Metody laserowej korekcji wzroku

Historia laserowego usuwania wad wzroku rozpoczęła się w latach 80. XX wieku. Od tego czasu pojawiło się wiele metod laserowej korekcji wzroku, które są stale udoskonalane wraz z rozwojem technologii. Obecnie laserowa korekcja wzroku może pomóc odzyskać wyraźne widzenie pacjentom, zmagającym się z wadami wzroku. To dobry wybór dla osób cierpiących na krótkowzroczność, dalekowzroczność, astygmatyzm, a nawet prezbiopię, czyli starczowzroczność.

Zabiegi te cechują się minimalną inwazyjnością, doskonałą precyzją, maksymalną skutecznością i przewidywalnością co do efektów pozabiegowych. Wykorzystanie wiązki laserowej podczas zabiegu daje ogromne możliwości modelowania przedniego odcinka rogówki, co przyczynia się do usunięcia różnych wad wzroku.

Krótka historia metod korekcji wzroku

Jedną ze starszych metod korekcji wzroku jest PRK, czyli fotorefrakcyjna keratektomia, która była popularna od końca lat 80. XX wieku. Przełomowy w historii chirurgii refrakcyjnej był rok 1987, w którym niemiecki fizyk i okulista, Theo Seiler, przeprowadził  pierwszy udany zabieg z użyciem lasera excimerowego. Kolejnym, milowym krokiem w rozwoju metod laserowej korekcji wzroku było odkrycie w 1989 roku metody LASIK, które przypisuje się greckiemu okuliście, Ioannisowi Pallikarisowi. W latach 90. XX wieku była to bardzo popularna metoda leczenia w Europie i Ameryce. W 1999 roku powstaje metoda LASEK. Za jej twórcę uważa się włoskiego okulistę Kamelin Massimo. Metoda LASEK to zaawansowana metoda PRK, która zmniejsza ból po korekcji i skraca okres regeneracji. W 2003 roku okuliści rozpoczynają stosowanie metody korekcji wzroku nazywanej FemtoLASIK. Do wykonania zabiegu tą metodą stosuje się dwa lasery – pierwszy femtosekundowy – odseparowuje cienki płatek rogówki, a drugi – excimerowy – usuwa wadę wzroku.

Dynamiczny rozwój technologii, stosowanej w okulistyce sprawia, że metody laserowej korekcji wzroku są stale udoskonalane. Powikłania pozabiegowe występują u mniej niż 1% operowanych pacjentów, czyniąc je najlepszymi metodami korekcji wzroku. Statystyki dotyczące zabiegu wskazują, że nawet 95% pacjentów uzyskuje po nim zadowalającą ostrość widzenia, pozwalającą na bezpieczne prowadzenie samochodu bez korekcji okularowej czy stosowania soczewek.

Metody korekcji wzroku

Aktualnie pacjenci, którzy chcą pozbyć się soczewek kontaktowych lub okularów mogą poddać się zabiegom głębokiej lub powierzchniowej korekcji wzroku. Różnica pomiędzy nimi wynika ze sposobu przygotowania rogówki na działanie lasera. Rogówka oka składa się z sześciu warstw komórek o różnej grubości. Podczas laserowej korekty wzroku lekarz usuwa nabłonek, czyli tę pierwszą, zewnętrzną i najcieńszą warstwę. Pozostałe zaś modeluje z wykorzystaniem lasera.

Powierzchniowe metody korekcji wzroku

Podczas powierzchniowych metod korekcji wzroku nabłonek, jest usuwany lub odsuwany przez chirurga. Następnie z wykorzystaniem lasera ekscymerowego modyfikowana jest krzywizna rogówki. To metoda laserowej korekcji wzroku dla osób uprawiających sporty kontaktowe. Należy jednak pamiętać, że rekonwalescencja po powierzchniowych metodach korekcji wzroku trwa nieco dłużej, a zakres usuwanych wad jest mniejszy niż w przypadku metod głębokich.

PRK była pierwszą, oficjalnie zaakceptowaną i stosowaną metodą. W jej trakcie lekarz dokonuje trwałego, mechanicznego usunięcia nabłonka rogówki, który z łatwością oddziela się po zastosowaniu roztworu alkoholu. Metoda LASEK jest bardzo podobna. Różni się jedynie tym, że nabłonek zostaje odsunięty, a po zakończonym zabiegu jest ponowne nakładany na rogówkę. W obu przypadkach po zabiegu pacjent musi nosić opatrunek w postaci specjalnej soczewki kontaktowej.

EBK to metoda laserowej korekcji wzroku, która polega na delikatnym usunięciu nabłonka rogówki za pomocą urządzenia EpiClear. Usunięte komórki są zbierane przez specjalną końcówkę w kształcie misy. Metoda EBK jest mało inwazyjna, dzięki czemu powrót do sprawności jest szybszy. Podobnie jak w przypadku metod PRK i LASEK przez kilka dni po zabiegu konieczne jest noszenie specjalnego opatrunku.

transPRK to metoda laserowej korekcji wzroku, która nie wymaga usuwania nabłonka przez chirurga. Zostaje on odparowany poprzez działanie lasera. Dalsze procedury medyczne przebiegają tak samo jak w przypadku metody PRK.

