Wady wzroku to jedno z najczęściej występujących schorzeń na świecie. Dotyczy ono zarówno dzieci, jak i dorosłych oraz osób starszych. Pojawienie się wady wzroku warunkują czynniki genetyczne i środowiskowe. Niektóre choroby oczu pojawiają się z wiekiem. Popularne wady oczu są stosunkowo łatwe do skorygowania, ale wymagają regularnych kontroli u specjalisty. Ich zaniedbanie może prowadzić do występowania powikłań. Jakie są najczęstsze wady wzroku? Skąd się biorą i jak można je leczyć? Na te pytania odpowiadamy w naszym artykule; przedstawiamy najpopularniejsze rodzaje wady wzroku, a także wyjaśniamy ich pochodzenie. Zapraszamy do lektury.
Wada wzroku to brak zdolności oka do tworzenia prawidłowo zogniskowanego obrazu na plamce żółtej, czyli centralnej części siatkówki. Człowiek odczuwa ten stan jako złe lub niewyraźne widzenie. Wady i choroby wzroku są związane z nieprawidłowym działaniem mechanizmu refrakcji oka. Refrakcja, czyli załamanie światła, to proces zachodzący w oku, który pozwala uzyskać wyraźny obraz. W sytuacji, gdy występuje wada wzroku i światło załamuje się nieprawidłowo – to, co widzimy, staje się rozmazane i nieostre. Wady refrakcji najczęściej przybierają formę krótkowzroczności, dalekowzroczności lub astygmatyzmu. Inną wadą refrakcji jest starczowzroczność (prezbiopia), która wynika z naturalnego procesu starzenia narządu wzroku.
Wymienione wyżej najczęstsze wady wzroku są korygowane za pomocą:
Warto mieć świadomość, iż nieprawidłowo dobrane szkła lub zaniechanie korygowania złego widzenia może znacząco obniżać komfort codziennego życia oraz powodować takie dolegliwości jak częste bóle głowy, nawracające uczucie zmęczenia oczu. Ignorowanie wady wzroku skutkuje zwykle jej pogłębieniem. Wiedz, że jeśli masz zaburzenia widzenia, powinieneś niezwłocznie udać się do lekarza okulisty, który wykona badanie wzroku i wdroży właściwe leczenie.
Masz wadę wzroku i chcesz poznać jej przyczynę? Możemy wyróżnić kilka czynników, które warunkują rozwijanie się wad i chorób narządu wzroku:
Najczęściej występujące rodzaje wad wzroku to:
Jesteś ciekawy, czym dokładnie różnią się poszczególne wady wzroku? Poniżej przedstawiamy krótką charakterystykę każdej z nich.
Krótkowzroczność jest najczęściej występującą wadą wzroku na świecie. W wyniku tej wady oczu obraz powstaje przed siatkówką. Objawem tej wady wzroku jest złe widzenie obiektów znajdujących się w dużych odległościach.
Krótkowzroczność to rodzaj wady wzroku, który najczęściej występuje jako połączenie czynników genetycznych i środowiskowych. Jeśli do predyspozycji rodzinnych dodamy negatywny wpływ środowiska w postaci stresu, długotrwałego przebywania przed monitorem, ekranem smartfonu, nieodpowiednią dietę i ograniczony czas spędzany na świeżym powietrzu, to będzie to dobre uzasadnienie dla stwierdzenia, że ta krótkowzroczność jest już niemal epidemią.
Krótkowzroczność jest wadą oczu, którą bezwzględnie należy korygować. Jest to związane nie tylko z koniecznością podniesienia jakości życia, ale również możliwością wystąpienia powikłań. Niekorygowana krótkowzroczność może sprzyjać rozwojowi:
Najpopularniejszym sposobem korekty tej wady wzroku jest używanie okularów lub szkieł kontaktowych o wartości ujemnej. Trwałą metodą korekcji krótkowzroczności jest zabieg wszczepienia soczewek fakijnych, refrakcyjna wymiana soczewek, dzięki którym możemy pozbyć się problemów z widzeniem.
Dalekowzroczność (nadwzroczność) to wada wzroku, w której obraz powstaje za siatkówką. W zależności od wartości nadwzroczności i możliwości zakresów akomodacji Pacjenta, niewyraźne widzenie obiektów i przedmiotów występuje tylko w bliskiej lub w bliskiej oraz dalekiej odległości.
