Łzawienie oczu — przyczyny i metody leczenia

Łzy gromadzą się na powierzchni oka, co jest procesem naturalnym i niezwykle potrzebnym do prawidłowego funkcjonowania oraz ochrony narządu wzroku. Niekiedy nadmierna ilość łez jest wytwarzana w sytuacji stresującej, związanej z negatywnymi emocjami lub w przypadku, gdy pojawią się czynniki drażniące, np. przy krojeniu cebuli, czy na skutek demakijażu oczu lub gdy towarzyszy nam katar sienny. Niekiedy jednak nadmierne wydzielanie łez przez gruczoły łzowe może towarzyszyć wielu różnym schorzeniom, które wymagają konsultacji ze specjalistą i podjęcia specjalistycznego leczenia. Sprawdź, jakie mogą być przyczyny nadmiernego łzawienia, jakie są najskuteczniejsze domowe sposoby na łzawienie oczu i kiedy należy udać się do okulisty w celu zdiagnozowania problemu.

Przyczyny łzawienia oczu

Nadmierne wytwarzanie łez bardzo często występuje przy różnego rodzaju stanach zapalnych i chorobach oczu. Wśród nich znajduje się m.in. zapalenie spojówek, któremu towarzyszy charakterystyczna wydzielina gromadząca się w kąciku oka. Niekiedy pojawiają się również: podrażnienie oczu, pieczenie, zaczerwienienie, swędzenie, uczucie obecności ciała obcego w oku itp. dolegliwości. Może to być wówczas zespół suchego oka.

Łzawienie oczu może też powodować alergia. Wtedy określony alergen zaburza ciągłość filmu łzowego. Często towarzyszy temu katar alergiczny, niekiedy też opuchnięcie i zaczerwienienie oczu. W przypadku nieprawidłowego składu łez ich nadmierna produkcja wywołuje spływanie prosto do woreczka spojówkowego i natychmiastowe po policzkach. Ponadto intensywne łzawienie towarzyszy często infekcjom wirusowym i bakteryjnym. 

Nadmiar łez pojawia się także na skutek uszkodzenia powierzchni oka lub urazu mechanicznego. Do nadmiernego wytwarzania łez może też prowadzić noszenie soczewek kontaktowych, długotrwała ekspozycja na słońce, ale również alergiczne zapalenie spojówek i podrażnienia, które mogą wystąpić na skutek użycia nieodpowiedniego kosmetyku.

Przewlekłe, nadmierne łzawienie i swędzenie oczu może też jednak świadczyć o występowaniu poważniejszych dolegliwości. Choroby objawiające się łzawieniem to m.in.:

  • półpasiec oczny,
  • zatkane kanaliki łzowe,
  • podwinięcie powieki,
  • zapalenie kanalika łzowego,
  • zapalenie brzegów powiek,
  • dwurzędowość i wrastanie rzęs,
  • gradówka.

Nadmierne wydzielanie łez u niemowlaka i dziecka — co to oznacza?

Kanaliki łzowe u niemowląt są stosunkowo wąskie i wraz z rozwojem oraz wzrostem ulegają rozszerzeniu. Nadmierne łzawienie może być spowodowane wyjątkowo wąskimi strukturami oraz nieprawidłowościami z takimi elementami, jak worek spojówkowy czy kanał nosowo-łzowy. Dodatkowe objawy towarzyszące nadmiernemu łzawieniu u dzieci i niemowląt to często światłowstręt, ropna wydzielina z oczu, a także wyłącznie łzawienie jednego oka. Jeżeli wystąpią podobne symptomy, należy niezwłocznie udać się do specjalisty. 

Domowe sposoby na łzawienie i pieczenie oczu

Bardzo dobrym sposobem na złagodzenie łzawienia oczu i objawów temu towarzyszących jest stosowanie okładów z naparu rumianku. To doskonała metoda wspomagająca również stany zapalne i leczenie takich przypadłości, jak jęczmień, gradówka czy stany zapalne brzegów powiek. Waciki nasączone naparem z rumianku to dobry sposób na łzawienie oczu u dzieci i niemowląt. 

Suchość oczu, ale też nadmierne łzawienie to przypadłości, przy których warto stosować krople do oczu, czyli tzw. sztuczne łzy. Preparaty doskonale uzupełniają film łzowy, chronią przed wysychaniem powierzchnię rogówki i łagodzą takie dolegliwości, jak pieczenie i zaczerwienienie oczu. Zamiast kropli na łzawiące oczy można też stosować do przemywania oczu roztwór soli fizjologicznej. To szczególnie zalecana propozycja dla osób stosujących soczewki kontaktowe.