Głębokie metody korekcji wzroku

W  głębokich metodach laserowej korekcji wzroku z części rogówki wytwarzany jest płatek, który po upływie pewnego czasu ulega zrośnięciu. Ten rodzaj zabiegów to najlepsza metoda korekcji wzroku dla pacjentów z dużymi wadami wzroku. Powrót do codziennych aktywności jest możliwy stosunkowo  szybko.

LASIK i femtoLASIK to jedne z najnowocześniejszych metod laserowej korekcji wzroku. W przebiegu zabiegów stosuje się laser femtosekundowy, który separuje płatek nabłonka rogówki. Następnie z wykorzystaniem lasera ekscymerowego lekarz modeluje kształt rogówki. Po zakończeniu pracy urządzenia, płatek wraca na swoje pierwotne miejsce. Zabieg wyróżnia się małą inwazyjnością i dużą precyzją, dlatego będzie najlepszą metodą korekcji wzroku dla pacjentów z dużymi wadami, posiadającymi cienką rogówkę oraz źrenice o dużej średnicy. Po wykonanym zabiegu pacjent może liczyć na szybką stabilizację wady wzroku.

Lentivu® – to innowacyjna, mikrosoczewkowa metoda laserowej korekcji wzroku. Pozwala skorygować zarówno krótkowzroczność, jak i astygmatyzm. Cechuje się minimalną inwazyjnością i całkowitym bezpieczeństwem. Pacjenci po zabiegu bardzo szybko mogą wrócić do pełnej aktywności. W trakcie operacji dawki podczerwieni są precyzyjnie dobrane – dzięki temu możliwe jest całkowite wyeliminowanie wady wzroku. Podczas zabiegu przy użyciu nowoczesnego lasera Visumax lekarz wyodrębnia z rogówki jej mikroskopijny fragment o soczewkowatym kształcie. Następnie wydobywa mikrosoczewkę – „lenticulę” (stąd nazwa Lentivu) przez kilkumilimetrową kieszonkę. To prowadzi do zmiany parametrów optycznych oka i w rezultacie – do trwałej korekcji wady.

Nagroda Nobla

Najlepsza metoda laserowej korekcji wzroku – jak wybrać?

O tym jaka metoda laserowej korekty wzroku będzie najlepsza dla pacjenta decyduje lekarz podczas wizyty kwalifikacyjnej do zabiegu. Podczas szczegółowego wywiadu medycznego, okulista sprawdza wadę wzroku, kondycję oka oraz poznaje oczekiwania pacjenta co do rezultatów zabiegu. 

Dla osób aktywnych fizycznie, uprawiających sport zawodowo lub hobbystycznie (np. pływanie, tenis, bieganie, gimnastykę czy podnoszenie ciężarów) najlepszą metodą korekcji wzroku będzie ta, która zagwarantuje im szybkie gojenie i minimalne ryzyko komplikacji. W przypadku dużych wad dobrze sprawdzi się metoda korekcji wzroku LASIK. Dla osób uprawiających sporty kontaktowe i ekstremalne, które wiążą się z dużym ryzykiem urazów sprawdzi się metoda Lentivu®, która jest najmniej inwazyjna i pozwala na szybki powrót do aktywności.

Pacjenci krótkowzroczni, zmagający się z dużymi wadami (nawet do -12 dioptrii) mogą być zakwalifikowani do metody FemtoLASIK oraz ReLEx SMILE. Nadwzroczność (do około +6 dioptrii) najczęściej usuwana jest metodami głębokimi jak FemtoLASIK czy LASIK.

Najlepszą metodę laserowej korekcji wzroku dobierze dla pacjenta lekarz podczas wizyty kwalifikacyjnej po przeprowadzeniu niezbędnych badań.

Bibliografia:
A. Styszyński, Korekcja wad wzroku: procedury badania refrakcji, 2007
F. Hampton Roy, Chirurgia refrakcyjna. Seria Techniki Chirurgiczne w Okulistyce, 2011
więcej

Nieleczony astygmatyzm – co może spowodować brak jego leczenia?

Astygmatyzm może pojawić się w każdym wieku, m.in. jako następstwo wypadku, choroby czy niewłaściwej higieny wzroku. Często jest uciążliwy...
więcej

Retinopatia nadciśnieniowa – jak wyglądają objawy i diagnostyka?

Nadciśnienie tętnicze należy do najgroźniejszych czynników wywołujących choroby układu sercowo-naczyniowego. Przy jego występowaniu może dochodzić do wielu powikłań, w...
więcej

Co to jest widzenie peryferyjne i czym się różni od widzenia tunelowego?

Problem występowania dolegliwości w obrębie zmysłu wzroku dotyka wielu ludzi na świecie. Jednym z poważnych zagadnień medycznych z tego...
więcej

Ile kosztuje wizyta u okulisty? Sprawdź cennik badań wzroku!

Wizyty u okulisty powinny być przeprowadzane regularnie, zwłaszcza jeżeli dana osoba boryka się z chorobą oczną lub z wadą...
więcej

Siatkówczak (retinoblastoma) – objawy i leczenie nowotworu dziecięcego

Siatkówczak to jedna z chorób wieku dziecięcego dotykająca jedno lub nawet dwoje oczu. Występuje najczęściej u dzieci poniżej 5....