Nagłe pogorszenie ostrości widzenia bez wątpienia jest niepokojącym sygnałem, który w zależności od danego przypadku może być wywołany różnego rodzaju chorobami oczu, wadami refrakcji, urazami i nie tylko. Warto mieć świadomość, iż zaburzenia związane z narządem wzroku mogą dotyczyć Pacjentów w każdym wieku, także osób młodych oraz dzieci. Jedno jest pewne, spadek ostrości widzenia, ból oka, ograniczenie pola widzenia jak i inne nietypowe objawy okulistyczne powinny skłonić Cię do szybkiej wizyty u okulisty. Poznaj najczęstsze przyczyny nagłego pogorszenia wzroku i dowiedz się, jakie możliwości terapeutyczne oferuje współczesna okulistyka.
Zastanawiasz się, o czym świadczy nagłe pogorszenie wzroku? Jak już wspomnieliśmy na wstępie artykułu, źródłem problemu mogą być choroby okulistyczne takie jak np.:
Jesteś ciekawy, jakie są inne przyczyny pogorszenia wzroku? Otóż pogorszenie ostrości wzroku zwykle powodują wady refrakcji, u części Pacjentów czynnikami sprawczymi są choroby ogólnoustrojowe, w szczególności cukrzyca, nadciśnienie tętnicze a także:
W zależności od przyczyny nagłemu pogorszeniu się wzroku może towarzyszyć szereg objawów okulistycznych i nie tylko, są to np.:
Gwałtowne pogorszenie widzenia zawsze powinno być skonsultowane z okulistą (niekiedy konieczna jest wizyta na SOR-ze). Wizyta u lekarza specjalisty obejmuje szczegółowy wywiad z Pacjentem, badanie fizykalne oraz szereg badań diagnostycznych np.:
Niekiedy diagnostykę uzupełniają badania neurookulistyczne i elektrofizjologiczne.
Dzięki szczegółowej diagnostyce z wykorzystaniem nowoczesnej aparatury lekarz może wdrożyć najlepszą ścieżkę leczenia, zapobiegając pogłębianiu problemu zdrowotnego u Pacjenta. Przykładowo w razie stwierdzenia wad wzroku dobrym wyjściem jest korekcja okularowa lub laserowa korekcja wzroku z użyciem lasera excimerowego i/lub femtosekundowego. Zabieg trwa około 20 minut, jest bezbolesny, mało inwazyjny, nie wymaga długiej rekonwalescencji (możesz wrócić do codziennej rutyny życia po kilku dniach). Jak długo trzeba czekać na efekty? W większości przypadków ostrość wzroku stabilizuje się w ciągu kolejnych kilku tygodni.
Jeśli lekarz zdiagnozuje kataraktę, jedyną metodą leczenia jest operacja zaćmy (wykonywana w trybie jednodniowym). Procedura usunięcia zaćmy za pomocą ultradźwiękowej fakoemulsyfikacji trwa zaledwie kilkanaście minut. Jest to bezbolesna metoda (dzięki zastosowaniu znieczulenia miejscowego w postaci kropli). Pozostałe schorzenia okulistyczne, ogólnoustrojowe i neurologiczne będące źródłem nagłego pogorszenia wzroku leczymy farmakologicznie lub za pomocą innych dostępnych metod. Pamiętajmy, że leczenie zawsze jest uzależnione od przyczyny.
Należy zadbać o odpowiednie oświetlenie miejsca pracy, robić regularne przerwy i ćwiczenia oczu oraz często mrugać. Warto założyć na ekran komputera filtr ochronny, który odbija światło i ustawić monitor w odległości minimum 50 cm od twarzy. Nie zaleca się czytania, szycia i wykonywania innych czynności wymagających precyzji w półmroku. Jeśli nasza praca tego wymaga, przed rozpoczęciem wykonywania obowiązków powinniśmy zawsze zakładać okulary ochronne. Dobrym nawykiem jest też noszenie okularów przeciwsłonecznych z filtrem UV (szczególnie latem). W sezonie grzewczym warto nieco obniżyć temperaturę w pomieszczeniu lub korzystać z nawilżacza powietrza. Dobrze jest przyjrzeć się też diecie, spożywać pokarmy bogate w luteinę, cynk, witaminy A, B, C i E, kwasy omega-3.
W przypadku przewlekłych chorób oczu i wad refrakcji zalecane są regularne wizyty kontrolne u lekarza okulisty.
Pogorszenie wzroku może być spowodowane np. zaćmą, jaskrą, cukrzycą, padaczką i wieloma innymi chorobami o różnej etiologii. Jeśli chcesz poznać więcej informacji na temat przyczyn pogorszenia widzenia, nie zwlekaj i umów się na wizytę w naszej cenionej klinice Optegra.
Nieostre widzenie mogą powodować wady refrakcji (m.in. krótkowzroczność, nadwzroczność, astygmatyzm), które można zniwelować dzięki laserowej korekcji wzroku. Utrata ostrości widzenia może być również objawem rozmaitych schorzeń takich jak np.: zwyrodnienie plamki żółtej, jaskra lub zaćma.
To dość złożona kwestia, pogłębianie wady wzroku może mieć związek z długotrwałą pracą wzrokową np. przed ekranem komputera, brakiem przerw na oderwanie wzroku od ekranu i odpoczynek. Jednak nieprzestrzeganie higieny pracy to tylko jeden z wielu czynników sprawczych. Jeśli martwi Cię pogłębiająca się wada wzroku, umów się na konsultację i poddaj kompleksowej diagnostyce. Nasi doświadczeni specjaliści chętnie pomogą Ci w rozpoznaniu przyczyny i leczenia każdego problemu okulistycznego.
Źródła:
https://www.mp.pl/pacjent/objawy/150083,zaburzenia-widzenia-zaburzenia-czynnosci-narzadu-wzroku [dostęp: 26.08.2023 r.]
Optegra