Ponadto niezwykle istotne jest, aby chronić oczy i wypracować na co dzień prawidłowe nawyki. W słoneczne dni warto nosić okulary przeciwsłoneczne z filtrem ochronnym UV, unikać przebywania w pomieszczeniach mocno klimatyzowanych oraz ekspozycji na silny wiatr. Dobrym pomysłem jest też zakup nawilżacza powietrza. 

Silne łzawienie oczu — kiedy udać się do lekarza?

Niekiedy zdarza się, że oko łzawi pomimo zastosowania różnego rodzaju kropli i preparatów łagodzących. W sytuacji, gdy łzawieniu towarzyszy też światłowstręt, ból oka, zaczerwienienie, problemy z widzeniem lub ograniczenie widzenia, należy natychmiast udać się do specjalisty. Konsultacji z okulistą wymaga również łzawienie, które nastąpiło na skutek urazu mechanicznego gałki ocznej lub okolicy oka.

Łzawienie oczu może mieć różne przyczyny, ale też skutki, jeżeli będziemy zwlekać z interwencją lekarską. Specjalistyczną pomoc okulistyczną na najwyższym poziomie, a także zaawansowany i nowoczesny sprzęt diagnostyczny oferują specjaliści przyjmujący w klinice Optegra.

Źródła:

  1. Różycki, Radosław, Aleksandra Jakubaszek, and Artur Maliborski. „Okulistyczne przyczyny patologicznego łzawienia u pacjentów diagnozowanych i leczonych w Poradni Przyklinicznej Kliniki Okulistycznej WIM”..” Klinika Oczna 111 (2009): 10-12.
  2. GAWLIK, RADOSŁAW, and KRYSTYNA DANEK. „Choroby alergiczne oczu.’’
  3. Janik, Karolina, et al. “Zespół ,,suchego oka”—możliwości leczenia z wykorzystaniem autologicznych „sztucznych łez”.” Journal of transfusion Medicine 6.2 (2013): 60-65.

FAQ

Jakie są sposoby leczenia nadmiernego łzawienia oczu?

Przy nadmiernym łzawieniu warto stosować krople nawilżające, takie jak np. sztuczne łzy. Dobrym sposobem są również okłady z naparu rumianku. Jeżeli poza łzawieniem występują dodatkowo dolegliwości bólowe, światłowstręt czy problemy z widzeniem, należy udać się do okulisty.

Jacy specjaliści przyjmują w klinice Optegra?

Klinika Optegra to miejsce, gdzie można skorzystać z pomocy doświadczonych i wykwalifikowanych specjalistów, którzy dokładnie zdiagnozują każdy problem okulistyczny oraz rozpoznają przyczyny łzawienia oczu.

Jakie są najczęstsze przyczyny łzawienia oczu?

Łzawienie i swędzenie oczu może występować na skutek alergii, urazu mechanicznego, infekcji, a także różnego rodzaju schorzeń dotyczących oczu. Kompleksową diagnostyką i leczeniem tego typu dolegliwości zajmują się specjaliści w klinice Optegra.

więcej

Nieleczony astygmatyzm – co może spowodować brak jego leczenia?

Astygmatyzm może pojawić się w każdym wieku, m.in. jako następstwo wypadku, choroby czy niewłaściwej higieny wzroku. Często jest uciążliwy...
więcej

Retinopatia nadciśnieniowa – jak wyglądają objawy i diagnostyka?

Nadciśnienie tętnicze należy do najgroźniejszych czynników wywołujących choroby układu sercowo-naczyniowego. Przy jego występowaniu może dochodzić do wielu powikłań, w...
więcej

Co to jest widzenie peryferyjne i czym się różni od widzenia tunelowego?

Problem występowania dolegliwości w obrębie zmysłu wzroku dotyka wielu ludzi na świecie. Jednym z poważnych zagadnień medycznych z tego...
więcej

Ile kosztuje wizyta u okulisty? Sprawdź cennik badań wzroku!

Wizyty u okulisty powinny być przeprowadzane regularnie, zwłaszcza jeżeli dana osoba boryka się z chorobą oczną lub z wadą...
więcej

Siatkówczak (retinoblastoma) – objawy i leczenie nowotworu dziecięcego

Siatkówczak to jedna z chorób wieku dziecięcego dotykająca jedno lub nawet dwoje oczu. Występuje najczęściej u dzieci poniżej 5....