Przy niskich wadach nadwzroczności, młodzi Pacjenci całkiem dobrze widzą na odległość, co jest wynikiem użycia akomodacji i ciągłego napięcia mięśni. Czytanie z bliskiej odległości również jest możliwe, ale po dłuższym czasie może przynosić dyskomfort. Predyspozycje do tej wady wzroku często są dziedziczone. Zdarzają się sytuacje, w których ta wada oka rozwija się z powodu innych schorzeń, np. problemów z siatkówką, cukrzycą. W przypadku tej wady Pacjenci często odczuwają zmęczenie oczu i ból głowy przy dłuższym czytaniu lub pracy przed monitorem.
Popularnym sposobem korekty dalekowzroczności jest stosowanie wypukłych szkieł sferycznych, soczewek kontaktowych o wartości dodatniej. Innymi metodami korygowania, jakim poddają się osoby z dalekowzrocznością, są:
Astygmatyzm to wada wzroku polegająca na zniekształceniu rogówki oka, która powoduje niewyraźne widzenie. Czasami astygmatyzm występuje wspólnie z krótkowzrocznością lub dalekowzrocznością. Astygmatyzm jest uznawany za dziedziczną wadę wzroku, ale na jego rozwój mogą mieć wpływ także czynniki środowiskowe, np. długotrwała praca z niedużych odległości lub przy niewystarczająco dobrym oświetleniu, czasami uraz oka.
Nierzadko Pacjenci z astygmatyzmem wskazują, że towarzyszą im takie objawy jak np. częste bóle głowy, swędzenie, pieczenie lub często zaczerwienienie oczu. Osoby z tą wadą widzą bliskie obiekty jako rozmazane, muszą często mrużyć oczy, mogą mieć trudności z koncentracją.
Sposobem leczenia astygmatyzmu jest stosowanie cylindrycznych soczewek okularowych lub kontaktowych. Inną opcją jest laserowa korekcja astygmatyzmu.
Starczowzroczność jest procesem naturalnego starzenia narządu wzroku. Mamy z nią do czynienia najczęściej w okolicach 40-50. roku życia, niezależnie od tego, czy występowała wcześniej inna wada wzroku. Wada ta polega na stopniowej utracie przez oko zdolności do akomodacji i pojawia się wraz z wiekiem.
Pierwszym objawem jest potrzeba odsuwania czytanego tekstu coraz dalej od oczu. Jednocześnie Pacjenci obserwują u siebie osłabioną ostrość widzenia i szybsze męczenie oczu. Najpóźniej ujawnia się u osób krótkowzrocznych, które korzystają z okularów z soczewkami o wartościach ujemnych. Może być korygowana z pomocą odpowiednich soczewek. Innym rozwiązaniem jest wykonanie laserowej operacji wzroku w odniesieniu do starczowzroczności.
Przedstawiliśmy przykłady najczęściej występujących wad wzroku wraz ze sposobami ich leczenia. Krótkowzroczność, dalekowzroczność, astygmatyzm i starczowzroczność są wadami wzroku, które można łatwo korygować, ale nie wolno zapominać o regularnych kontrolach wzroku u okulisty. Odpowiednio korygowane wady wzroku mogą nie tylko przestać postępować, ale też – w przypadku korekcji laserowej – zostać całkowicie wyeliminowane.
Dowiedz się, jakie są ograniczenia wiekowe do laserowej korekcji wzroku.
Osoba niewidoma jest całkowicie lub w znacznym stopniu pozbawiona wzroku. Tym samym nie pobiera w ten sposób informacji ze świata zewnętrznego – polega przede wszystkim na słuchu i dotyku. Nie widzi od urodzenia lub straciła wzrok przed piątym rokiem życia – kiedy nie zdążyła rozwinąć się pamięć wzrokowa. Według medycznej definicji Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) osoba całkowicie niewidoma to taka, która:
Jeśli masz wadę wzroku i chcesz skorzystać z diagnostyki, umów się na wizytę w naszej klinice Optegra. Eksperci wykonają niezbędne badania i dobiorą odpowiednią metodę leczenia.
Konieczne jest wykonanie specjalistycznego badania wzroku u okulisty lub optometrysty. Rzetelne badanie wady wzroku możesz wykonać u nas. Zajmujemy się także leczeniem wad,
Poza profilaktyką i dbaniem o wzrok na co dzień dobrym rozwiązaniem może okazać się laserowa korekcja wzroku. To bezinwazyjna i bezbolesna metoda, która poprawia ostrość widzenia. Umów się na konsultację z naszymi doświadczonymi specjalistami.
Optegra