Wraz z wiekiem dochodzi do naturalnego zużywania się różnych struktur anatomicznych w naszym organizmie. Tak jest również z elementami znajdującymi się w gałce ocznej. Na skutek tych procesów nasz wzrok i jego ostrość nie są już tak stabilne. Często już po 40. roku życia pojawiają się objawy tzw. starczowzroczności, co skutecznie uniemożliwia dobre widzenie. Jednak obecnie u prawie każdego Pacjenta można zastosować różnego rodzaju działania w ramach laserowej korekty wzroku czy też refrakcyjną wymianę soczewki, dzięki czemu problem okulistyczny można skutecznie rozwiązać. Takie rozwiązania proponuje Optegra.
Wady wzroku i choroby oczu obecnie dotyczą coraz większej liczby osób. Mowa tu zarówno o osobach młodych, w średnim wieku, jak i starszych. Obok popularnej zaćmy, którą można leczyć coraz skuteczniej, dostępnych jest też wiele nowoczesnych metod, za pomocą których możliwe jest uporanie się z takimi wadami, jak krótkowzroczność, dalekowzroczność czy astygmatyzm w dużym zakresie dioptrii. Z wykorzystaniem lasera można usunąć też przypadłość, jaką jest prezbiopia.
Dzięki nieustannemu rozwojowi technologicznemu wiek Pacjenta nie stanowi przeszkody ku temu, aby poddać się laserowej korekcji wzroku. Choć ograniczenia wiekowe dotyczą w tym zakresie kilku metod, w ich miejsce można zastosować inne, idealnie stworzone do potrzeb osób po 50. roku życia.
Jeżeli nie chcesz nosić okularów ani soczewek kontaktowych, a Twoim problemem jest starczowzroczność, krótkowzroczność, nadwzroczność czy astygmatyzm, wykonanie zabiegu LKW w klinice Optegra będzie idealnym wyborem.
Aby dopasować odpowiednią metodę korekcji, niezbędne jest uwzględnienie zależności, jaką jest laserowa korekcja wzroku a wiek Pacjenta. Narząd wzroku po 50. roku życia wymaga zastosowania urządzenia, które podczas operacji usunięcia wady uwzględni specyficzne zmiany i struktury anatomiczne danej osoby. Do wykonania laserowej korekcji wzroku stosuje się takie metody, jak CLEARVU® – Presbyond®, LENTIVU® – Smile® oraz FemtoLASIK.
CLEARVU® – Presbyond® to metoda laserowa dedykowana osobom z krótkowzrocznością do -8,5D, dalekowzrocznością do +3,5D, astygmatyzmem do +/-2,0D oraz starczowzrocznością. Dzięki precyzyjnemu modelowaniu rogówki większość Pacjentów odzyskuje ostrość wzroku już następnego dnia po zabiegu, choć na ostateczne i utrwalone rezultaty należy poczekać od 3 do nawet 12 miesięcy.
Metoda CLEARVU® – Presbyond® umożliwia uzyskanie doskonałych efektów widzenia na każdą odległość dzięki właściwemu skorygowaniu oka dominującego do właściwego widzenia do dali i punktów pośrednich, a oka niedominującego do bliży oraz punktów pośrednich.
LENTIVU® – Smile® to metoda wykorzystywana podczas zabiegu korekcji u osób po 50. roku życia, u których występuje krótkowzroczność do -10,0D oraz astygmatyzm krótkowzroczny do -5,0D. Podczas tego typu zabiegu korekcji wzroku wykorzystywany jest laser femtosekundowy VisuMax® firmy ZEISS służący do wytworzenia specjalnej lentikuli.
Rekonwalescencja po takim działaniu jest krótka. Szybko też można powrócić do codziennych aktywności.
FemtoLASIK to jedna z najczęściej wybieranych metod laserowej korekcji wzroku. LKW wykonana tym sposobem pozwala usunąć wadę wzroku zarówno u osób z krótkowzrocznością do -10,0D, nadwzrocznością do +6,0D, jak i astygmatyzmem krótkowzrocznym i nadwzrocznym do +/- 6D.
Tego typu laserowa korekcja wzroku jest przeprowadzana z wykorzystaniem lasera femtosekundowego i excimerowego. To najczęściej wybierana metoda usuwania wad wzroku na świecie.
Przed przeprowadzeniem laserowego zabiegu niezbędne jest wykonanie badania kwalifikacyjnego. W tym celu zespół specjalistów Optegra, w skład którego wchodzi lekarz okulista, optometrysta i pielęgniarka, wykonują szczegółowe badania wzroku niezbędne dla przeprowadzenia działania. Dzięki temu możliwe jest określenie indywidualnych cech oraz potrzeb Pacjenta, a także dopasowanie najlepszej metody laserowej korekty.
Jeżeli dany przypadek wady nadaje się do zabiegu, Pacjent jest informowany o przebiegu działania i zasadach rekonwalescencji. To również właściwy czas na zadawanie pytań i uzyskiwanie odpowiedzi. Podczas wizyty kwalifikacyjnej lekarz określa też, czy wada wzroku jest stabilna oraz wyklucza występowanie przeciwwskazań do wykonania laserowej korekty. Możliwość wykonania LKW w dużej mierze zależy od ogólnego stanu zdrowia i w przypadku większości osób nie ma przeszkód, aby móc wykonać zabieg.
Laserowa korekcja wzroku po 50. roku życia jest wykonywana w znieczuleniu miejscowym. Tuż przed rozpoczęciem działania aplikowane są specjalne krople, dzięki którym Pacjent nie odczuwa wykonywanych działań.
W zależności od wybranej metody laserowej możliwe jest skorygowanie zarówno krótkowzroczności, nadwzroczności, astygmatyzmu różnego typu, jak i starczowzroczności. Aby móc poddać się zabiegowi laserowej korekcji, niezbędne jest wykonanie badania kwalifikacyjnego i uzyskanie pozytywnej decyzji.
Przeciwwskazaniem do wykonania LKW jest m.in. zespół suchego oka, niestabilna wada wzroku, stożek rogówki, jaskra, zwyrodnienie plamki żółtej, niektóre schorzenia siatkówki, cukrzyca czy jednooczność. Część z przypadłości może mieć jednak charakter przeciwwskazania tymczasowego.
Źródła:
Optegra