klinice Optegra. Dzięki nowoczesnej technologii z zakresu okulistyki oraz szczegółowego wywiadu medycznego jest jednym z bezpieczniejszych zabiegów, pozwalającym na rezygnację ze szkieł korekcyjnych czy soczewek kontaktowych. Borykasz się z niezbornością wzroku, krótkowzrocznością lub nadwzrocznością? Dowiedz się więcej o korekcji astygmatyzmu z pomocą lasera i postaw na wygodę, niezależnie od zawodu czy codziennych zajęć!


[1] https://www.pip.gov.pl/pl/f/v/147190/polaczone-oczy.pdf

więcej

Nieleczony astygmatyzm – co może spowodować brak jego leczenia?

Astygmatyzm może pojawić się w każdym wieku, m.in. jako następstwo wypadku, choroby czy niewłaściwej higieny wzroku. Często jest uciążliwy...
więcej

Retinopatia nadciśnieniowa – jak wyglądają objawy i diagnostyka?

Nadciśnienie tętnicze należy do najgroźniejszych czynników wywołujących choroby układu sercowo-naczyniowego. Przy jego występowaniu może dochodzić do wielu powikłań, w...
więcej

Co to jest widzenie peryferyjne i czym się różni od widzenia tunelowego?

Problem występowania dolegliwości w obrębie zmysłu wzroku dotyka wielu ludzi na świecie. Jednym z poważnych zagadnień medycznych z tego...
więcej

Ile kosztuje wizyta u okulisty? Sprawdź cennik badań wzroku!

Wizyty u okulisty powinny być przeprowadzane regularnie, zwłaszcza jeżeli dana osoba boryka się z chorobą oczną lub z wadą...
więcej

Siatkówczak (retinoblastoma) – objawy i leczenie nowotworu dziecięcego

Siatkówczak to jedna z chorób wieku dziecięcego dotykająca jedno lub nawet dwoje oczu. Występuje najczęściej u dzieci poniżej 5....